Sníh si do Liberce dovezte i příští rok, vzkázal stát

Pavel Baroch
21. 2. 2008 17:50
Organizátoři lyžařských závodů musí být ohleduplnější
Bagr odhrabává sníh z Jizerské lyžařské magistrály.
Bagr odhrabává sníh z Jizerské lyžařské magistrály. | Foto: Ondřej Duda

Liberec - Kateřina Neumannová může počítat s podporou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, pokud bude chtít i příští rok na mistrovství světa v klasickém lyžování v libereckém Vesci dovézt sníh z Jizerských hor.

Musí se ovšem více ohlížet na názory místních občanů a dbát na ochranu životního prostředí.

"Pokud se bude opakovat počasí z letošního roku, potom je nutností, aby sníh byl navezen," uvedlo pro Aktuálně.cz ministerstvo školství, které je správcem programu, z něhož Liberec čerpá státní dotace pro mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009.

Celkem poskytne stát na různé akce spojené s mistrovstvím stovky milionů korun.

Jde o první oficiální stanovisko po víkendových závodech světového poháru v lyžování, které sloužily i jako generálka na lyžařský šampionát v roce 2009.

Tým pod vedením olympijské vítězky Neumannové porušil zákon o ochraně přírody, když na víkendové závody dovážel bez povolení sníh i z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Zelení versus zelení

Ministerstvo školství vede Ondřej Liška ze Strany zelených, jejíž předseda Martin Bursík o víkendu odmítl do Vesce přijet právě kvůli porušení zákona.

"Pořadatelé se rozhodli řešit nedostatek sněhu ve Vesci za cenu porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a poničení přírody Jizerských hor. S tím z principu nemohu souhlasit," zdůvodnil své rozhodnutí Bursík.

Předseda liberecké krajské organizace zelených Jan Korytář šel ještě dál. Na sobotní ráno svolal do lyžařského areálu ve Vesci demonstraci proti navážení sněhu z Jizerských hor.

"Skutečnost, zda pořadatelé porušili zákon nebo jinou právní normu, je v současné době v kompetenci správních orgánů a ministerstvo bude rozhodnutí respektovat," uvedl Liškův úřad, podle něhož organizátoři závodů ve Vesci obstáli.

"Víkendové závody potvrdily, že organizátoři jsou schopni dostát mezinárodním závazkům a dobře prezentovat Českou republiku, ale musí taktéž respektovat názory a potřeby občanů stejně jako ochranu životního prostředí," tvrdí ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Neumannová novým Ropákem?

Kateřina Neumannová si za dovážení sněhu z Jizerských hor dokonce vysloužila nominaci na ekologickou anticenu Ropák roku.

"Jsme rádi, že i prostřednictvím této ankety se upozorňuje na to, že absolutní honba za sportovním a manažerským úspěchem musí mít také své limity a že stěhování sněhu pro vrcholové lyžaře je zcela absurdní, neboť ti by měli jet za sněhem, a ne naopak," komentoval nominaci Miroslav Patrik z Dětí Země, které anketu organizují.

Organizátorský tým okolo Kateřiny Neumannové si ovšem žádného zásadního pochybení není vědom.

"Kauzu s odvážením sněhu z Jizerských hor považujeme více za mediální než za reálnou. Například na Jizerské magistrále se sníh odebral jenom z několika set metrů dlouhého úseku a běžkaři tam nyní znovu mohou jezdit," prohlásil těsně před víkendovými závody mluvčí Světového poháru Zdeněk Soudný.

Ministerstvo školství, správce státních peněz pro lyžařské mistrovství světa, si chce nejprve počkat na komplexní vyhodnocení víkendového světového poháru. "Na jeho základě jsme připraveni v rámci svých kompetencí spolupracovat s organizátory při předcházení všem negativním vlivům, a to jak v oblasti sportovní, tak veřejné," uvedlo ministerstvo.

Kateřina Neumannová si po závodech našla čas na rozhovory.
Kateřina Neumannová si po závodech našla čas na rozhovory. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bude-li potřeba, sníh znovu dovezeme

Neumannová nevylučuje, že příští rok bude znovu potřeba sníh do libereckého Vesce, který leží ve výšce asi 450 metrů, před světovým šampionátem lyžařů znovu dovézt. Tvrdí, že tak se to dělá i při závodech v zahraničí.

"To, že příští rok nebudeme sníh dovážet, říci nemůžu," prohlásila Neumannová. "Doufám, že k tomu nedojde. Nejlepší by samozřejmě byla kombinace přírodního a umělého sněhu, ale pokud nebude jiná možnost, variantu dovozu sněhu použijeme."

Ministerstvo s touto variantou počítá. "Budou-li dodrženy všechny zákonné normy a předpisy a bude dán písemný souhlas kompetentních orgánů, je možné dovážet sníh z míst, kde ho bude dostatek," uznalo ministerstvo.

"Nesmí ovšem zasáhnout práva jiných občanů. Domníváme se, že z parkovišť a podobných míst je možné sníh bez problémů odebírat," tvrdí ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy