Z týrání Ondry byla obviněna další žena - jeho teta

sim, čtk
26. 5. 2007 12:00
Vyšetří se také, jak unikl chlapcův výslech
Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně
Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Chce, aby policie zjistila, kudy utekly oficiální dokumenty z výslechu Ondřeje Coufala, kterého týrala jeho matka Klára Mauerová.

"Toto trestní oznámení bude směřováno i na autora internetové stránky, která podle mého úsudku závažně poškozuje důstojnost týraného chlapce," řekl ministr Petr Nečas (ODS).

Do vazby putuje i teta

Mezitím se policie dál snaží zjistit, co přesně se v domku v Kuřimi, kde rodina bydlela, dělo. Dnes kriminalisté uvalili vazbu na Kateřinu - tetu dětí a sestru Kláry Mauerové.

"Prokázalo se, že na základě společné dohody se sestrou držela (Kateřina) chlapce v době nejméně od poloviny loňského prosince do letošního 7. května v domě v Kuřimi," uvedla jihomoravská policejní mluvčí.

Za to, že se podílela na držení synovce v nedůstojných podmínkách, jí hrozí až osm let vězení. "Navíc Kateřina Mauerová bránila odhalení případu. Se sestrou se snažila zabránit policistům, aby otevřeli komoru rodinného domu, v níž byl nahý a svázaný chlapec," doplnila mluvčí.

Kateřina Mauerová je nyní v policejní cele. Klára Mauerová si obvinění vyslechla už dříve. Policie ji viní z týrání a omezování osobní svobody.

Co řekl Ondra

První podezření, že se na týrání podílela i Kateřina Maeurová, vzbudila Ondrova výpověď, kterou policisté pořídili v prvních dnech vyšetřování. Jde právě o tu, která unikla do médií. 

Ondra policistům za přítomnosti psychložky řekl, že to, co doma, zažíval také v Domě dětí a mládeže v Brně Komárově, kde Kateřina Mauerová pracovala.

"V Komárově jsem byl asi dva dny v šatně a potom mě tam dali do takové jiné místnosti, taková divná místnost s jedním oknem," popsal Ondra ve výpovědi, kterou zveřejnil server ceskamedia.cz. "Byla hodně úzká, ještě menší než komora, byly tam police, krabice a koberce... Tam jsem spal na dece. Na záchod jsem chodil na kybl."

Hoch uvedl, že kromě tety jej do místnosti zavírala také další pracovnice domu dětí. Tu zatím policie neobvinila.  

Malý Ondra strávil po své záchraně týden v nemocnici. Nyní je s bratrem v brněnském Klokánku - soud včera rozhodl, že v zařízení zatím zůstanou. Odmítl je vydat otci i prarodičům.

Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně
Reportéři hovoří se sousedkou paní Mauerové na sídlišti v Brně | Foto: Ludvík Hradilek
Foto: Ludvík Hradilek
Marie Vodičková ráda hovoří s novináři.
Marie Vodičková ráda hovoří s novináři. | Foto: Ludvík Hradilek
Foto: Ludvík Hradilek
Klokánek v Brně -Líšni
Klokánek v Brně -Líšni | Foto: Ludvík Hradilek
Ventilačku v Klokánku dokáže otevřít i šikovné dítě. Tudy utekla třináctiletá Anička.
Ventilačku v Klokánku dokáže otevřít i šikovné dítě. Tudy utekla třináctiletá Anička. | Foto: Ludvík Hradilek

ČTĚTE VÍCE:
Kuřimská kauza - Přehledně, jak jen to jde

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy