Sexuální násilníci v Německu použili "egyptský model". Kolín připomínal útoky z Káhiry

Martin Novák Martin Novák
7. 1. 2016 20:32
Profil útoků – obklopení žen skupinami několika desítek mužů – připomíná násilí z Káhiry v letech 2011 a 2013. V době protestů proti režimu prezidenta Husního Mubaraka a později proti jeho nástupci Muhammadu Mursímu se na náměstí Tahrír odehrály stejné násilnosti.
Káhira 2011. Žena zraněná na náměstí Tahrír.
Káhira 2011. Žena zraněná na náměstí Tahrír. | Foto: Reuters

PrahaNěmecká policie zatím nezveřejnila žádné důkazy o tom, že sexuální napadání žen na Silvestra v Kolíně nad Rýnem bylo dopředu organizováno či domluveno například na sociálních sítích.

Mluví se o 16 konkrétních podezřelých (údaje ze čtvrtka večer), jejich identita je zatím neznámá. Výpovědi obětí se shodují v tom, že pachateli byli muži "severoafrického či arabského vzhledu". Mnozí z nich opilí.

Deník Die Welt s odvoláním na svůj policejní zdroj napsal, že policie kontrolovala u nádraží o silvestrovské noci doklady desítkám mužů. Většinu z tvořili žadatelé o azyl ze Sýrie.

Profil útoků – obklopení žen skupinami několika desítek mužů – ale nápadně připomíná násilí z Káhiry v letech 2011 a 2013.

V době protestů proti režimu prezidenta Husního Mubaraka a později proti jeho nástupci Muhammadu Mursímu se na náměstí Tahrír odehrály stejné násilnosti.

Skupiny mladíků přepadly ženy, izolovaly je od okolí a pak osahávaly či znásilnily. Podle některých svědectví byly takových případů až desítky denně.

Násilníci zneužívali velkého počtu lidí a chaosu, který na náměstí panoval. Policie nebyla po ruce a nemohla zasáhnout. Oběťmi byly i zahraniční novinářky. Jihoafrická reportérka televize CBS Lara Loganová či nizozemská žurnalistka Dina Zakariová.

V Egyptě, stejně jako v dalších severoafrických zemích, nejsou v zákoně termíny "sexuální obtěžování" či "sexuální napadení" jasně definovány. Jsou známy případy, že oběti jsou policií přemlouvány a vyzývány, aby obvinění stáhly.

Případně jim policisté podsouvají, že je vina i na jejich straně: Například v tom, že jsou nedostatečně oblečené.

Kolín nad Rýnem je ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde tvoří přistěhovalci či potomci přistěhovalců největší podíl v populaci.  

Útoku podle očekávání využily v Německu politické síly, které jsou proti přistěhovalcům - a obzvláště proti muslimům.

"Toto je bod, ke kterému nás dovedla nezodpovědná imigrační politika Merkelové. Přijdou další konfrontace a bitvy. Mnohem horší než to, co jsme zažili na Silvestra," řekl na mítinku v Kolíně zástupce krajně pravicové strany Občanské hnutí pro Německo (Bürgerbewegung pro Deutschland) Thomas Krämer.

Euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD) v prohlášení uvedla, že násilí v Kolíně je výsledkem nekontrolované imigrace.

Na sociálních sítích je nejen odpůrci imigrace kritizována starostka Kolína nad Rýnem Henriette Rekerová za prohlášení, že by se ženy ve městě "měly držet od neznámých na délku paže" při nadcházejícím karnevalu.

Sama Rekerová byla v říjnu během volební kampaně bodnuta do krku odpůrcem přijímání přistěhovalců. Kandidovala za křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové, ačkoliv není členkou strany, a vyhrála se ziskem 52 procent hlasů.

"Skutečnost, že se napadené ženy cítily jako bezbranné, je pro mne absolutně nepřijatelná. Je důležité vyšetřit a zveřejnit vše, co se stalo," řekla kancléřka po schůzce s rumunským premiérem v Berlíně.

Některé z desítek žen, které nahlásily po oslavách Nového roku v Kolíně nad Rýnem, že byly napadány davem mužů, se podělily o nepříjemné zážitky. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Novák skončil na klasické patnáctce šestnáctý, atakoval své maximum

Běžec na lyžích Michal Novák skončil na úvod Světového poháru šestnáctý na 15 kilometrů klasicky ve finské Ruce. Atakoval své životní maximum v seriálu v distančních závodech, kterým je 14. příčka na volné patnáctce z Falunu 2019. Vyhrál domácí Iivo Niskanen, mistr světa z roku 2017.

Novák ukázal, že by se mohl v olympijské sezoně výrazněji prosazovat i v distančních závodech, na což si věřil. Takhle dobře ještě v této disciplíně v Ruce nejel. Poprvé v tomto středisku na klasické patnáctce bodoval, dosud bylo jeho maximem loňské 32. místo. Dnes měl velmi blízko k umístění v první patnáctce, od čtrnáctého Artěma Malceva z Ruska ho dělily dvě desetiny. Novák ztratil na vítěze 1:12,6 minuty a vytvořil si dobrou pozici do nedělního stíhacího závodu.

Další čeští reprezentanti se neprosadili. Jan Pechoušek obsadil 56. příčku, Petr Knop skončil 77. a Luděk Šeller, který bodoval v pátečním sprintu, závod nedokončil.

Niskanen se ujal vedení po třech kilometrech a už ho nepustil. Rusa Alexeje Červotkina nechal za sebou o 8,3 sekundy a pošesté v kariéře vyhrál závod SP. Všechny triumfy má z klasické patnáctky s intervalovým startem. Třetí příčku obsadil Rus Alexandr Bolšunov, vítěz posledních dvou ročníků SP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy