Praha - Armáda dnes převezla do Prahy ostatky českého vojáka, který v noci ze čtvrtka na pátek zahynul v Afghánistánu při sesuvu půdy.
Při nehodě bylo zraněno dalších pět vojáků lavinou kamení a bahna, jeden z nich těžce.
Mrtvému vojákovi bylo 28 let, jakékoli další podrobnosti ale na přání rodiny armáda odmítla sdělit.
Smuteční ceremoniál
Rakev přikrytou českou vlajkou vynesli z letadla jeho kolegové. U katafalku krátce promluvil armádní kaplan a čestná stráž zahrála státní hymnu.
Smutečního ceremoniálu na letišti se zúčastnila ministryně obrany Vlasta Parkanová, která po celou dobu ceremoniálu držela jednu z členek rodiny za ruku.
Přítomen byl také náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek. Podle něj armáda počítá s odškodněním rodiny mrtvého vojáka.
"Na vojáky to samozřejmě působí, ale jsou na to cvičeni a budou dál plnit své úkoly," odpověděl na otázku novinářů, jak nehoda poznamenala náladu mezi dalšími příslušníky kontingentu.
Jak k neštěstí došlo
Incident se stal asi 30 kilometrů jihovýchodně od města Fajzábád, kde čeští vojáci působí v provinčním rekonstrukčním týmu.
Sesuv, který způsobila bouřka doprovázená prudkým deštěm, strhl ze srázu a zcela pohřbil jedno ze čtyř vozidel čtrnáctičlenné patroly českého kontingentu.
Dvoučlenná posádka zavaleného automobilu byla vyproštěna až ráno. Důvodem bylo podle Picka přetrvávající velmi špatné počasí, které znemožnilo pozemním i leteckým záchranným jednotkám dostat se na místo dříve.
Tým, který na místě zůstal, nakonec jednoho z Čechů nalezl už bez známek života, druhého se podařilo vytáhnout s těžkými zraněními.
Těžce zraněný voják, který stejně jako ostatní pochází ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi, byl později operován na jedné z vojenských základen a jeho stav je stabilizovaný.
Picek dnes řekl, že až to bude možné, bude převezen do české polní nemocnice v Kábulu a během několika dní pak do Česka.
V provinčním rekonstrukčním týmu ve Fajzábádu v severoafghánské provincii Badachšán působí v současné době 83 českých vojáků, kteří se společně s Němci a Dány podílejí na zajištění bezpečnosti a stability oblasti.
Kromě toho funguje na mezinárodní letištní základně v Kábulu česká polní nemocnice, jejímž úkolem je léčit především zraněné a nemocné spojenecké vojáky.