Nahá těhotná žena vyzývá: Nerozšiřujte těžbu uhlí!

Pavel Baroch
5. 3. 2008 18:50
Ekologové zahájili kampaň za udržení limitů
Reklama proti rozšiřování těžby uhlí
Reklama proti rozšiřování těžby uhlí | Foto: Hnutí Duha

Ústí nad Labem - Tři nevládní organizace rozjely v Ústeckém kraji reklamní kampaň za útlum těžby hnědého uhlí. Obraz nahé těhotné žena s nápisem "Život začíná, těžba končí" se bude po celý březen ukazovat na desítkách reklamních ploch v regionu.

Ekologické Hnutí Duha, česká kancelář Greenpeace a litvínovské sdružení Kořeny chce tímto krokem připomenout politikům, že si většina místních lidí přeje, aby zůstaly zachovány těžební limity, které stanovila v roce 1991 vláda Petra Pitharta.

Spolu s plakáty založily nevládní organizace internetovou stránku www.zitnebotezit.cz, jejímž prostřednictvím je možné se obrátit na politické strany. Reklamní kampaň vyšla na zhruba 200 tisíc korun, peníze z největší části poskytl grant, který získalo Hnutí Duha.

Uhlí jako téma blížících se krajských voleb

Greenpeace u povrchového dolu
Greenpeace u povrchového dolu | Foto: Greenpeace

Sdružení totiž předpokládají, že těžba uhlí se stane jedním z hlavních témat letošních krajských voleb.

"Velká většina občanů kraje chce zachovat ochranu obcí před povrchovou těžbou. Proto jsme zvolili kampaň, která během března osloví desetitisíce lidí," řekl Petr Machálek z Hnutí Duha.

"Potvrdit územní limity povrchových dolů bude jeden z nejdůležitějších úkolů nového krajského zastupitelstva. Pokračování v postupném útlumu dolů se určitě zařadí mezi hlavní témata letošních krajských voleb. Reklamy symbolicky odkazují na nový život, který sem útlum dolů přinese," dodal Machálek.

Kraj by podle organizací měl navrhnout vládě, aby rozhodla o odpisu zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi, nejvíce ohroženým obcím, které by postupující těžba uhlí srovnala se zemí.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Útlum přinese prosperitu, tvrdí hnutí 

Hnutí Duha, Greenpeace a Kořeny jsou přesvědčeny o tom, že postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum uhelných dolů oživí ekonomiku celého regionu.

Mostecká uhelná společnost ovšem naopak tvrdí, že omezení těžby uhlí by mohlo vyvolat sociální otřes v kraji, protože by o zaměstnání přišli nejen horníci, ale i navazující profese. Celkem by mohly být bez práce tisíce lidí.

Odpůrci prolomení těžebních limitů to odmítají. Tvrdí například, že jediná průmyslová zóna Triangl na pomezí mosteckého, chomutovského a lounského okresu vytvoří čtyři tisíce pracovních míst. Celá Mostecká uhelná včetně jejích obou dolů zaměstnává asi 4,5 tisíce osob.

Projekty v Ústeckém kraji, kterým agentura CzechInvest během minulých osmi let udělila investiční pobídky, vytvořily přes 16 tísíc pracovních míst.

"Příznivci těžby nám říkají, jak je uhlí důležité pro stát a jak je nutné toto 'bohatství' vytěžit. Já, který zde žiju, vidím jen samá negativa: Zničená krajina, nezaměstnanost, dopady na životní prostředí a další. Nemyslím si, že střední Evropa je místo, kde bychom se měli živit výrobou s velmi malou přidanou hodnotou, jakou těžba uhlí je," tvrdí Emil Jeníček ze sdružení Kořeny.

 

Právě se děje

Další zprávy