Motejl: Úřady kvůli MS v lyžování překročily zákony

Tomáš Fránek
23. 7. 2008 11:05
Ombudsman kritizuje stavbu areálu v Liberci
Ombudsman se zlobí na liberecké úřady.
Ombudsman se zlobí na liberecké úřady. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Úřad veřejného ochránce práv vypočetl další případy, kdy přípravy mistrovství světa v klasickém lyžování, které se bude konat napřesrok v Lilberci, porušují zákony.

Ombudsman Otakar Motejl dnes formuloval své závěry poté, co postup úřadů prošetřoval. Oznámil, že úřady nedodržovaly v případě staveb v lyžařském areálu na Ještědu zákony a nevymáhaly po pořadatelích to, co je v jiných případech pro stavebníky nutné.

Podle Motejla úřady nepostupovaly při schvalování rekonstrukce areálu v souladu se zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí a s lesním zákonem.

Uvedl také, že o zjištěných pochybeních bude informovat poslance.

Nevymlouvejte se

Motejlova kritika vznesená na adresu úřadů je velmi ostrá.

"Postup úřadů byl v rozporu s principy dobré správy," uvedla mluvčí ombudsmanova úřadu Iva Hrazdílková. "Ochránce nemůže akceptovat omluvu orgánů státní správy, že rozhodovaly v časové tísni a svým jednáním se snažily vyhovět žádostem investora na modernizaci a rozšíření areálu, aby bylo možné MS v klasickém lyžování  uskutečnit."

Otakar Motejl řekl, že úřady by se měly konečně poučit, že nestačí jen dobrý nápad a dostatek peněz. "Existují zde předpisy, jejichž cílem je chránit společnost a přírodní bohatství, předpisy, které musí i sebeušlechtilejší záměr respektovat," uvedl.

Podle něj byla rekonstrukce areálu na Ještědu projektem takového rozsahu, že podle zákona měla být posouzena z hlediska vlivu na životní prostředí (EIA).

To se ale nestalo, celý projekt byl rozdělen na několik menších částí a k posouzení vlivu se souhlasem Krajského úřadu v Liberci nedošlo.

„Krajský úřad svůj postup zdůvodnil časovou náročností zákonného posuzování EIA u celkového projektu, především pak v souvislosti s přípravou areálu pro mistrovství světa,"  uvedl Motejl.

Nezákonné stavební povolení

Zákon byl porušen i při vydání stavebního povolení. U staveb Lyžařský vlek Pláně-Skalka a Lanová dráha Skalka bylo podle Motejla stavební povolení vydáno bez předchozího souhlasu orgánu státní správy lesů.

"Takový postup je v rozporu se zákonem, protože teprve z rozhodnutí státní správy lesů je zřejmé, zda lesní pozemky mohou být pro projekt využity," uvedl Motejl.

Byla tak neoprávněně využita lesní půda na asi dvanácti tisících metrech čtverečních.

Benevolentní krajský úřad

Krajský úřad sice rozhodl, že stavební rozhodnutí bylo vydáno v rozporu se zákonem, ale podle něj by stejně stavba orgány státní správy lesů blokována nebyla, investor jednal v dobré víře a vzniklá škoda na lese a životním prostředí není významná.

Porušení zákona ale úřadům projde. Vydaná povolení jsou už právoplatná a podle Motejla je už není možné prozkoumávat, proto šetření ukončil.

"Vzhledem k závažnosti případu bude o svých zjištěních informovat Poslaneckou sněmovnu," uvedla Hrazdílková.

Krajský úřad v Liberci zatím zprávu Motejla nekomentoval, odpověď připravuje.

Kvůli mistrovství světa v lyžování, které se v Liberci uskuteční v únoru a březnu příštího roku, se na Ještědu od roku 2005 uskutečnilo nebo ještě dokončuje 21 projektů za více než 660 milionů korun.

Investorem bylo město Liberec a k největším stavbám v areálu patří budova se zázemím za 134 milionů korun, úprava skokanských můstků za 94 milionů nebo parkovací dům za více než 75 milionů korun.

Lanovka a vlek na Skalku ale součástí tohoto projektu nebyly, to byla investice společnosti Snowhill, která ještědský areál provozuje. Za nelegální vykácení části lesa dostala loni firma od inspekce životního prostředí pokutu 800 000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy