Ministerstvo obrany nakoupí obrněnce, dvě firmy si rozdělí 9,5 miliardy bez výběrového řízení

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 24. 7. 2017 17:15
Jednu z největších zakázek pro českou armádu za devět a půl miliardy korun si rozdělí společnost Tatra Jaroslava Strnada a Vojenský výzkumný ústav. A až 4,4 miliardy armáda vydá na 80 lehkých obrněných vozidel na podvozku Iveco. "Jako nejvhodnější byla armádou vyhodnocena právě vozidla Titus. Dalším požadavkem armády je kvůli jednotné platformě podvozek Tatra. A protože uzavřela exkluzivní smlouvu s výrobcem nástavby, půjde o zakázku napřímo," vysvětlil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Vozidlo zdravotníků české armády, ilustrační foto
Vozidlo zdravotníků české armády, ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Tři roky připravovalo ministerstvo obrany jednu z největších zakázek pro českou armádu v historii současné vlády. Z celkové investice devět a půl miliardy korun bez daně, kterou schválil kabinet premiéra Bohuslava Sobotky, získá polovinu napřímo bez výběrového řízení společnost Tatra zbrojaře Jaroslava Strnada a až 4,4 miliardy armáda vydá na 80 lehkých obrněných vozidel na podvozku Iveco.

Lehké obrněné vozy dodá Vojenský výzkumný ústav a Strnadova Tatrovka pak mezi lety 2020 a 2024 předá v několika fázích 62 obrněnců Titus, které vyrobí společně s francouzským partnerem Nexter Systems.

Podle ministra obrany Martina Stropnického jsou nové vozy pro armádní chemiky potřebné, abychom se udrželi na špici v protichemické obraně. "Nové vozy nahradí prostředky radiačního, chemického a biologického průzkumu sovětské výroby," říká Stropnický.

"Jako nejvhodnější byla armádou vyhodnocena právě vozidla Titus. Dalším požadavkem armády je kvůli jednotné platformě podvozek Tatra. A protože uzavřela exkluzivní smlouvu s výrobcem nástavby, půjde o zakázku napřímo," zdůvodnil rozhodnutí mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, který ještě dodal, že velká většina aut se bude vyrábět v Česku.

Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře jsou obě zakázky nutné už kvůli tomu, že armáda má zastaralé vybavení. "Díky nové technice dojde k rozšíření a zrychlení schopností velení a řízení nasazených jednotek a ke zlepšení schopností koordinace přesné palby dělostřelectva," dodal Bečvář.

Kromě toho vláda před dvěma týdny schválila zmodernizování 33 samohybných houfnic Dana a nákup 17 nových děl. Zastaralá děla přitom bude modernizovat znovu kopřivnická Tatrovka Jaroslava Strnada za asi 1,27 miliardy korun bez DPH.

Samohybná kanonová houfnice 152 mm ShKH vz. 77 Dana byla vyvinuta již v 70. letech, jde proto o zastaralý bojový prostředek s krátkým dostřelem. O nutnosti výměny či modernizace se mluví již několik let.

 

Právě se děje

Další zprávy