Mynářova hra je u konce. Tvrdí, že podal majetkové přiznání

Radek Nohl Radek Nohl
22. 5. 2015 15:55
Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář pod tlakem řekl úřadům, co všechno mu patří. Vyhnul se tak pokutě.
Vratislav Mynář tak dlouho říkal, že majetkové přiznání odevzdávat nemusí, až ho nakonec stejně podal.
Vratislav Mynář tak dlouho říkal, že majetkové přiznání odevzdávat nemusí, až ho nakonec stejně podal. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář stále dokola tvrdil, že nemusí úřadům odevzdávat soupis svého majetku. Teď ale otočil. Když se o něj začala zajímat radnice v Uherském Hradišti a hrozila mu padesátitisícová pokuta, vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana prohlásil, že majetkové přiznání odevzdal.

Mynář to oznámil úředníkům Městského úřadu v Uherském Hradišti, který jeho případ prošetřuje a pod něhož spadají Osvětimany, kam Mynář nahlásil svoje trvalé bydliště.

"Uvádím, že oznámení jsem vyplnil a následně podal k rukám pana ředitele legislativního odboru Kanceláře prezidenta republiky, protože zákon o střetu zájmu nestanovuje pro Kancelář prezidenta republiky evidenční orgán," uvedl Mynář do protokolu, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici.

Advokátku Mynář překvapil

Úředníci se o Mynáře začali zajímat na základě podnětu pražské advokátky Petry Bielinové, která se v Mynářově rodném kraji na jihu Moravy zeptala, zda hradní kancléř nespáchal přestupek. To, že nakonec oznámení o svém majetku odevzdal, ji překvapilo.

"Výsledek přestupkového řízení byl pro mě do jisté míry překvapením. Buď byly informace v médiích, ze kterých jsem vycházela, nepřesné, anebo pan Mynář během přestupkového řízení změnil názor a nyní se již za veřejného funkcionáře považuje," řekla Bielinová.

Jenže Mynář v reakci pro deník Aktuálně.cz nyní tvrdí, že oznámení o svém majetku podal již loni v červnu. "Jenom jsem splnil v červnu roku 2014 zákonnou povinnost bez toho, že bych měl určeno kam," uvedl kancléř prezidenta a vysvětlil tak, proč přiznání odevzdal hradnímu řediteli legislativního odboru.

Redakci ho ale poskytnout odmítl. "Rád vám jej poskytnu, pokud jste správním místem ze zákona," prohlásil Mynář.

Veřejné dosud není ani rozhodnutí Městského úřadu v Uherském Hradišti, který už sice o "kauze Mynář" rozhodl, tají ovšem verdikt. "Ve věci bylo vydáno rozhodnutí, zasláno bylo panu Mynářovi ve čtvrtek dne 14. května 2015," uvedl mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pašma. 

Mynář poté pro Aktuálně.cz řekl, že mu dal úřad za pravdu. "Řízení zastavil," uvedl. Podle všeho se tak Mynář vyhnul pokutě.

Novela zákona z dílny ministra ČSSD

Podobným případům, jako je ten Mynářův, má do budoucna zabránit novela zákona, kterou ministr pro legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD během několika dní předloží vládě.

Chce upřesnit hlavně to, kdo z prezidentské kanceláře bude muset oznámení o svém majetku odevzdávat. Podle Dienstbiera to mají být všichni, kdo se podílejí na rozhodování o veřejných zakázkách či mohou provádět finanční operace nad 250 tisíc korun.

Dienstbierovi úředníci v zákonu o střetu zájmů navrhují i další změny. Například zavedení registru, který by schraňoval majetková oznámení všech 34 tisíc tuzemských politiků a úředníků s povinností zveřejnit, co si v uplynulém roce pořídili nebo jaké měli příjmy.

Novela také zvýší až na 250 tisíc korun pokutu za to, že politik zamlčí nebo nesprávně uvede některé údaje v majetkovém přiznání. Nově bude rovněž nutné odevzdávat oznámení bezprostředně po nástupu do veřejné funkce. To aby se lépe zjišťovalo, zda konkrétní člověk v politice nebo v úřadě zázračně nezbohatl.

 

Právě se děje

Další zprávy