Bursík nepojede za Neumannovou. Kvůli kauze sníh

Pavel Baroch
13. 2. 2008 15:40
Světový pohár lyžařů se koná díky porušení zákona
Foto: Pavel Baroch

Liberec - Ministr životního prostředí Martin Bursík odřekl svou účast na víkendovém Světovém poháru lyžařů v libereckém Vesci.

Důvodem je to, že organizátoři závodů porušili zákon, aby mohli připravit běžkařské tratě. Nákladními auty a další těžkou technikou odváželi sníh i z cenných území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, aniž k tomu měli potřebné povolení.

"Pořadatelé se rozhodli řešit nedostatek sněhu ve Vesci za cenu porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a poničení přírody Jizerských hor. S tím z principu nemohu souhlasit. Těšil jsem se, že uvidím na vlastní oči výkon Lukáše Bauera a dalších sportovců světové špičky. Neuvidím," prohlásil Bursík.

Poškození přírody zkoumají ochranáři

"..., projedu tam vpravo, pak nahoru a zpátky?" radila se před startem Kateřina s pořadatelem o trase závodní dráhy.
"..., projedu tam vpravo, pak nahoru a zpátky?" radila se před startem Kateřina s pořadatelem o trase závodní dráhy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Organizátoři Světového poháru "odtěžili" sníh například na místě zvaném Jizerka, které patří do druhé zóny CHKO a je i součástí evropské soustavy Natura 2000. Odvezli sníh i z oblíbené Jizerskohorské magistrály, čímž znemožnili sportování tisícům turistů. Úpravu stop na magistrále navíc platí jizerskohorské obce. 

Rozsah reálného poškození přírody Jizerských hor nyní prošetřuje Správa CHKO Jizerské hory. Už jen za to, že pořadatelé porušili zákaz vjezdu mimo silnice a místní komunikace, hrozí pokuta až ve výši dvou milionů korun.

"Organizační výbor Světového poháru by měl být citlivější k ochraně přírody. Mrzí mě to o to víc, že v čele výboru je tak skvělá lyžařka, jakou je bezpochyby Kateřina Neumannová," řekl Bursík.

O výjimku organizátoři ani nepožádali

Aby mohli pořadatelé odvážet sníh z chráněné oblasti, potřebovali k tomu výjimku schválenou vládou. Jenže o povolení ani nepožádali. Pořadatelé se napřed hájili tím, že měli ústní dohodu se Správou CHKO.

"Postupovali jsme přesně podle toho, co bylo dohodnuto s vedením CHKO," řekl Aktuálně.cz mluvčí Světového poháru Zdeněk Soudný. "Teď se k němu vedení CHKO pod tlakem ekologických organizací nehlásí," dodal.

Ministerstvo životního prostředí oponuje, že žádná taková dohoda - i kdyby existovala - nikoho k vjezdu do srdce chráněného území neopravňuje.

"Navíc to není pravda. Naopak, organizační výbor byl na ústním jednáním předem korektně upozorněn na omezení, která pravidla ochrany přírody v CHKO Jizerské hory stanovují a na rizika jejich nedodržení," poznamenal Bursíkův náměstek František Pelc.

Bagr odhrabává sníh z Jizerské lyžařské magistrály.
Bagr odhrabává sníh z Jizerské lyžařské magistrály. | Foto: Ondřej Duda

Sníh se nevozil, a zase vozí

Organizátoři se pak snažili hodit vinu za porušení zákona o ochraně přírodě na řidiče, který sníh na Jizerce nakládal. Tvrdili, že dostal jasné instrukce, že na chráněnou louku s těžkou technikou nesmí.

Ačkoli pořadatelé oznámili, že už s navážením sněhu z Jizerských hor skončili, ve středu k Vesci znovu zamířily nákladní automobily se sněhem. Státní podnik Lesy povolil, aby se odvezl sníh z volné plochy u silnice mezi Polubným a Jizerskou.

Ve Vesci tak skončí pravděpodobně až 300 nákladních aut se sněhem, ačkoli ještě v úterý odpoledne mluvili pořadatelé zhruba o 150 vozech. "Nějaká auta navíc dorazila do Vesce už v úterý večer," citovaly mluvčího Světového poháru Zdeňka Soudného internetové České noviny.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy