Za rabování sněhu dostaly firmy pokutu přes dva miliony

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
2. 5. 2008 17:20
Všichni potrestaní se odvolali. Platit se jim nechce
Lukáš Bauer (uprostřed) uhání po trase závodu světového poháru v Liberci. Za způsob, jakým sem firmy navezly sníh, mají zaplatit pokuty přes dva miliony korun
Lukáš Bauer (uprostřed) uhání po trase závodu světového poháru v Liberci. Za způsob, jakým sem firmy navezly sníh, mají zaplatit pokuty přes dva miliony korun | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Liberec - Suma, kterou mají firmy zaplatit jako pokutu za rabování sněhu před únorovými závody světového poháru v Liberci je v součtu více než dva miliony korun.

Za odvoz sněhu z chráněných oblastí Jizerských hor padly pokuty od sta tisíc do 1,8 milionu korun. Bezprostředně před koncem patnáctidenní lhůty podaly tendo týden všechny tři společnosti odvolání. S pokutou nesouhlasí.

„Všechny firmy se proti našemu rozhodnutí odvolaly. Nyní s tím musíme seznámit ostatní účastníky řízení a poté postoupíme odvolání ministerstvu životního prostředí," potvrdil šéf CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.

Pokutu až dva miliony korun mohla dostat každá jednotlivá firma.

Nejvíce se na ničení Jizerských hor podle ochranářů podepsala společnost APB Plzeň. Firma patří mezi největší české společnosti, zabývající se stavebními pracemi. Současně se specializuje i na velkoobjemovou přepravu.

Její stroje nechyběly například při stavbě automobilky Hyundai v Nošovicích, demolici přistávací dráhy žateckého letiště či stavbě O2 Areny v Praze. Firma se podílela také na vzniku obchodního paláce Forum přímo v centru Liberce.

Za rabování v druhé zóně chráněné oblasti musí zaplatit 1,8 milionu korun. Právě bagry APB Plzeň měly přispět k vzniku  „měsíční krajiny" na Jizerce nebo pod elektrovodem u silnice z Jizerky do Polubného.

Firmě Stavby silnic a železnic vyměřili ochranáři čtvrt milionu korun za odvoz sněhu od Josefodolské přehrady.

„Stavby silnica železnic braly sníh jen z asfaltu a nezpůsobily tolik škod. Nižší pokutu jsme volili i proto, že po upozornění vše ukončily," vysvětlil šéf CHKO Jizerské Hory.

Obě velké firmy mlčí

Přestože obě pokutované firmy patří k nějvětším stavebním společnostem v Česku, o pokutách odmítají komunikovat a jejich vyjádření není známo.

Stavby silnic a železnic, ani APB Plzeň na e-mailové dotazy Aktuálně.cz nereagovaly nebo jejich zástupci nezvedali telefon. Přitom poprvé se na ně redakce obrátila už před čtrnácti dny, tedy v době, kdy CHKO pokuty udělila.

Jedinou pokutovanou společností, která je ochotna vyjadřovat se k nelegálnímu svozu sněhu, je Jizerská obecně prospěšná společnost. „Víme, že jsme udělali chybu, přesto jsme využili možnosti se odvolat," uvedl předseda správní rady společnosti Josef Ibehej.

Jizerská o.p.s. má zaplatit sto tisíc korun za shrnování sněhu rolbou na chráněné louce v osadě Jizerka.

O podrobnostech odvolání však hovořit odmítá. „Nechceme to popularizovat. Je to citlivá věc, a proto počkáme, až jak odvolání dopadne," uvedl Josef Ibehej. Poškozenou pláň už firma dala do pořádku.

Teď rozhodne ministerstvo

Ministerstvo životního prostředí může současnou výši pokut potvrdit, snížit nebo dokonce zvýšit. Další varianta je, že by rozhodlo, že CHKO nemá dostatek důkazů.

„To by se případ vrátil opět k nám, abychom ho došetřili. Ministerstvo tedy nemůže naše rozhodnutí zcela zrušit," připomněl Jiří Hušek.

Kamiony do Jizerských hor pro sníh poslali organizátoři závodů Světového poháru ve Vesci v čele s Kateřinou Neumannovou. Na tratích v areálu na okraji Liberce sníh chyběl, a tak se ho snažili sehnat stůj co stůj.

Závod byl totiž generálkou na mistrovství světa v klasickém lyžování. Pokud by se nekonal, byl by ohrožen i šampionát v roce 2009.

Několik nocí tak proudily těžké nákladní vozy mezi rozbahněným závodištěm a zasněženými vrcholky Jizerských hor. Kvůli závodům ve Vesci tak vzaly za své chráněné louky na Jizerce. Hluboké výmoly zůstaly i u lesních cest.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 1 hodinou

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy