Ústí nad Labem - Tři nevládní organizace rozjely v Ústeckém kraji reklamní kampaň za útlum těžby hnědého uhlí. Obraz nahé těhotné žena s nápisem "Život začíná, těžba končí" se bude po celý březen ukazovat na desítkách reklamních ploch v regionu.
Ekologické Hnutí Duha, česká kancelář Greenpeace a litvínovské sdružení Kořeny chce tímto krokem připomenout politikům, že si většina místních lidí přeje, aby zůstaly zachovány těžební limity, které stanovila v roce 1991 vláda Petra Pitharta.
Spolu s plakáty založily nevládní organizace internetovou stránku www.zitnebotezit.cz, jejímž prostřednictvím je možné se obrátit na politické strany. Reklamní kampaň vyšla na zhruba 200 tisíc korun, peníze z největší části poskytl grant, který získalo Hnutí Duha.
Uhlí jako téma blížících se krajských voleb
Sdružení totiž předpokládají, že těžba uhlí se stane jedním z hlavních témat letošních krajských voleb.
"Velká většina občanů kraje chce zachovat ochranu obcí před povrchovou těžbou. Proto jsme zvolili kampaň, která během března osloví desetitisíce lidí," řekl Petr Machálek z Hnutí Duha.
"Potvrdit územní limity povrchových dolů bude jeden z nejdůležitějších úkolů nového krajského zastupitelstva. Pokračování v postupném útlumu dolů se určitě zařadí mezi hlavní témata letošních krajských voleb. Reklamy symbolicky odkazují na nový život, který sem útlum dolů přinese," dodal Machálek.
- Čtěte dále: Metrem jezdí reklama na lepší třídění odpadků
Kraj by podle organizací měl navrhnout vládě, aby rozhodla o odpisu zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi, nejvíce ohroženým obcím, které by postupující těžba uhlí srovnala se zemí.
Útlum přinese prosperitu, tvrdí hnutí
Hnutí Duha, Greenpeace a Kořeny jsou přesvědčeny o tom, že postupný, do několika desetiletí rozplánovaný útlum uhelných dolů oživí ekonomiku celého regionu.
Mostecká uhelná společnost ovšem naopak tvrdí, že omezení těžby uhlí by mohlo vyvolat sociální otřes v kraji, protože by o zaměstnání přišli nejen horníci, ale i navazující profese. Celkem by mohly být bez práce tisíce lidí.
Odpůrci prolomení těžebních limitů to odmítají. Tvrdí například, že jediná průmyslová zóna Triangl na pomezí mosteckého, chomutovského a lounského okresu vytvoří čtyři tisíce pracovních míst. Celá Mostecká uhelná včetně jejích obou dolů zaměstnává asi 4,5 tisíce osob.
Projekty v Ústeckém kraji, kterým agentura CzechInvest během minulých osmi let udělila investiční pobídky, vytvořily přes 16 tísíc pracovních míst.
"Příznivci těžby nám říkají, jak je uhlí důležité pro stát a jak je nutné toto 'bohatství' vytěžit. Já, který zde žiju, vidím jen samá negativa: Zničená krajina, nezaměstnanost, dopady na životní prostředí a další. Nemyslím si, že střední Evropa je místo, kde bychom se měli živit výrobou s velmi malou přidanou hodnotou, jakou těžba uhlí je," tvrdí Emil Jeníček ze sdružení Kořeny.