Praha - Udělení bezpečnostní prověrky na nejvyšší stupeň přísně tajné se hradnímu kancléři Vratislavu Mynáři vzdaluje. Pětičlenná komise podle Lidových novin doporučila řediteli Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušanu Navrátilovi, aby Mynářův rozklad zamítl.
Další osud má tak nyní v rukou právě šéf NBÚ. Mynář - i když to nyní tak nevypadá - není úplně bez šance. V minulosti se již stalo, že se ředitel NBÚ doporučení komise postavil a rozhodl opačně. Ovšem jde jen o několik případů.
Národní bezpečnostní úřad však nyní řeší, jak je možné, že se informace o tom, jak v případě Mynáře komise rozhodla, dostaly na veřejnosti. Nelíbí se to ani vedoucímu kanceláře prezidenta republiky. Jeho obhájce Lukáš Trojan měl až v pátek znovu nahlédnout do spisu a zjistit, co v něm všechno je. Jenže teď se ukazuje, že je návštěva NBÚ možná zbytečná.
Mynář tak chce nechat možný únik prošetřit. "Podle pokynu klienta učiníme veškeré kroky k tomu, aby případný únik informací byl řádně prověřen a v případě, že se potvrdí, aby z této skutečnosti byly vyvozeny důsledky," prohlásil advokát Lukáš Trojan.
Kdo byl členem Mynářovy komise?
Když úřad nyní zjistí, zda někdo z pracovníků informaci z úřadu vynesl, může to mít vliv na jeho další práci pro NBÚ. "Taková skutečnost, i když se nejedná o utajovanou informaci ani o osobní údaje, ale pouze o informaci o procesu řízení o rozkladu, by měla vliv na posouzení bezpečnostní spolehlivosti této osoby," uvedl mluvčí NBÚ Radek Holý.
Z pětičlenné komise, která řešila Mynářův případ, byl ale jen jeden zaměstnancem Národního bezpečnostního úřadu. Ostatní tu trvalý pracovní poměr nemají.
"Informace o tom, že rozkladová komise rozhodla, či dokonce o tom, jak rozhodla, je bezprecedentním porušením principu neveřejnosti správního řízení. Co je však zcela unikátní, je fakt, že k takovému úniku informaci dochází z NBÚ, tedy instituce, která je zřízena za účelem ochrany utajovaných informací," prohlásil Trojan.
Mluvčí NBÚ Holý je přesvědčen, že i když se výsledek komise dostal na veřejnost, tak to nebude mít žádný vliv na konečné rozhodnutí ředitele NBÚ Dušana Navrátila. Kdy ten o rozkladu hradního kancléře rozhodne, není v tuto chvíli jasné.
O post u Zemana nepřijde
Mynářovi NBÚ podle dřívějších informací prověrku na stupeň přísně tajné neudělil z několika důvodů. Úřad prý vadilo nevyjasněné vlastnictví pozemků, na kterých kancléř v minulosti postavil penzion, že byl držitelem anonymních akcií a zamlčení trestního stíhání za dopravního nehodu, kterou způsobil před zhruba 30 roky.
Kancléř dříve popsal, jak se inkriminovaná nehoda stala. Bylo to poté, co v 19 letech vypil pár piv a škodovkou rodičů naboural obecní rozhlas. Trojan řekl, že jeho klient nemohl nehodu úmyslně tajit. NBÚ o trestu pro Mynáře prý musel vědět.
O post kancléře ale Mynář zatím nepřijde. Prezident Miloš Zeman uvedl, že ho neodvolá před vyčerpáním všech možností odvolání. Což může trvat roky, protože pokud nyní neuspěje, může se ještě obrátit na soud.