Bursík nepojede za Neumannovou. Kvůli kauze sníh

Pavel Baroch
13. 2. 2008 15:40
Světový pohár lyžařů se koná díky porušení zákona
Foto: Pavel Baroch

Liberec - Ministr životního prostředí Martin Bursík odřekl svou účast na víkendovém Světovém poháru lyžařů v libereckém Vesci.

Důvodem je to, že organizátoři závodů porušili zákon, aby mohli připravit běžkařské tratě. Nákladními auty a další těžkou technikou odváželi sníh i z cenných území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, aniž k tomu měli potřebné povolení.

"Pořadatelé se rozhodli řešit nedostatek sněhu ve Vesci za cenu porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a poničení přírody Jizerských hor. S tím z principu nemohu souhlasit. Těšil jsem se, že uvidím na vlastní oči výkon Lukáše Bauera a dalších sportovců světové špičky. Neuvidím," prohlásil Bursík.

Poškození přírody zkoumají ochranáři

"..., projedu tam vpravo, pak nahoru a zpátky?" radila se před startem Kateřina s pořadatelem o trase závodní dráhy.
"..., projedu tam vpravo, pak nahoru a zpátky?" radila se před startem Kateřina s pořadatelem o trase závodní dráhy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Organizátoři Světového poháru "odtěžili" sníh například na místě zvaném Jizerka, které patří do druhé zóny CHKO a je i součástí evropské soustavy Natura 2000. Odvezli sníh i z oblíbené Jizerskohorské magistrály, čímž znemožnili sportování tisícům turistů. Úpravu stop na magistrále navíc platí jizerskohorské obce. 

Rozsah reálného poškození přírody Jizerských hor nyní prošetřuje Správa CHKO Jizerské hory. Už jen za to, že pořadatelé porušili zákaz vjezdu mimo silnice a místní komunikace, hrozí pokuta až ve výši dvou milionů korun.

"Organizační výbor Světového poháru by měl být citlivější k ochraně přírody. Mrzí mě to o to víc, že v čele výboru je tak skvělá lyžařka, jakou je bezpochyby Kateřina Neumannová," řekl Bursík.

O výjimku organizátoři ani nepožádali

Aby mohli pořadatelé odvážet sníh z chráněné oblasti, potřebovali k tomu výjimku schválenou vládou. Jenže o povolení ani nepožádali. Pořadatelé se napřed hájili tím, že měli ústní dohodu se Správou CHKO.

"Postupovali jsme přesně podle toho, co bylo dohodnuto s vedením CHKO," řekl Aktuálně.cz mluvčí Světového poháru Zdeněk Soudný. "Teď se k němu vedení CHKO pod tlakem ekologických organizací nehlásí," dodal.

Ministerstvo životního prostředí oponuje, že žádná taková dohoda - i kdyby existovala - nikoho k vjezdu do srdce chráněného území neopravňuje.

"Navíc to není pravda. Naopak, organizační výbor byl na ústním jednáním předem korektně upozorněn na omezení, která pravidla ochrany přírody v CHKO Jizerské hory stanovují a na rizika jejich nedodržení," poznamenal Bursíkův náměstek František Pelc.

Bagr odhrabává sníh z Jizerské lyžařské magistrály.
Bagr odhrabává sníh z Jizerské lyžařské magistrály. | Foto: Ondřej Duda

Sníh se nevozil, a zase vozí

Organizátoři se pak snažili hodit vinu za porušení zákona o ochraně přírodě na řidiče, který sníh na Jizerce nakládal. Tvrdili, že dostal jasné instrukce, že na chráněnou louku s těžkou technikou nesmí.

Ačkoli pořadatelé oznámili, že už s navážením sněhu z Jizerských hor skončili, ve středu k Vesci znovu zamířily nákladní automobily se sněhem. Státní podnik Lesy povolil, aby se odvezl sníh z volné plochy u silnice mezi Polubným a Jizerskou.

Ve Vesci tak skončí pravděpodobně až 300 nákladních aut se sněhem, ačkoli ještě v úterý odpoledne mluvili pořadatelé zhruba o 150 vozech. "Nějaká auta navíc dorazila do Vesce už v úterý večer," citovaly mluvčího Světového poháru Zdeňka Soudného internetové České noviny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Dozorující státní zástupce v kauze Čapí hnízdo podle Vrchního státního zastupitelství pochybil

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v kauze Čapí hnízdo podle Vrchního státního zastupitelství pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tímto pochybením došlo podle Vrchního státního zastupitelství k průtahům v trestním řízení. 

"O výsledku dohledového přezkumu bylo podrobně informováno dozorové Městské státní zastupitelství v Praze, kdy jeho vedení by mělo na zjištěné pochybení reagovat a přijmout účinné opatření tak, aby k jeho opakování v budoucnu již nedošlo," popsala vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy