Metrem jezdí reklama na lepší třídění odpadků

Pavel Baroch
24. 2. 2008 16:59
Zelená inzerce se už objevila v novinách či televizi
Reklama Hnutí Duha v metru
Reklama Hnutí Duha v metru | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Praha - Internet, noviny, televize, kino. Reklamy ekologických organizací, které nabádají lidi k šetrnějšímu chování k životnímu prostředí, se postupně objevují na stejných místech jako poutače na nové modely aut nebo ledniček.

Úplnou novinkou je reklama ekologického Hnutí Duha v soupravách pražského metra zaměřená na třídění odpadu. Plakátky visí ve vagonech, které jezdí na nejdelší trase B. 

"Ve vagónech metra jezdí celý únor sedmdesát reklam. Očekáváme, že kampaň osloví statisíce Pražanů i přespolních," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Smyslem inzerátů je nabídnout lidem, aby poslali email svým poslancům a žádali po nich takové změny v zákoně o odpadech, které usnadní třídění nepotřebného papíru, skla či plastů. Na speciální internetové stránce jsou zároveň rady, jak třídit - ZDE

Přeplněné kontejnery před prodejnou Albertu na nám. 14. října v Praze.
Přeplněné kontejnery před prodejnou Albertu na nám. 14. října v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Reklama vyšla na 57 tisíc

Hnutí Duha vyšla měsíční reklamní kampaň včetně tisku inzerátů na 57,3 tisíc korun. "Naštěstí jsme dostali nízkou komerční cenu," řekl Aktuálně.cz Kotecký.

Kompletní náklady pokryl grand od CEE Bankwatch Network, mezinárodní organizace, s níž sdružení spolupracuje na prosazování lepší recyklace odpadu v Česku a dalších zemích.

"Velká většina Čechů považuje třídění odpadu za správné. Proto jsme zvolili kampaň, která osloví velké množství lidí mohou nám totiž pomoci prosadit, aby bylo třídění také snadné. Rozhodnutí budou mít v rukou poslanci, takže je důležité, aby věděli, co si lidé myslí," vysvětlil Kotecký.

Popelnice brzy podraží. Až na dvojnásobek

Ministerstvo životního prostředí právě sepisuje novelu zákona o odpadech, jejímž smyslem je dosáhnout toho, aby se více nepotřebných zbytků z domácností recyklovalo a neskončilo na skládkách.

Chystá se například zdražení poplatků za odvoz popelnic až na 900 korun ročně, třídění biologického odpadu a nebo zvýšení cen za ukládání odpadků na skládkách.

Ministr životního prostředí Martin Bursík.
Ministr životního prostředí Martin Bursík. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podle ministerstva životního prostředí vyprodukuje průměrný Čech asi 400 kilogramů odpadu ročně, recykluje se však jen pětina. Největší množství končí právě na skládkách.

"Podle vládou schváleného Plánu odpadového hospodářství bychom se měli dostat k padesátiprocentní recyklaci do roku 2010," připomněl ministr Bursík. "To není možné bez zásadních změn v legislativě a zlepšení současných systémů nakládání s odpady."

Kampaň s britským držitelem Oscara

Hnutí Duha si eko-reklamu "vyzkoušela" už před dvěma lety. Počátkem roku 2006 vyházely v regionálních novinách inzeráty upozorňující na přínosy energie z větru. Reklama vyšla v devíti okresech, kde se právě rozhodovalo o budování nových větrníků a kde mnozí lidé nebyli tomuto způsobu získávání energie příliš nakloněni.

Cílenou reklamu na "čistou přírodu" asi nejvíc proslavil spot, který natočila britská pobočka Greenpeace. Krátký film se několikrát objevil i v České televizi. Mimozemšťané v něm hodnotí Zemi jako neperspektivní planetu, kterou mohou zlikvidovat, protože ji její obyvatelé stejně zničí. Jednoho z mimozemšťanů ztvárnil i herec Jim Broadbent, držitel Oscara za film Iris.

Ještě dříve - v roce 2002 - odvysílala Česká televize asi šedesátkrát reklamní spot ekologické organizace Zelený kruh.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy