Hlavní je ochrana vnější hranice, shodli se ministr Zaorálek a šéfka diplomacie Evropské unie

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2016 13:39
Na jednání ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a šéfky diplomacie Evropské unie Federiky Mogheriniové přišlo na přetřes zejména zvládání migrační krize. Oba se shodli, že pro evropskou zahraniční politiku je důležitá zejména jednota. Zaorálek po jednání řekl, že klíčovou otázkou v tématu migrace je momentálně ochrana vnější hranice. Mogheriniová ocenila konstruktivní a vyvážený přístup české vlády nejen k otázkám, které se týkají migrace.
Lubomír Zaorálek s Federikou Mogheriniovou.
Lubomír Zaorálek s Federikou Mogheriniovou. | Foto: ČTK

Praha - Zejména o zvládnutí migrační krize mluvili v pondělí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při jednání se šéfkou diplomacie Evropské unie Federikou Mogheriniovou. Mogheriniová ocenila, že česká vláda nejen v otázce uprchlíků zastávala při jednání v EU vyváženou a konstruktivní pozici. Se Zaorálkem se shodli na tom, že pro evropskou zahraniční politiku je důležitá zejména jednota.

Zaorálek po jednání řekl, že klíčovou otázkou v tématu migrace je momentálně ochrana vnější hranice. Podotkl, že česká vláda na to dlouhodobě poukazovala a ukazuje se, že měla pravdu. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí přílivu migrantů jsou podle něj fungující hotspoty. "Není to dokonalé, musí se na tom zapracovat. Ochrana vnějších hranic je ta oblast, kde se EU má dohodnout na tom, že musíme být schopni to dělat společně," řekl český ministr.

Mogheriniová dodala, že Unie musí čelit krizím jednotně a ocenila konstruktivní a vyvážený přístup české vlády nejen k otázkám, které se týkají migrace. "Pozice, kterou jste vyjadřoval vy i premiér, je vždy ta, která poukazuje na jednotu EU jako nezbytnou pro řešení krizí," uvedla. Česká republika podle ní zvolila chytrý přístup.

Na jednání se podle Mogheriniové nemluvilo o nedávných útocích na ženy v německých městech, které se připisují imigrantům ze Sýrie. Oba diplomaté násilí důrazně odsoudili.  

Mogheriniová se k otázce vrátila na následné veřejné diskusi o zahraniční a bezpečnostní politice EU. "Bohužel, násilí vůči ženám je věc, které jsme museli čelit i před 31. prosincem," komentovala útoky.

Dodala, že sexuální útoky jsou zcela v rozporu s evropskými hodnotami, varovala ale před zneužitím situace politiky. "Není to věc, která by měla posloužit jako nástroj pro politické projevy," dodala a publikum v sále ji ocenilo potleskem.

Zaorálek již při tiskové konferenci podotkl, že podobné útoky jednoznačně dokazují, jak je důležité při přijímání uprchlíků dodržovat pravidla. "Jsme povinni zajistit, že pokud přijímáme migranty, jsme zároveň schopni garantovat bezpečí v členských státech," řekl český ministr. "Že pokud ti lidi přijdou, tak se stanou součástí normálního života a budou respektovat pravidla, která se týkají našeho normálního života, která jsme tu vytvořili,"

"Na diskusi, která následovala po jednání mezi Zaorálkem a Mogheriniovou, se oba politici vyslovili také pro posílení takzvané hard power Evropské unie na mezinárodním poli.

"Evropa musí být schopna jednat razantně a ukázat, že jsme schopni třeba se i fyzicky bránit," uvedl Zaorálek. V první řadě je podle něj třeba budovat účinnou ochranu vnější hranice, další možností je vznik evropské zpravodajské služby nebo větší důraz na formování společných evropských bojových jednotek.

Mogheriniová podotkla, že Evropa spoléhá zejména na diplomacii, ale využívá i společné vojenské jednotky. "Myslím že v budoucnu bychom v této oblasti měli více a více využívat nástroje, které jsou zakotveny ve smlouvách," prohlásila Mogheriniová.

V souvislosti s migrační krizí Zaorálek také připomněl dohodu EU a Turecka. EU se zavázala poskytnout Ankaře finanční pomoc a otevřít některé další kapitoly přístupových jednání, pokud Turci zajistí zmírnění přílivu uprchlíků. Podle Zaorálka tato dohoda zatím čeká na naplnění.

Hlavně o migrační krizi mluvila Mogheriniová s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a dalšími poslanci. "Vítáme poslední kroky, které učinila Evropská komise, to znamená důraz na větší kontrolu vnějších hranic Evropské unie. Jsme rádi, že některé závěry, ke kterým dochází Evropská komise, jsou vlastně stanovisky, které měla Česká republika již před několika měsíci," řekl Hamáček.

Mluvilo se taky o nutnosti diplomatického řešení situace v Sýrii a o dohodách o íránském jaderném programu a na pařížské klimatické konferenci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy