Mynářova vila není jediná. Široký koupil další za 30 milionů

Radek Nohl Petr Koděra Radek Nohl, Petr Koděra
8. 1. 2015 19:46
Dva domy koupil advokát Vít Široký v aukci, kterou pořádala Praha 10. Pořídil je přitom v době, kdy si kupoval i vilu, kterou nyní prodal hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi.
Jedna z vil, kterou koupil advokát Vít Široký od Prahy 10.
Jedna z vil, kterou koupil advokát Vít Široký od Prahy 10. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová vila Vratislava Mynáře není jedinou, kterou v Praze 10 vlastnil Vít Široký. Advokát se v době, kdy v pražských Strašnicích pořizoval dnes mediálně známý rodinný dům, pustil do mnohem většího realitního obchodu, o němž se dosud nic nevědělo.

Na podzim roku 2012 si advokát, který je znám především zastupováním za dopravní nehodu uvězněného podnikatele Romana Janouška, koupil na Vinohradech další dvě vily.

Oba domy mu za 19,5 a 10,05 milionu korun prodala Praha 10 v éře starosty Milana Richtera. Deník Aktuálně.cz to zjistil z kupních smluv, které získal na katastru nemovitostí.  

Poslední vilu si koupil kancléř

Jen tři měsíce poté si přitom pořídil dům, jehož příběh dnes plní česká média. Od firmy Harengil si koupil za 5,1 milionu dvoupatrovou vilu. Všechny tři částky musel podle smluv zaplatit maximálně do jednoho měsíce, a tak během krátké doby ze svého účtu odeslal přes 35 milionů korun.

Poslední vilu před několika týdny prodal za 5,5 milionu korun Vratislavu Mynáři, kancléři prezidenta Miloše Zemana. A teď Mynář i Široký čelí tlaku, že byla cena za tento dům příliš nízká.

Cena za další dva domy, které dodnes Široký vlastní, byla mnohem vyšší. Advokát je získal od Prahy 10 poté, co oba vydražil v elektronické aukci. S úřadem této městské části je přitom advokátní kancelář Felix a spol., v níž Vít Široký působí, spjata. Podle serveru Lidovky.cz totiž poskytuje Praze 10 řadu let právní služby.

Široký na otázky, proč si tyto domy kupoval a jestli je pořizoval pro nějakého klienta, neodpověděl. Přestože v posledních dnech s médii komunikoval, Aktuálně.cz tentokrát nebral telefon a nereagoval ani na zaslané SMS zprávy.

Zájemců o vily bylo více

Deník Aktuálně.cz zjistil, že při koupi domů nebyl jediným zájemcem. O vilu ve Slovanské ulici, která zvenku působí luxusním dojmem, mělo kromě Širokého zájem dalších pět lidí.

Druhá Širokého vila je v Hradešínské ulici.
Druhá Širokého vila je v Hradešínské ulici. | Foto: Ludvík Hradilek

A i když odhad její cenu stanovil na 14,3 milionu korun, vydražena byla za 19,5 milionu korun. Hodnotu druhé vily, která je jen několik set metrů daleko, určil odhadce na 9,2 milionu. Široký nakonec přihodil nejvíce a zaplatil 10,05 milionu korun.

Domu ve Strašnicích, který Široký nyní prodal Vratislavu Mynářovi, se zbavil podle svých slov i proto, že by byla jeho rekonstrukce příliš drahá. "Kupoval jsem ho pro sebe, pro svou rodinu. Pak jsem ale zjistil, že oprava by stála až trojnásobek kupní ceny, a na to jsem neměl peníze. Proto jsem se rozhodl prodat ho," řekl již dříve právník.

Vily, které kupoval od Prahy 10, jsou však podle fotoreportéra Aktuálně.cz v současné době opuštěné a zahrady jsou zpustlé. Nejde o jediné nemovitosti, které nyní Širokému patří. Kromě zmíněných domů je vlastníkem také tří bytů, za které v letech 2005 až 2008 zaplatil 15,8 milionu korun.

Kancléř prezidenta čeká na prověrku

Na Mynářův nákup vily ve Strašnicích upozornil v pondělí deník Blesk. Kancléř investici přiznal, tajil však cenu nemovitosti. Aktuálně.cz ještě tentýž den zjistilo, že Mynář vilu koupil za překvapivě nízkou částku 5,5 milionu korun.

Vratislav Mynář by přitom měl být při svých nákupech zvlášť obezřetný. Už více než rok totiž usiluje o bezpečnostní prověrku, která mu coby kancléři prezidenta Miloše Zemana stále chybí. Nemůže se proto účastnit jednání, kde se probírají tajné informace.

Prověřování Mynářových majetkových poměrů Národní bezpečnostní úřad zatím neukončil. Kancléř tvrdí, že o nejnovějším obchodu úředníky informoval. Přesto mu podezřelý nákup může zisk prověrky výrazně zkomplikovat.

Stejně jako další podezřelá realitní transakce, kterou Aktuálně.cz detailně popsalo v listopadu 2013. To si Mynář překvapivě levně pořídil měšťanský dům na Jánském vršku. Za nemovitost v hodnotě 28 milionů zaplatil 12 milionů korun.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy