Úřad vyšetřuje Mynáře. Hrozí pokutou za nepřiznání majetku

Radek Nohl Radek Nohl
26. 4. 2015 7:00
Vratislav Mynář neodevzdal své majetkové přiznání. Úřad v Uherském Hradišti teď řeší, zda nespáchal přestupek.
Hradní kancléř Vratislav Mynář.
Hradní kancléř Vratislav Mynář. | Foto: ČTK

Praha - O hradního kancléře Vratislava Mynáře se začal zajímat Městský úřad v Uherském Hradišti. Kvůli tomu, že neodevzdal majetkové přiznání, ho úředníci podezřívají z porušení zákona.

Kancléř prezidenta republiky Miloše Zemana opakovaně řekl, že svůj majetek zveřejňovat nemusí. Pracovníci uherskohradišťského úřadu, pod který spadá Mynářovo trvalé bydliště v Osvětimanech, ale přesto s Mynářem zahájili přestupkové řízení. Skončit může až padesátitisícovou pokutou.

"Řízení ukončeno nebylo. Pan Vratislav Mynář je teprve předvolán k ústnímu jednání v rámci přestupkového řízení," řekl Aktuálně.cz mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma.

Odmítl ale sdělit, kdy přijde Zemanův kancléř vypovídat. Sám Mynář pak prohlásil, že o žádném přestupkovém řízení nic neví.

Úřady si spis přehazovaly

Úředníci se o Mynáře začali zajímat na základě podnětu pražské advokátky Petry Bielinové, která se v Mynářově rodném kraji zeptala, zda hradní kancléř nespáchal přestupek.

Ukázalo se přitom, že úřady vlastně nevědí, kdo by měl o Mynářově možné chybě rozhodovat. "Takové přehazování případu jsem ještě nezažila," prohlásila Bielinová.

Spis s případem Vratislava Mynáře se tak vydal z Uherského Hradiště do Prahy a přes ministerstva vnitra a spravedlnosti skončil opět po několika týdnech v Uherském Hradišti.

Rozhodl až ministr Pelikán

Právě tento úřad by měl podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána definitivně rozhodnout o Mynářově možném přestupku.

"Podle zákona o střetu zájmů je místně příslušným orgánem k projednání přestupku bezvýhradně obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jejímž územním obvodu má veřejný funkcionář trvalý pobyt," napsal Pelikán do dokumentu, kterým přiřadil spis zpět do Uherského Hradiště.

K vyřešení případu má úřad čas do konce června. Pokud to nestihne, může být teoreticky přestupek promlčený. Mynář před měsícem, kdy Aktuálně.cz na kauzu prvně upozornilo, řekl, že je klidný.  

"Protože vím, že jsem žádný přestupek nespáchal. Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky nemám povinnost podávat majetkové přiznání. Podobné debaty už beru jako folklor, přitom by všem stačilo jen si přečíst zákon," odmítá vinu Mynář.

Kdo z Hradu bude odevzdávat majetkové přiznání?

S tím nesouhlasí ministr pro legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD. Podle něj by měl Mynář předkládat majetkové přiznání už nyní.

V novele zákona, kterou Dienstbier během několika dní předloží vládě, chce ale upřesnit to, kdo z Kanceláře prezidenta bude muset oznámení o svém majetku odevzdávat. Mají to být všichni, kdo se podílejí na rozhodování o veřejných zakázkách či mohou provádět finanční operace nad 250 tisíc korun. 

Dienstbierovi úředníci v zákonu o střetu zájmů navrhují i další změny. Například zavedení registru, v němž by měla být majetková oznámení všech 34 tisíc tuzemských politiků a dalších osob, které musí zveřejňovat, co si v uplynulém roce pořídily nebo jaké měly příjmy.

Novela také zvýší až na 250 tisíc korun pokutu za to, že politik zamlčí nebo nesprávně uvede některé údaje v majetkovém přiznání. Nově bude rovněž nutné odevzdávat oznámení bezprostředně po nástupu do veřejné funkce. To aby se lépe zjišťovalo, zda konkrétní člověk v politice nebo v úřadě zázračně nezbohatnul.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy