Praha - Příběh ztracené Aničky doprovázela řada nikdy nepotvrzených fám a slepých cest. Přitom některé vypadaly na první pohled zcela přesvědčivě.
Jako nejsilnější se zpočátku navenek jevila varianta, že zmizení dívky je pomstou za obchodování jejího otce s lehkými topnými oleji.
Stačilo k tomu málo. Vystoupení Miloše Janatky v televizi a pohled do obchodního rejstříku.
Několik dní po zmizení dcery vyzval třesoucím se hlasem blíže nespecifikované únosce, ať jim holčičku vrátí. Nabídl jim za to 3,5 milionů korun. A mnohoznačně dodal: "My vám pomůžeme".
1. Stopa LTO
Letmý pohled do obchodního rejstříku současně ukázal, že otec Aničky působil ve firmách, které obchodují s LTO. A zdálo se být jasno.
Po týdnech pátrání deníku Aktuálně.cz i policejního vyšetřování se ale ukázalo, že verze únosu jako odplata za nějaké nesplacené účty z obchodů s LTO, byla mylná.
Miloš Janatka vydělal na CCS kartách, po technické stránce jej lze označit za jejich duchovního otce.
S LTO ale on sám nikdy neobchodoval, ostatně do byznysu podle spolupracovníků nikdy ani moc nebyl. Jeho účast ve zmiňovaných firmách byla v podstatě formální.
A tajemný vzkaz domnělým únoscům i on sám zpětně hodnotí jako řečnickou neobratnost. Rodina prostě byla v té chvíli v situaci, kdy potřebovala udělat cokoli, jen ne sedět doma a nečinně čekat.
2. Rakouská a slovenská stopa
Podobně prozaické je vysvětlení i rakouské stopy.
Před Vánocemi úřady v Rakousku oznámily, že zahájily pátrání po ztracené Aničce Janatkové. Vypadalo, že policie pátrá v zahraničí kvůli horkým informacím. Ve skutečnosti šlo ale jen o rutinní žádost o pomoc zahraničním kolegům.
Verze únosu do zahraničí sice není definitivně vyloučená, nejsou pro to ale žádné konkrétní informace.
A pokud se objeví, doposud vždy byly mylné. Jako například před pár dny, kdy dorazil "horký" tip: Anička je na Slovensku, žije v jedné rodině.
Policie bleskově zalarmovala slovenské kolegy, kteří rodinu neprodleně kontaktovali. Ukázalo se ale, že Anička u nich nikdy nebyla a rodina nemá s případem nic společného
3. Falešný komplic
Současně s tím, jak policie uvalila na případ informační embargo, začaly se fámy množit. V některých případech šlo přitom o čiré výmysly.
Jako například zpráva, že hlavní podezřelý Otakar T. měl komplice. V médiích se objevily informace, že policie přivedla k výslechu dalšího muže, sexuálního devianta, který byl momentálně krátkodobě za mřížemi.
Muž však neměl s případem ani s Otakarem T. nic společného. Byl prostě jen na výslechu na patře, kde pracovali i kriminalisté z případu Anička.