Stíhání za dávnou bouračku prověrce nevadí. Vadí, že ji Mynář zamlčel, říká advokát

Radek Nohl Radek Nohl
10. 10. 2015 7:05
Zamlčení obvinění, kdy před zhruba třiceti roky řídil a naboural opilý, může mít pro kancléře Vratislava Mynáře vážnější důsledky. Advokát Radek Ondruš, jehož klienti vedou také spory kvůli neudělení prověrky, uvedl, že Národní bezpečnostní úřad může zatajení trestního stíhání vnímat jako bezpečnostní riziko. Mynář však argumentuje tím, že k nehodě došlo před dvacetiletou lhůtou, kterou uvádí zákon o utajovaných skutečnostech.
Hradní kancléř Vratislav Mynář.
Hradní kancléř Vratislav Mynář. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zamlčení banální dopravní nehody v opilosti může mít pro vedoucího kanceláře prezidenta Vratislava Mynáře vážnější důsledky.

Hradní kancléř tvrdí, že mu Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) neudělil prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné kvůli nedorozumění. Nehoda, jak Mynář potvrdil Aktuálně.cz, se stala před zhruba třiceti roky.

Zákon o utajovaných informacích říká, že kancléř při žádosti o prověrku měl doložit vše ze svého soukromého a podnikatelského života za posledních dvacet let. Mynář si tak myslí, že nehodu úřad neměl vůbec řešit.

Rizikem pro NBÚ je, že obvinění nepřiznal, říká advokát

Jenže to nemusí být tak úplně pravda. V žádosti o prověrku úřad po zájemcích chce, aby uvedli veškerá trestní stíhání, která proti nim byla vedena. Tedy i ta staršího data. Když žadatel potvrdí, že byl obviněn, musí ještě doplnit datum zahájení trestního stíhání, kdo případ šetřil a jak skončilo.

"Bezpečnostním rizikem není vnímána nehoda, která se stala před třiceti roky. Úřad ale může brát jako riziko, že při podání žádosti trestní stíhání neuvedl," řekl advokát Radek Ondruš, jehož klienti vedou také spor s NBÚ kvůli neudělení prověrky.

Úřad tak podle Ondruše mohl mít pochybnosti, co ještě vedoucí kanceláře prezidenta neuvedl. Je známo, že kancléř některé věci dokládal dodatečně. Což potvrdil i nyní, kdy řekl, že si na všechny věci za dvacet let svého života nemohl vzpomenout.

Mynářův právník: NBÚ o nehodě věděl

V České televizi pak také Mynář popsal, jak se inkriminovaná nehoda stala. Bylo to poté, co v 19 letech vypil pár piv a škodovkou rodičů naboural obecní rozhlas. Mynářův právní zástupce Lukáš Trojan Aktuálně.cz řekl, že jeho klient nemohl nehodu úmyslně tajit. NBÚ o trestu pro Mynáře prý musel vědět.

"Byl si vědom faktu (Vratislav Mynář - pozn. red.), že součástí bezpečnostního svazku musí být i opis rejstříku trestů, ve kterém jsou všechny uložené tresty zaznamenány," řekl Trojan.

Co kancléř uvedl do žádosti o prověrku, Mynářův advokát nevěděl. Potvrdil ale, že vedoucí kanceláře prezidenta pracovníky NBÚ o nehodě následně detailně informoval.

"V rámci pohovoru, který slouží k vyjasnění pochybností, pak potvrdil, kdy a jak se událost stala," dodal Trojan. Zároveň jim Mynář prý řekl i to, čím argumentuje teď na veřejnosti: že se nehoda stala před zhruba třiceti roky. Tedy před dvacetiletou lhůtou, kterou uvádí zákon.

Mluvčí NBÚ Radek Holý řekl, že Mynářův případ detailně komentovat nemůže. Zákon jim to neumožňuje. Neodpověděl tedy ani na otázku, zda vedoucí kanceláře prezidenta musel i toto trestní stíhání do žádosti uvést.

"Jsme v jistém slova smyslu v nevýhodě, poněvadž nemůžeme veřejně hájit naše postupy a rozhodnutí, ale dodržování zákona a profesionálních pravidel je pro nás více," dodal Holý.

Dopravní nehoda v opilosti ale není údajně jediným důvodem, proč Mynář prověrku na stupeň přísně tajné nedostal. Úřadu prý také vadilo nevyjasněné vlastnictví pozemků, na kterých kancléř v minulosti postavil penzion, nebo že byl držitelem anonymních akcií.

Zeman svého kancléře neodvolá

O rozkladu, který Mynář ve středu podal, rozhodne ředitel NBÚ do tří měsíců. Šance na to, že s odvoláním uspěje, nejsou malé. Data NBÚ z posledních několika let ukazují, že v průměru zhruba každý třetí, kdo rozklad podal, uspěl. A třeba v roce 2009 nebo 2012 byla úspěšnost žadatelů o prověrku ještě vyšší. To ji po podaném odvolání získal téměř každý druhý.

O post kancléře ale Mynář zatím nepřijde. Prezident Miloš Zeman uvedl, že ho neodvolá před vyčerpáním všech možností odvolání. Což může trvat roky, protože pokud nyní neuspěje, může se ještě obrátit na soud. Třeba jeden z klientů Radka Ondruše takto čeká na rozhodnutí deset let. A to soudy ještě nevynesly definitivní verdikt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy