Mogheriniová varovala politiky před zneužíváním útoků na ženy v Kolíně nad Rýnem

ČTK Silvie Housková, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2016 19:27
Násilí na ženách bylo v Evropě i před migrační krizí, řekla k událostem v Kolíně nad Rýnem šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Incident v Německu okomentovala na návštěvě Prahy po schůzce s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, se kterým řešila především migrační krizi. Oba se shodli na tom, že Unie v řešení krize zaspala a nyní potřebuje hlavně obnovit důvěru mezi jednotlivými státy a jejich jednotu.
Federika Mogheriniová při návštěvě v Praze
Federika Mogheriniová při návštěvě v Praze | Foto: ČTK

Praha - Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová upozornila, že by politici neměli zneužívat šokujících útoků na ženy během silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem k vlastní propagaci. Mogheriniová uvedla, že „násilí na ženách bylo bohužel v Evropě už před migrační vlnou“ a lidé si musí uvědomit, že „existují dobří a špatní lidé, ať už mají jakoukoliv národnost nebo původ“.

Vysoká představitelka Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku se ke Kolínskému incidentu původně na tiskové konferenci po setkání s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem v Praze nechtěla vyjadřovat. Svůj názor řekla až poté, co na následném setkání s českými občany začalo několik lidí tleskat, když ministr Zaorálek řekl, že “události v Kolíně jsou důkazem o tom, že se určité množství lidí už zvládnout nedá“.

Zaorálek ale okamžitě reagoval, že z incidentu nechce nikoho vinit a že šlo o mimořádnou situaci, ze které se musíme poučit. Právě obviňování by podle něj bránilo ve vytváření tolik potřebné důvěry mezi státy. „Jediný způsob, jak zvládnout to, co se na nás valí v roce 2016, je dostatek důvěry a jednotný přístup,“ uvedl Zaorálek po setkání s Mogheriniovou, na kterém se společně bavili především o migrační krizi v Evropě.

V tomto kontextu Zaorálek několikrát zmínil, že Turecko zatím neplní své závazky, které vyplývají z Akčního plánu, který EU s Ankarou dohodla. Nic podle něj nenasvědčuje tomu, že by se Turci snažili počty migrantů směřujících do Evropy nějakým způsobem omezovat.

Podobně se po setkání s Mogheriniovou vyjádřil i premiér Sobotka. "Požádal jsem paní Mogherini, aby skutečně tomu, té kontrole plnění závazků na turecké straně, Evropská komise věnovala prioritní pozornost," uvedl Sobotka. Na příštím evropském summitu v únoru ho bude zajímat, zda Turecko tyto závazky plní a jestli skutečně přispívá k tomu, aby se podařilo lépe regulovat migrační tlak namířený na Evropu.

"Je samozřejmě mnohem jednodušší zabránit tomu, aby lodě pašeráků lidí odplouvaly z Turecka. Je mnohem horší zadržet tyto lodě už v okamžiku, kdy na moře vyplují," prohlásil Sobotka. Turecko má podle něj nástroje na to, aby regulovalo migrační proud. "Je potřeba, aby na tom Evropská komise trvala," dodal. Chce počkat na lednové statistiky a tato čísla budou podkladem pro postoj, který Česko zaujme na únorovém jednání Evropské rady.

Evropa zaspala

Zaorálek s Mogheriniovou také uznali, že Evropa v řešení migrační krize „zaspala“. Podle Zaorálka i Mogheriniové už dlouho před rokem 2015 měli národní politici i evropské špičky k dispozici znepokojující fakta o vývoji situace v Africe a na Blízkém východě, ale „báli se čelit nepříjemné realitě“.

„Už v roce 2013 a 2014 jsme viděli, že krize přichází. Věděli jsme, že ji nemůže vyřešit jen jeden stát a potřebujeme evropský přístup,“ uvedla Mogheriniová s tím, že Evropa až po potopení lodě se stovkami migrantů loni na jaře začala narychlo hledat možná řešení. „Nejhorší službu, kterou můžeme našim obyvatelům udělat, je odmítat realitu, a to i občas velmi složitou realitu... Musíme najít odvahu realitě čelit,“ dodala Mogheriniová.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navrhl i několik konkrétních kroků, jak udělat Evropu akceschopnější a důvěryhodnější pro její občany.

„Myslím, že Evropa musí být schopna jednat razantně a ukázat, že je schopná bránit se i fyzicky. Česko proto říká, že nebudeme schopni migraci zvládnout, pokud nebudeme lépe chránit vlastní hranice,“ zopakoval Zaorálek podporu návrhu Evropské komise na zřízení společné Evropské pohraniční a pobřežní stráže. Dodal ale také, že by měla Unie mít i své bojeschopné vojenské jednotky a společnou tajnou službu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Německá ekonomika ve čtvrtletí stagnovala, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím kvartálu podle očekávání stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl měl na výsledku pokles vývozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Columbus přerušil sérii proher, Ottawu porazil 4:3 v prodloužení

V jediném utkání pondělního programu NHL porazili hokejisté Columbusu na vlastním ledě Ottawu 4:3 v prodloužení. Blue Jackets tak ukončili sérii osmi proher a drží postupovou pozici do play off. Ve Východní konferenci jim patří osmé místo. Senators prohráli potřetí za sebou a v konferenci jsou předposlední. Zápas rozhodl 25 sekund před koncem prodloužení švédský útočník Emil Bemström.

Hlavní podíl na výhře Blue Jackets měl americký útočník Nick Foligno, který vstřelil dvě branky. Stejně si vedl na straně poražených Connor Brown. Poprvé se Foligno prosadil v 5. minutě, kdy střelou z mezikruží otevřel skóre. Druhou branku přidal v 33. minutě a vyrovnal na 2:2. "Dnes jsem na kluky opravdu pyšný. Konečně jsme našli způsob, jak uspět. Příště ale musíme být ještě lepší," prohlásil Foligno.

V 32. minutě musel kvůli zranění střídat domácí brankář Elvis Merzlikins. Jeho náhradník Joonas Korpisalo, jenž nastoupil poprvé po zranění kolena, předvedl spolehlivý výkon a pomohl k úspěchu 14 úspěšnými zákroky. "Rozhodně jsem to neplánoval, je smutné vidět Elvise zraněného. Ten zákrok jsem neviděl, ale nebyla to sranda," okomentoval Merzlikinsovo zranění Korpisalo, který odchytal první zápas od 29. prosince. Přesnější informace o zranění lotyšského gólmana zatím nejsou známy.

Senators, kteří poprvé nastoupili bez vyměněných útočníků Jeana-Gabriela Pageaua, Vladislava Naměstnikova a Tylera Ennise, se díky brance Colina Whitea z padesáté minuty dostali do vedení 3:2, ale Blue Jackets dokázali bleskově vyrovnat. Na vedoucí branku Ottawy odpověděl tečí střely Scotta Harringtona útočník Stefan Matteu už po 29 sekundách.

V poslední minutě prodloužení rozhodl zápas dvacetiletý švédský útočník Bemström, který pohotově dorazil střelu Zacha Werenského za záda brankáře Marcuse Högberga. "Čekal jsem na to celou sezonu. Poprvé jsem vstřelil gól v prodloužení a jsem za to šťastný," řekl po zápase mladý Švéd.

Výsledek NHL:

Columbus - Ottawa 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 5. a 33. N. Foligno, 50. Matteau, 65. Bemström - 11. a 30. C. Brown, 50. White. Střely na branku: 45:33. Diváci: 17.518. Hvězdy zápasu: 1. N. Foligno, 2. Bemström, 3. Matteau (všichni Columbus).

před 1 hodinou

Úřad šerifa v americkém Oregonu přijal do služby českého psa

Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa, konkrétně belgického ovčáka Skotyho z Česka. V pondělí o tom informovala americká televizní stanice KNDU.

Tamní úřad šerifa měl služebního psa do roku 2014 a loni se po letech rozhodl program obnovit. Vybrán byl belgický ovčák malinois, který je znám jako maliňák. Skoty, který pochází z Česka, je osmnáctiměsíční pes. Trénován je k zadržování pachatelů, stopování a hledání narkotik.

Skoty se svým psovodem Codym Marcumem tento měsíc úspěšně zakončili pětitýdenní výcvik, nyní je tak čeká ostré nasazení do služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy