Neumannová je kvůli sněhu kandidátem na Ropáka

Pavel Baroch
14. 2. 2008 11:20
Vysloužila si ho za stěhování sněhu z Jizerských hor
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka
Ropák výtvarnice Barbary Šalamounové pro film Ropáci režiséra Jana Svěráka | Foto: Děti Země

Brno - Olympijská vítězka Kateřina Neumannová je vážným kandidátem na antiekologickou cenu Ropák roku. Nominaci si vysloužila za stěhování sněhu z Jizerských hor do libereckého Vesce, kde se o víkendu konají závody Světového poháru lyžařů.

Sdružení Děti Země, organizátor ankety, obdrželo v těchto dnech hned několik nominací na tento titul pro Neumannovou, která šéfuje Organizačnímu výboru víkendového Světového poháru. Lidé to zdůvodňují tím, že se Neumannová podílela na odvážení sněhu z chráněných částí CHKO Jizerské hory a na likvidaci části Jizerské lyžařské magistrály, kterou využívají stovky turistů.

"Jsme rádi, že i prostřednictvím této ankety se upozorňuje na to, že absolutní honba za sportovním a manažerským úspěchem musí mít také své limity a že stěhování sněhu pro vrcholové lyžaře je zcela absurdní, neboť ti by měli jet za sněhem a ne naopak," komentoval celou situaci Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

"..., projedu tam vpravo, pak nahoru a zpátky?" radila se před startem Kateřina s pořadatelem o trase závodní dráhy.
"..., projedu tam vpravo, pak nahoru a zpátky?" radila se před startem Kateřina s pořadatelem o trase závodní dráhy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Neumannová: Bez komentáře!

Mluvčí Světového poháru Zdeněk Soudný pro internetové České noviny uvedl, že Neumannová se k nominaci na Ropáka roku nemíní vůbec vyjadřovat.

"Kauzu s odvážením sněhu z Jizerských hor považujeme více za mediální než za reálnou. Například na Jizerské magistrále se sníh odebral jenom z několik set metrů dlouhého úseku a běžkaři tam nyní znovu mohou jezdit," prohlásil Soudný.

Jenže: Týmu Kateřiny Neumannové hrozí za porušení zákona o ochraně přírody pokuta až dva miliony korun. Sníh totiž organizátoři odváželi i z míst, kam se v CHKO Jizerské hory bez povolení s nákladními auty a další technikou nesmí. Kvůli tomu odřekl účast na víkendových závodech ministr životního prostředí Martin Bursík.

"Pořadatelé se rozhodli řešit nedostatek sněhu ve Vesci za cenu porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a poničení přírody Jizerských hor. S tím z principu nemohu souhlasit. Těšil jsem se, že uvidím na vlastní oči výkon Lukáše Bauera a dalších sportovců světové špičky. Neuvidím," prohlásil Bursík.

Dušan Kožíšek byl nejlepší z Čechů. Jen kvůli dvěma pádům v semifinále postoupil pouze do finále B.
Dušan Kožíšek byl nejlepší z Čechů. Jen kvůli dvěma pádům v semifinále postoupil pouze do finále B. | Foto: Ondřej Besperát

První nominace za závod na Hradě

Miroslav Patrik z Dětí Země uvedl, že lidé, kteří Neumannovou na Ropáka nominovali, lyžařské závody neodsuzují. Vadí jim ale to, že jejich příprava nemá rozumné hranice a potřebná povolení, a navíc to stojí velké množství veřejných peněz. Za zvláště pikantní považují to, že se běžkařské závody ve Vesci konají v nadmořské výšce jen kolem 450 metrů.

"Neumannová již byla také nominována za stěhování umělého sněhu kamiony od šumavské obce Horní Vltavice na závod Pražské lyže koncem loňského roku na Hradě," připomněl Patrik.

V minulých letech získali antiekologickou cenu Ropák roku například tehdejší předseda vlády Václav Klaus, ministr životního prostředí František Benda nebo ministr průmyslu Martin Říman.

 

Právě se děje

Další zprávy