Těžaři se uhlí pod Jiřetínem nevzdali. A nevzdají

Pavel Baroch
6. 7. 2007 0:00
Mostecká uhelná zadržuje údaje k odpisu zásob
Zastaví se před Horním Jiřetínem?
Zastaví se před Horním Jiřetínem? | Foto: Ludvík Hradilek

Horní Jiřetín - Kdy budou mít obyvatelé severočeského Horního Jiřetína a Černic jistotu, že jejich domy nebudou srovnány se zemí, aby pod nimi těžaři vyrubali stovky milionů tun hnědého uhlí? Až úřady ložisko "vyškrtnou" ze seznamu zásob.

Jenže veškeré snahy o takzvaný odpis zásob zatím vyšly naprázdno. Mostecká uhelná nikdy neposkytla potřebné údaje o ložisku, bez nichž jsou úřady bezmocné.

Zatím to vypadá, že stejný postup zvolí i teď, i když oznámili, že zastavili veškeré kroky, které by vedly k rozšíření těžby k Hornímu Jiřetínu a Černicím.

"To ale rozhodně neznamená, že už o uhlí nemáme zájem. Není to tak, že bychom od projektu zpřístupnění zásob hnědého uhlí budoucím generacím ustoupili. Projekt je jenom odložen," řekla Aktuálně.cz mluvčí Mostecké uhelné Liběna Novotná.

Vítězství nad těžaři je nejisté

Radnice v Horním Jiřetíně si uvědomuje, že odložení plánů na překročení těžebních limů z roku 1991 ještě neznamená definitivní vítězství nad Mosteckou uhelnou.

Tabule v centru Jiřetína
Tabule v centru Jiřetína | Foto: Pavel Baroch

"Úplným vítězstvím bude až definitivní odpis uhelných zásob pod severočeskými městy a vesnicemi, aby se současná situace nemohla za několik let opakovat," uvedli ve společném prohlášení jiřetínský starosta a místostarosta Branko Glavica a Vladimír Buřt.

"Ústupem Mostecké uhelné pro nás věc nekončí. I nadále se budeme snažit prosadit co nejrychlejší odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem," dodali nejvyšší představitelé obce.

Ke stejné aktivitě se teď znovu připravuje i ministerstvo životního prostředí, které o údaje o přesném množství zásob a hranici ložiska žádalo Mosteckou uhelnou už několikrát. Vždy bezúspěšně.

Odpis požadovala už Pithartova vláda

Vláda Petra Pitharta, která před šetnácti lety vytyčila hranici, za níž těžební stroje nesmí, zároveň rozhodla, že zásoby uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi mají úřady odepsat. Tato část vládního usnesení ovšem nikdy nebyla naplněna.

Na přelomu století se o odpis zásob pokusil tehdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart. "Jenže těžební společnosti nikdy nepředložily patřičné dokumenty," řekl později Kužvart.

Vloni v únoru oznámil Kužvartův nástupce Libor Ambrozek, že se o odpis zásob pokusí znovu. Mostecká uhelná ovšem neustále opakovala, že žádost o poskytnutí patřičných informací posuzují právníci.

Uspěje? Neuspěje?
Uspěje? Neuspěje? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Podklady nám těžaři nedodali," řekl Aktuálně.cz Daniel Vondrouš, který byl na ministerstvu Ambrozkovým tajemníkem a dnes tam působí jako šéf poradců ministra Martina Bursíka.

Ministerstvo žádost oživí

Vondrouš uvedl, že ministerstvo teď znovu napíše Mostecké uhelné společnosti, aby svou žádost z loňského roku připomnělo. Podle Vondrouše je ovšem problém, že v horním zákoně není stanoven žádný termín, do kdy musí firma patříčné dokumenty poskytnout.

Kdyby se ministerstvo k potřebným údajům dostalo, ještě to neznamená, že by zásoby pak byly automaticky odepsané. Rozhodující slovo bude mít ministerstvo průmyslu, které v minulosti už několikrát naznačilo, že je spíše pro zachování stovek milionů tun uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi na seznamu zásob.

A současný ministr Martin Říman se už nechal slyšet, že je spíše zastáncem prolomení těžebních limitů z roku 1991, i když vládní koalice se ve svém programovém prohlášení zavázala, že se těžba "hnědého" zlata nebude rozšiřovat za Pithartovu hranici.

Skeptický je i jiřetínský zastupitel Petr Leichner, hlavní představitel iniciativy Dialog. "Dříve nebo později po tom uhlí někdo sáhne," řekl před časem Aktuálně.cz Leichner. Dialog je v opozici k nejvyššímu vedení obce a je ochotno jednat s těžaři o případném stěhování a odškodnění.

 

Právě se děje

Další zprávy