Pravda o Aničce: Soudce rozhodl, aniž viděl výslech

Sabina Slonková
20. 1. 2011 17:35
Otázky a odpovědi k případu, který i po čtvrt roce zůstává nedořešen

Praha - Policie pátrá po devítileté Anně Janatkové už více než čtvrt roku, přestože do pátrání byly různými způsoby zapojeny tisícovky jejích mužů a spis případu roste po desítkách stránek.

Také Aktuálně.cz nasbíralo stohy materiálů a výpovědí, když se vydalo po stopách vyšetřování.

Pro orientaci nabízíme souhrn přehledně zpracovaný do formy odpovědí na otázky, které se v kauze Anička vracejí.

Kde je Anička a co se jí stalo?

Foto: Aktuálně.cz

Otázka, která zůstává i po čtvrt roce bez odpovědi. Policie doslova "prosela" celou čtvrť Troja, prohledala i přilehlé části Prahy a prozkoumala blízkou Vltavu, ale bez výsledku. Neobjevil se dosud žádný další svědek, který by pátrání dál posunul. Rodiče dívky se upínají ke svědectví seniora, který viděl jít přes louku v Troji v den Anina zmizení muže s dítětem. Hledají proto další svědky, aby se mohlo vyloučit či potvrdit, že šlo o jejich dceru. V souvislosti se zmizením dívky je stále obviněn dvaačtyřicetiletý recidivista.

Jak policie na podezřelého přišla?

Foto: Aktuálně.cz

Na počátku byl otisk prstu na černém igelitovém pytli, na němž byl ve skrýši položený dívčin batoh. Policie ho porovnala z databází otisků a zjistila, že patří recidivistovi Otakaru T. Kriminalisté jej ale nemohli najít, mluvili nicméně s jeho družkou, která svému partnerovi obratem telefonovala na jeho mobil. Díky monitoringu telefonů Otakara T. policisté našli v ďáblickém paneláku, kde přebýval ve strojovně pro výtah.

Proč obviněného nevzal soud do vazby

Foto: Aktuálně.cz

Zatím největší překvapení případu. Policie si byla jistá, že má toho pravého. Soud ale odmítl vzít zatčeného Otakara T. do vazby s odůvodněním, že důkazy proti němu jsou nedostatečné.

Na tom trvá dodnes, byť se prokázalo, že soudce neprostudoval všechny předložené materiály. Neviděl totiž několikahodinový videozáznam z výslechu muže, které policie považuje za stěžejní. Na něm jsou jasně vidět jeho reakce při otázkách na Aničku. "Video sice neviděl, ale nic by to na tom nezměnilo. Jestli se při nějakých otázkách vykrucuje, samo o sobě neodůvodňuje jiné rozhodnutí," trvá soud prostřednictvím mluvčího Martina Sedláčka na svém.

Proč policie hledala na tolika místech. Dokonce v Rakousku?

Foto: Aktuálně.cz

Tak, jak se kriminalisté průběžně dozvídali o dalších skrýších, které si podezřelý muž budoval pro kradené věci, hledali v nich stopy po ztracené dívce. Zatím marně. Další místa, která prohledávali - jako například řeka - souvisela s verzemi příběhu, mezi nimiž byla i nešťastná nehoda. Pátrání v zahraničí je v podstatě rutinní žádostí o pomoc kolegů. Konkrétní stopa, že by Anička zmizela za země, není. A když se objevila - dívka měla být v jedné rodině na Slovensku - ukázalo se, že je mylná.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy