Praha - Dvoupatrová vila, kterou v pražských Strašnicích za 5,5 milionu korun nedávno koupil hradní kancléř Vratislav Mynář od advokáta Víta Širokého, má zajímavou minulost. Od roku 2005, kdy ještě patřila Praze, totiž celkem čtyřikrát změnila majitele.
Než se jejím vlastníkem stal kancléř prezidenta Miloše Zemana, byl prvorepublikový dům napřed hlavního města, které ji před deseti lety prodalo podnikateli Radku Luňákovi - muži s vazbami na šedou eminenci pražské politiky Tomáše Hrdličku (Luňák Hrdličkovi a dalším pražským politikům prodával v minulosti pozemky, které předtím výhodně nakoupil od města).
Strašnickou vilu, která teď patří Mynářovi, Luňák koupil za 8,25 milionu korun, tedy o téměř tři miliony dráž než nyní vysoký státní úředník.
Po šesti letech Luňák dům vložil jako nepeněžitý vklad do nově založené spící firmy Harengil, od této společnosti s virtuálním sídlem v kancelářském domě Pražačka na Žižkově pak v roce 2013 vilu odkoupil Vít Široký a teprve od něj pak koncem loňského roku Mynář.
Řetězec zvláštních obchodů vyčetl deník Aktuálně.cz ze smluv, které získal na katastru nemovitostí. Se stejným zjištěním přišly v úterý Lidové noviny a Blesk.
Vila Vratislava Mynáře
- Vila byla ve funkcionalistickém stylu postavena v roce 1937 a je podsklepena se dvěma nadzemními podlažími.
- V roce 1955 byl dům přestaven a upraven na jesle. Poslední nájemci užívali prostory domu jako sídlo firmy.
- V přízemí je celkem devět místností o výměře 101,5 metru čtverečních, sloužily jako sklad a archiv. V prvním patře je pět místností s terasou o výměře celkem 127,4 metru čtverečních. Ve druhém patře byly kanceláře s příslušenstvím a terasy o výměře 102,3 metru.
- Zastřešení je sedlové s valbou, dřevěným krovem a pálenou krytinou.
- Objekt byl vytápěn ústředním topením z centrálního zdroje s termoregulací plynovým kotlem. Výměra zahrady je 592 metrů čtverečních.
Mynář ani Široký nechtějí zatím poslední prodej chátrajícího památkově chráněného domu detailně komentovat.
"Tohle mi přijde naprosto absurdní a já k tomu žádné informace podávat nebudu," řekl Aktuálně.cz Široký, když se ho redakce zeptala na prodej domu Mynářovi a chtěla se ptát i na detaily, jak k nemovitosti přišel Široký.
Advokát, mezi jehož klienty patří například podnikatel Roman Janoušek, odmítl cokoliv sdělit. Například i to, zda byl kancléř prezidenta republiky jediný zájemce nebo jestli se na něj s koupí domu obrátil sám.
Odborníci: Cena je nízká
Na otázky Aktuálně.cz neodpověděl ani Vratislav Mynář. Bulvárnímu Blesku jen řekl, že si na nemovitost vydělal ještě před tím, než přišel na Hrad. A pro Deník.cz se snažil vysvětlit, že nekoupil až tak úplně výhodně.
"Nevím, jestli se někomu tato částka jeví jako nízká, podle mě je 5,5 milionu hodně peněz. Podstatné je, že ten objekt je v dezolátním stavu a pokud se zachrání obvodové zdivo, budeme rádi. Vevnitř není použitelné nic a možná bude zapotřebí i nějaká injektáž, aby se stavba vůbec zachovala. Z tohoto hlediska cena určitě nízká není," řekl Mynář Deníku.
Přesto je cena 5,5 milionu za vilu v lukrativní lokalitě podle oslovených realitních makléřů podstřelená. "Pokud je vila před rekonstrukcí, pohybovala by se její cena mezi dvanácti až šestnácti miliony korun, možná i výše, v závislosti na stavu domu," uvedl pro Aktuálně.cz například jednatel realitní kanceláře Tide Reality Pavel Velebil.
Jesle a dům pionýrů
Dům, který uvnitř nabízí plochu přes 330 metrů čtverečních, byl v roce 1937 postaven ve funkcionalistickém stylu. Za komunismu v něm byly jesle a později dům pionýrů. Po revoluci začal dům chátrat a v roce 2002 ho od dnes již zaniklého Střediska služeb školám získala Praha.
Ve vile je mimo jiné přes 14 pokojů a kolem ní zahrada o rozloze téměř 600 metrů čtverečních.
Od revoluce v domě nikdo nebydlí. Potvrdili to sousedé ze Strašnic, s nimiž redakce Aktuálně.cz hovořila. "Ten dům je už mnoho roků prázdný. Před několika lety tady jen vyčistili zahradu, ale víc na to nikdo ani nesáhl," uvedla například Petra Sklenářová z ulice U Krbu, kde vila stojí.
V éře primátora Pavla Béma se zastupitelstvo rozhodlo vilu prodat. "Prodávala se ve výběrovém řízení nejvyšší nabídce," uvedla mluvčí hlavního města Petra Hrubá.
Vila a byt měly cenu 24 milionů
Dům tak získal podnikatel Radek Luňák, který za něj zaplatil 8,25 milionu korun. Druhý zájemce podle informací deníku Aktuálně.cz nabídl o 200 tisíc korun méně.
Proč chtěl podnikatel Luňák získat právě tenhle dům, není jasné. Redakce se ho neúspěšně snažila kontaktovat.
"Předám mu váš telefon, a pokud bude chtít, zavolá vám," slíbil Luňákův podřízený z jedné z podnikatelových firem. Jeho šéf se ovšem neozval.
Z dokumentů, které má redakce k dispozici, vyplývá, jak se cena vily v průběhu let výrazně měnila. Když se Luňák rozhodl v roce 2011 strašnický dům převést pod čerstvě založenou firmu Harengil, v níž následně působil jako člen představenstva, měla podle znalce spolu s bytem a dvěma garážemi na pražských Vinohradech hodnotu 24,1 milionu korun. Cenu samotné vily přitom v dokumentech nalézt nelze.
Nedlouho poté, co vila patřila firmě Harengil a Luňák za ni získal firemní akcie, přišel další obchod. Tentokrát vila počátkem roku 2013 zaujala advokáta Víta Širokého. A cena? Koupil ji za 5,1 milionu korun. Před několika týdny ji pak Široký prodal Mynářovi a podle smluv na prodeji vydělal 400 tisíc korun.
Stále bez prověrky
Mynářovy majetkové poměry mapoval deník Aktuálně.cz už předloni na podzim - to když prezident Miloš Zeman řekl, že Mynář musí zažádat o bezpečnostní prověrku, pokud chce dál na Hradě pracovat.
Sám Mynář sice o majetku hovořit nechtěl a odmítal žádosti o rozhovor, podle veřejných registrů však v listopadu 2013 vlastnil dům pod Pražským hradem, penzion, restaurace, domy a patnáct hektarů pozemků na Moravě.
Přestože je Mynář kancléřem už téměř dva roky, prověrku stále nemá. Už v prosinci 2013 přitom požádal Národní bezpečnostní úřad o prověrku na stupeň přísně tajné. Není však jisté, zda ji nakonec získá. Podle médií NBÚ vadí jeho podnikatelské kontakty. Mynář to však opakovaně odmítá.