Anička a vyděrači: 250 tisíc a v neděli ji máte doma

Sabina Slonková
22. 1. 2011 11:30
Na neštěstí Janatkových chtěli lidé i vydělávat

Praha - Třikrát prostřednictvím televize prosili rodiče ztracené Aničky o pomoc a nabízeli za ni miliony korun. Dočkali se ale zatím jen planých telefonátů od senzibilů a psychotroniků.

A také vyděračských vzkazů.

Tři z vyděračů se policii podařilo vypátrat, dva z nich skončili ve vazbě. Jednoho úřady dál vyšetřují na svobodě.

Dopis z Mírova

Nejnověji se přímo rodině ozval recidivista z mírovské věznice. Napsal Janatkovým dopis, že ví, co se s jejich dcerou stalo. Přesnou adresu sice neměl, ale doručovatelky adresáta v Troji našly.

Co však vězeň věděl zcela přesně, byla identita podezřelého muže. Jeho plné jméno se přitom nikde v médiích doposud neobjevilo.

Každopádně ani tento vzaz z Mírova obrat do případu nepřinesl. Podle policistů jim vězeň píše pravidelně a považují to z jeho strany za určitou hru. O případu ztracené dívky fakticky nic nevěděl.

Mladí a bezcitní

Vězeň z Mírova obviněn z ničeho nebyl. Výše zmíněným vyděračům nicméně hrozí až tři roky vězení. Spojuje je, že jsou relativně mladí, nepříliš inteligentní a bezcitní.

"Je to jen na vás, pošlete 250 tisíc a v neděli ji máte doma, ale říkám. Bez policie... Aničce nic není, je v pořádku," psal například jeden z vyděračů.

Rodině Janatkových během jediného týdne poslal téměř stovku textových zpráv.

Další muž z Ostravy naopak rodičům hrozil, že pokud mu nezaplatí, dívce ublíží.

Šlo o parazity

Zatím poslední vyděrač se Janatkovým ozval před Vánocemi. Požadoval po nich půl milionu korun výměnou za to, že jim předá náušnici Aničky.

Policie prověřovala všechny okolnosti, nezjistila ale, že by některý z mužů cokoli o Aničce věděl.

Všichni si to vymysleli a chtěli jen z rodičů dívky vymámit peníze.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy