Nečas slíbil: Odebírání dětí z rodin nebude běžné

Eliška Bártová Eliška Bártová
24. 5. 2007 18:15
Policie dnes obvinila tetu týraného chlapce
Ilustrační foto: Dětský domov v Litoměřicích
Ilustrační foto: Dětský domov v Litoměřicích | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Případ týrání osmiletého Ondry v Kuřimi dnes přinesl dosud nejzásadnější příslib státních úřadů, který se může dotknout osudů tisíců rodin.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas upozornil, že kuřimský případ nesmí vést ke zvýšení represe. Sám pak deklaroval, že je nutné skoncovat s praxí, kdy jsou často a automaticky odebírány děti z rodin.

Česká republika je v tomto ohledu na předním místě mezi zeměmi Evropské unie. Ročně v kojeneckých ústavech a dětských domovech skončí více než osm tisíc dětí, které zdejší sociální pracovníci odtrhnou násilím od rodičů.

"Ve chvíli, kdy sociální pracovníci zjistí, že má rodina problém, je odebírání často univerzálním řešením," popsal dnešní praxi ministr Nečas. "Odebrání dětí z rodiny by mělo, kromě případů týrání, přijít jen v krajních případech."

Pamatujete?
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Pamatujete?

  • Na jeden z nejtristnějších příběhů, kdy stát bez skrupulí sebral rodině děti, před časem upozornil on-line deník Aktuálně.cz
  • Šlo o manžele Wallovi, jejichž boj o navrácení odebraných děti trvá už sedmým rokem.
  • Dvě děti se jim po pěti letech vrátili z dětského domova před necelým rokem, nejstarší se vrátil automaticky po dovršení zletilosti.
  • O dvě nejmladší stále musí svádět bitvy u soudu.
  • Přestože Evropský soud konstatoval, že státní úředníci selhali a neměli děti odebrat, a maželům Wallovým uznali odškodnění 10 tisíc eur, Jaromíra a Marii stát dosud nevydal.
  • Důvodem odebrání dětí byla především dočasná bytová tíseň Wallových.
  • První z materiálu o Wallových naleznete ZDE
  • ZDE pak naleznete zprávu o tom, jak letos v dubnu soud znovu evropský verdikt ignoroval

KAUZA KUŘIM

Kuřimská kauza ve speciálu: Přehledně, jak jen to jde

Jako první ministr tak deklaroval prioritu resortu a především jako první politik přiznal, že děti bývají často z rodin odebírány, aniž by sociální pracovníci rodině pomohli.

"Chceme klást důraz na prevenci a posílení terénní práce. Primární úkol sociálních pracovníků musí být asistence, nikoliv represe," řekl Nečas. "Tak, aby rodinám pomáhali a neřešili tíživou situaci automatickým odebrání.

Obviněna teta Kateřina

Posun dnes nastal také v policejní části případu. Vyšetřovatelé totiž obvinili z Ondrova týrání další ženu - po matce Kláře byla zatčena i teta Kateřina.

"Prokázalo se, že na základě společné dohody se sestrou držela (Kateřina) chlapce v době nejméně od poloviny loňského prosince do letošního 7. května v domě v Kuřimi," uvedla jihomoravská policejní mluvčí.

Trestní oznámení

První podezření na Kateřinu Mauerovou padlo po Ondrově výpovědi, která unikla do médií. Právě to chce nyní také ministr Nečas vyšetřit.

Jeho úřad podá kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele. "Toto trestní oznámení bude směřováno i na autora internetové stránky, která podle mého úsudku závažně poškozuje důstojnost týraného chlapce," řekl dnes ministr Petr Nečas (ODS).

Zároveň apeloval na média, aby přestala zveřejňovat inkriminované video se záběr týraného chlapce i jeho fotografie.

"Opakované zveřějňování je neetické a nepomáhá k řešení případu," řekl Nečas. "Dlouho a těžce se s tím ty děti budou srovnávat, ztíží jim to návrat do společnosti. Za to neseme všichni odpovědnost."

Systém je nahý

Petr Nečas také dnes označil slabá místa v sociálním systému, která podle něho kuřimský případ odhalil.

"Bez ohledu na to, zda Anička existuje, či nikoliv, ukazuje tento případ na nedostatky systému," uvedl ministr práce a sociálních věcí. "V tuto chvíli sice nemám informace, že by někdo selhal či pochybil. Osobně však cítím řadu otazníků, proto chci celou situaci nechat zanalyzovat."

Uvedl také, že prioritou ministerstva v současné fázi případu je, aby děti byly vráceny do vlastní rodiny. "V tomto případě je to však ztížené tím, že není jasné, kdo všechno se na údajném týrání podílel," řekl Nečas.

Klokánek v Brně -Líšni
Klokánek v Brně -Líšni | Foto: Ludvík Hradilek

Soud tento týden zamítl žádost otce obou chlapců o svěření do péče a ponechal je v azylovém zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek. "Plně respektuji rozhodnutí soudu, ale vzniká spousta otazníků a pochybností u svěření péče dětí do zařízení Klokánek," komentoval to  Nečas s tím, že má pochybnosti o správném postupu Klokánku v tomto případě.

"Ještě nechci říci, že pochybili, počkám na více informací, a budu spoléhat na svůj pocit a intuici," řekl Nečas

Pracuje se na studii

Ministerstvo nyní pracuje na speciální případové studii, která má za úkol odhalit a přesně popsat selhání systému. Do konce června také předloží věcný záměr zákona o vzniku Národního úřadu zaměstnanosti a sociální péče.

Ten by měl sloučit sociální problematiku pod jedno ministerstvo. V současnosti je roztříštěna mezi tři resorty zdravotnictví, školství a sociálních věcí.

Jeho příprava však nevychází z této kauzy, ministerstvo už na tomto plánu pracuje několik měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy