Mynář podal žalobu za neudělení bezpečnostní prověrky, stěžuje si na postup NBÚ

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 1. 2016 12:24
Právník hradního kancléře Vratislava Mynáře v pátek podal žalobu kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Napadá v ní například proceduru projednání věci na Národním bezpečnostním úřadě. Právní zástupce Trojan vyloučil, že by se výtky NBÚ týkaly financí Mynáře, údajně podezřele nízké ceny při nákupu jeho vily v Praze nebo autonehody, kterou Mynář v mládí v opilosti způsobil. Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky.
Vratislav Mynář
Vratislav Mynář | Foto: ČTK

Praha - Právní zástupce hradního kancléře Vratislava Mynáře podal v pátek žalobu kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Napadá v ní třeba proceduru projednání věci Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). Kancléř zároveň chce, aby jeho jménem podal také stížnost na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) kvůli úniku informací.

"V obecné rovině mohu sdělit, že je to poměrně obsáhlé podání, které má několik rovin," řekl právní zástupce Mynáře Lukáš Trojan. V procesní rovině prý žaloba polemizuje se způsobem, jakým NBÚ o věci rozhodoval. "To znamená, napadáme tu proceduru jako takovou," poznamenal. Další část tvoří argumentace proti jednotlivým důvodům, které NBÚ uvedl jako důvod pro neudělení bezpečnostní prověrky. "My se tam snažíme podrobně vysvětlit, proč se NBÚ mýlí," řekl Trojan s tím, že konkrétnější zatím být nemůže.

Vyloučil ale, že by se výtky NBÚ týkaly financí Mynáře, údajně podezřele nízké ceny při nákupu jeho vily v Praze nebo autonehody, kterou Mynář v mládí v opilosti způsobil. Mynář už dříve řekl, že autonehoda se stala před více než 20 lety, a nespadá proto do prověřovaných záležitostí.

Mynář o prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné zažádal v prosinci 2013, v září dostal odmítavé rozhodnutí. Podal proto rozklad, ve kterém jeho právníci napadli špatné právní posouzení NBÚ. Ředitel úřadu Dušan Navrátil v prosinci rozklad zamítl.

Kancléř poté avizoval, že se proti neudělení prověrky bude bránit žalobou u pražského soudu. Pokud neuspěje ani u něj, bude moct podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. I když neudělení prověrky je již pravomocné, do konečného soudního rozhodnutí ho prezident Miloš Zeman z funkce neodvolá. Několikrát řekl, že i v případě neúspěchu u soudu pro něj nalezne na Pražském hradě důstojné místo.

Mynář už dříve řekl, že termín k podání žaloby vyprší v pondělí. Svým právníkům prý zadal, aby ji podali nejpozději do konce týdne.

Stížnost na NBÚ

Kancléř zároveň chce, aby právníci podali stížnost na únik informací z NBÚ. Nelíbí se mu, že se v novinách psalo ještě před oficiálním vydáním rozhodnutí, jak by měl verdikt NBÚ dopadnout. Informace podle Trojana nemohl vynést nikdo jiný než zaměstnanci NBÚ, protože Mynář ani jeho právníci do spisu nenahlíželi.

Poznamenal, že sice neunikly utajované informace, ale i tak prý došlo k porušení zákona o neveřejnosti řízení. Očekává, že úřad prověří, kdo měl k informacím přístup a kdo z nich byl v kontaktu s médii. Stížnost má podle něj procesní význam pro soudní žalobu. "Může to mít pochopitelně vliv na žalobu samotnou, když se ukáže, že bylo dopředu ovlivňováno rozhodování úřadu," poznamenal s tím, že to bude jedním z argumentů žaloby.

Dodal, že právníci budou také zvažovat, jestli se neobrátí i na Úřad pro ochranu osobních údajů. "Já si myslím, že spíš ne, protože tam žádné osobní údaje publikovány nebyly," řekl. Mynář podle něj zatím nepožaduje omluvu. Trojan pochybuje, že by se jí dočkal, a musel by se proto léta soudit. "To jsou spory, které trvají strašně dlouho, a satisfakce není téměř žádná," poznamenal.

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky. Před žádostí o prověrku uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje.

Proti neudělení bezpečnostní prověrky od NBÚ využiji všechny opravné prostředky, říká vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Dodává ale, že ji vlastně ke své práci vůbec nepotřebuje. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy