Mynářova vila není jediná. Široký koupil další za 30 milionů

Radek Nohl Petr Koděra Radek Nohl, Petr Koděra
8. 1. 2015 19:46
Dva domy koupil advokát Vít Široký v aukci, kterou pořádala Praha 10. Pořídil je přitom v době, kdy si kupoval i vilu, kterou nyní prodal hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi.
Jedna z vil, kterou koupil advokát Vít Široký od Prahy 10.
Jedna z vil, kterou koupil advokát Vít Široký od Prahy 10. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová vila Vratislava Mynáře není jedinou, kterou v Praze 10 vlastnil Vít Široký. Advokát se v době, kdy v pražských Strašnicích pořizoval dnes mediálně známý rodinný dům, pustil do mnohem většího realitního obchodu, o němž se dosud nic nevědělo.

Na podzim roku 2012 si advokát, který je znám především zastupováním za dopravní nehodu uvězněného podnikatele Romana Janouška, koupil na Vinohradech další dvě vily.

Oba domy mu za 19,5 a 10,05 milionu korun prodala Praha 10 v éře starosty Milana Richtera. Deník Aktuálně.cz to zjistil z kupních smluv, které získal na katastru nemovitostí.  

Poslední vilu si koupil kancléř

Jen tři měsíce poté si přitom pořídil dům, jehož příběh dnes plní česká média. Od firmy Harengil si koupil za 5,1 milionu dvoupatrovou vilu. Všechny tři částky musel podle smluv zaplatit maximálně do jednoho měsíce, a tak během krátké doby ze svého účtu odeslal přes 35 milionů korun.

Poslední vilu před několika týdny prodal za 5,5 milionu korun Vratislavu Mynáři, kancléři prezidenta Miloše Zemana. A teď Mynář i Široký čelí tlaku, že byla cena za tento dům příliš nízká.

Cena za další dva domy, které dodnes Široký vlastní, byla mnohem vyšší. Advokát je získal od Prahy 10 poté, co oba vydražil v elektronické aukci. S úřadem této městské části je přitom advokátní kancelář Felix a spol., v níž Vít Široký působí, spjata. Podle serveru Lidovky.cz totiž poskytuje Praze 10 řadu let právní služby.

Široký na otázky, proč si tyto domy kupoval a jestli je pořizoval pro nějakého klienta, neodpověděl. Přestože v posledních dnech s médii komunikoval, Aktuálně.cz tentokrát nebral telefon a nereagoval ani na zaslané SMS zprávy.

Zájemců o vily bylo více

Deník Aktuálně.cz zjistil, že při koupi domů nebyl jediným zájemcem. O vilu ve Slovanské ulici, která zvenku působí luxusním dojmem, mělo kromě Širokého zájem dalších pět lidí.

Druhá Širokého vila je v Hradešínské ulici.
Druhá Širokého vila je v Hradešínské ulici. | Foto: Ludvík Hradilek

A i když odhad její cenu stanovil na 14,3 milionu korun, vydražena byla za 19,5 milionu korun. Hodnotu druhé vily, která je jen několik set metrů daleko, určil odhadce na 9,2 milionu. Široký nakonec přihodil nejvíce a zaplatil 10,05 milionu korun.

Domu ve Strašnicích, který Široký nyní prodal Vratislavu Mynářovi, se zbavil podle svých slov i proto, že by byla jeho rekonstrukce příliš drahá. "Kupoval jsem ho pro sebe, pro svou rodinu. Pak jsem ale zjistil, že oprava by stála až trojnásobek kupní ceny, a na to jsem neměl peníze. Proto jsem se rozhodl prodat ho," řekl již dříve právník.

Vily, které kupoval od Prahy 10, jsou však podle fotoreportéra Aktuálně.cz v současné době opuštěné a zahrady jsou zpustlé. Nejde o jediné nemovitosti, které nyní Širokému patří. Kromě zmíněných domů je vlastníkem také tří bytů, za které v letech 2005 až 2008 zaplatil 15,8 milionu korun.

Kancléř prezidenta čeká na prověrku

Na Mynářův nákup vily ve Strašnicích upozornil v pondělí deník Blesk. Kancléř investici přiznal, tajil však cenu nemovitosti. Aktuálně.cz ještě tentýž den zjistilo, že Mynář vilu koupil za překvapivě nízkou částku 5,5 milionu korun.

Vratislav Mynář by přitom měl být při svých nákupech zvlášť obezřetný. Už více než rok totiž usiluje o bezpečnostní prověrku, která mu coby kancléři prezidenta Miloše Zemana stále chybí. Nemůže se proto účastnit jednání, kde se probírají tajné informace.

Prověřování Mynářových majetkových poměrů Národní bezpečnostní úřad zatím neukončil. Kancléř tvrdí, že o nejnovějším obchodu úředníky informoval. Přesto mu podezřelý nákup může zisk prověrky výrazně zkomplikovat.

Stejně jako další podezřelá realitní transakce, kterou Aktuálně.cz detailně popsalo v listopadu 2013. To si Mynář překvapivě levně pořídil měšťanský dům na Jánském vršku. Za nemovitost v hodnotě 28 milionů zaplatil 12 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy