Zuzana Hronová
11. 4. 2021 7:19
Proč je střídání dětí ve školách po týdnech násobně účinnější než testování? Proč je užitečné používat i málo spolehlivé antigenní testy? A proč se školy nemohly otevřít dříve? Na nejčastější otázky kolem pondělního návratu dětí do škol odpovídají vědci.
Proč je rotace tříd mnohem efektivnější než testování ve školách?
René Levínský, ředitel Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP) a matematik z CERGE-EI, vysvětluje, proč rotace fungují mnohem lépe než testování. Podle něj se vlastně jedná o extrémní podobu testování. "Děti, které chodily do školy, jdou úplně všechny po pěti dnech do 'týdenní karantény' a vytáhneme je pryč ze struktury školních kontaktů. Zatímco když testujeme, tak dáme do karantény jen ty, co jsou testovaní pozitivně. Nákaza se proto nešíří tak rychle," říká.
Když se pošle celý první stupeň do školy rotačně, snižuje to podle něj nákazu od 89 do 93 procent. "Jen" osmdesát procent uvádějí raději s rezervou, neboť připočítávají i vlivy, jež se mohou stát mimo školu. Jak Levínský dodává, metoda rotací má robustní důkazy po světě v teorii i praxi.