"Muslimové zaútočí v Česku. To vám média neřeknou." Policie vyvrací hoaxy, zapojila i nový úřad

Julie Kochová Julie Kochová
3. 8. 2016 19:50
Policie v Česku často řeší poplašné zprávy, které se především týkají citlivých témat migrace a islámu. Smyšlené statusy se přes internet rychle šíří a během několika hodin zvládnou nasbírat tisíce sdílení. Po ověření informace se ale ze střílejících muslimů "vyklubou" rekreační střelci a z ilegálních migrantů skupina slovenských brigádníků. Naposledy se na internetu rozšířila zpráva, že v Česku hrozí útok muslimů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Na sociálních sítích se minulý týden rozšířila zpráva, podle níž hrozí v Česku útok muslimů. „Muslim řekl v obchoďáku v Letňanech paní, že jí dá dobrou radu: Nechoďte kolem Vánoc do nákupních center! Paní se klepala ještě doma,“ píše se ve zprávě.

Hoax: Útok v obchodním centru

Vážení přátelé. Napsala mi jedna vyděšená panì. Byla v nákupním centrum Letňany, kde viděla na zemi peněženku. Chvíli kolem ní chodila, potom jí to nedalo a šla jí dát na informace , tam již čekala skupina muslimů z kterè jeden uměl dobře česky, ten jí chtěl dát peníze za to že peněženku vrátila. Panì odmìtla rozloučila se a pomalu odchàzela. Muslim který uměl česky běžel za panì a řekl jí, že je moc hodnà, tak jì dà alespoň dobrou radu. "Nechoďte kolem Vànoc do nàkupnìch center" Pani se klepala ještě doma. To proč nezavolala policii je diskutabilnì........ovšem kdo by na to měl setkat se s nimi někde u soudu. DÀVEJTE MAXIMÀLNÍ POZOR A NIKAM NECHOĎTE. HLAVNĚ NE KOLEM VÀNOC. TOTO NENÌ HOAX !!!!!!!!!!! Opatrujte se......Angela#

Podle policie mají podobná sdělení v lidech vyvolat obavy z teroristického útoku, jde ale jen o takzvané hoaxy - falešné poplašné zprávy. „Spoluobčany můžeme ubezpečit o tom, že o šíření těchto zpráv policie ví a zabývá se jimi,“ řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Každé podobné oznámení policie prověřuje, nově se jimi zabývá také Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Hoaxy na sociálních sítích sklízí úspěch. „Sdílí je především lidé, kteří jsou méně zdatní v mediální gramotnosti, a pak ti, kterým zpráva nějak zapadá do jejich názoru,“ popisuje Lukáš Houdek z vládní iniciativy HateFree Culture, která se vyvracení hoaxů věnuje.

Ty nejúspěšnější se dnes týkají především citlivých témat migrace a islámu. A za pouhých několik hodin zvládnou nasbírat desítky tisíc sdílení. Třeba status Jany Levové, předsedkyně plzeňské buňky Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury, sdílelo jen z jejího profilu přes pět tisíc lidí.

Sdílení nezabránilo ani následné vyjádření Ředitelství služby cizinecké policie, které útěk uprchlíků vyvrátilo: na dálnici havaroval autobus meziměstské dopravy a údajní migranti byli ve skutečnosti úplně běžní cestující.

Migranti na střelnici i na pumpě

Policie prověřovala také oznámení na základě fotografie z obvyklého tréninku rekreačních střelců v Hrobčicích. Pod obrázky několika zezadu stojících mužů na facebookovém profilu Střelnice Čekanice-Tábor totiž stálo: "Kondiční trénink muslimů na střelnici v Hrobčicích a jak je vidět ze záběru, asi nemají ten samopal poprvé v ruce!!!!! A pan majitel si určitě mne ruce, protože zisk je určitě na prvním místě, než tu zbraň otočí proti němu." Střelnice později komentář upravila, do té doby ale stihly příspěvek sdílet stovky lidí.

„Mám pocit, že zatímco vloni jsme víc řešili zahraniční poplašné zprávy, teď převažují ty z České republiky. Typicky, že někdo někde viděl nebezpečného uprchlíka a další osobní historky, které jdou samozřejmě těžko vyvrátit,“ říká Houdek z HateFree Culture.

Podobný způsob zvolila i čerpací stanice CS GOLD. A stejně jako čekanická střelnice také ona jeden ze svých facebookových statusů později upravila. Původně pod záběry z bezpečnostní kamery napsala: „Další přemísťování migrantů bez vědomí široké veřejnosti. Soudíme dle přesunu v 1 hod ráno bez asistence policie. Samozřejmě média a tisk mlčí. Sdílejte, ať všichni vidí, co se u nás ve skutečnosti děje a jak se u nás migranti chovají.“

Že byla jejich výzva úspěšná, dokládá více než 10 tisíc sdílení za jediný den a aktuálních 406 tisíc zhlédnutí videa.

Ve skutečnosti přivolaní policisté zjistili, že se na pumpě nepohodli brigádníci, kteří se vraceli na Slovensko z chmelové brigády. Jejich hádku záhy uklidnil řidič autobusu. Zaměstnanci přitom na policii telefonovali, že se na benzínce nachází ilegální migranti.

Teroristi všude

„Lidé jsou dnes opravdu tak vyděšení, že vidí uprchlíky a teroristy úplně všude,“ myslí si Houdek. Přestože podle něj za vytvářením manipulací, které se snaží v lidech vzbudit nejistotu, často stojí politické zájmy, za mnohými statusy vidí Houdek právě i obyčejný lidský strach.

Během posledních týdnů se na policii obraceli lidé také kvůli zprávě o údajném teroristickém útoku v Praze. V tomto případě ale nešlo o hoax, ale o takzvaný phishing, tedy techniku, která se na internetu používá k získání citlivých údajů uživatelů - třeba přihlašovacích jmen a hesel nebo čísel platebních karet.

Zprávy více než 15 let ověřuje server Hoax.cz a další weby. Obecně mohou lidi varovat gramatické chyby, špatná čeština nebo podezřelá doména. Na hoax také často ukážou zprávy s dovětkem „toto vám média neukážou!“ nebo „proč o tomhle televize mlčí?“.

 

Právě se děje

Další zprávy