Anička a vyděrači: 250 tisíc a v neděli ji máte doma

Sabina Slonková
22. 1. 2011 11:30
Na neštěstí Janatkových chtěli lidé i vydělávat

Praha - Třikrát prostřednictvím televize prosili rodiče ztracené Aničky o pomoc a nabízeli za ni miliony korun. Dočkali se ale zatím jen planých telefonátů od senzibilů a psychotroniků.

A také vyděračských vzkazů.

Tři z vyděračů se policii podařilo vypátrat, dva z nich skončili ve vazbě. Jednoho úřady dál vyšetřují na svobodě.

Dopis z Mírova

Nejnověji se přímo rodině ozval recidivista z mírovské věznice. Napsal Janatkovým dopis, že ví, co se s jejich dcerou stalo. Přesnou adresu sice neměl, ale doručovatelky adresáta v Troji našly.

Co však vězeň věděl zcela přesně, byla identita podezřelého muže. Jeho plné jméno se přitom nikde v médiích doposud neobjevilo.

Každopádně ani tento vzaz z Mírova obrat do případu nepřinesl. Podle policistů jim vězeň píše pravidelně a považují to z jeho strany za určitou hru. O případu ztracené dívky fakticky nic nevěděl.

Mladí a bezcitní

Vězeň z Mírova obviněn z ničeho nebyl. Výše zmíněným vyděračům nicméně hrozí až tři roky vězení. Spojuje je, že jsou relativně mladí, nepříliš inteligentní a bezcitní.

"Je to jen na vás, pošlete 250 tisíc a v neděli ji máte doma, ale říkám. Bez policie... Aničce nic není, je v pořádku," psal například jeden z vyděračů.

Rodině Janatkových během jediného týdne poslal téměř stovku textových zpráv.

Další muž z Ostravy naopak rodičům hrozil, že pokud mu nezaplatí, dívce ublíží.

Šlo o parazity

Zatím poslední vyděrač se Janatkovým ozval před Vánocemi. Požadoval po nich půl milionu korun výměnou za to, že jim předá náušnici Aničky.

Policie prověřovala všechny okolnosti, nezjistila ale, že by některý z mužů cokoli o Aničce věděl.

Všichni si to vymysleli a chtěli jen z rodičů dívky vymámit peníze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 33 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Prokuratura v Minnesotě vznese obvinění ze zabití vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy