Česko nakoupí dalších 20 pandurů. Státní pokladnu vyjdou na dvě miliardy

ČTK ČTK
30. 1. 2017 16:20
Ministerstvo obrany v pondělí podepsalo smlouvu se společností Tatra Defence Vehicle na nákup dvaceti obrněných vozidel Pandur. Česko za ně zaplatí více než 2 miliardy korun. Šest strojů bude velitelsko-štábních, zbylých čtrnáct pak bude ve spojovací verzi. Nákup byl vládou schválen už v roce 2015, tehdy se ale počítalo s částkou o 800 milionů nižší. Ke zvýšení ceny došlo kvůli armádním požadavkům na lepší pancéřování a na modernější technologické a informační systémy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha – Zástupci ministerstva obrany v pondělí podepsali smlouvu se společností Tatra Defense Vehicle na nákup dvaceti obrněných vozidel Pandur za 2,069 miliardy korun. Úřad to uvedl na svých webových stránkách. Vojáci dostanou šest velitelsko-štábních strojů a 14 vozidel ve spojovací verzi.

Nákup vláda schválila již v roce 2015, obrněné vozy měly stát 1,274 miliardy korun. Oproti předpokladům se ale cena zvýšila o 800 milionů korun. Podle ministerstva obrany jsou za zvýšením ceny upřesněné armádní požadavky na lepší pancéřování a na modernější technologické a informační systémy. Navýšení ceny na začátku ledna odsouhlasila vláda. Ministerstvo obrany bylo některými experty kritizováno za to, že původní cena byla nerealistická.

Vozidla budou podle ministerstva určena pro plnění úkolů české armády na českém území i v zahraničí, sloužit také mohou v rámci integrovaného záchranného systému.

"Cena byla ověřena posudky dvou nezávislých soudních znalců, kteří konstatovali, že jde o cenu obvyklou, odpovídající konfiguraci vozidel a použitým technologiím," bránil se kritice navýšení ceny náměstek ministra obrany Daniel Koštoval při podpisu smlouvy. Zakázka ministerstvo vyjde na 2,069 miliardy korun včetně DPH. Zadána je přímo společnosti Tatra Defence Vehicle, protože ta má od výrobce pro Českou republiku exkluzivní licenci na výrobu pandurů.

Nákup 107 pandurů, které má armáda nyní k dispozici, schválila vláda Mirka Topolánka (ODS). Plány armády ale původně počítaly s pořízením téměř dvou set strojů. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) na začátku ledna po jednání vlády řekl, že se Česko postupně vrací k původnímu plánu. Pořídit menší počet strojů podle něj nebylo dobrým rozhodnutím.

Ministerstvo obrany chce letos nakoupit i další obrněné vozy. Uzavřít smlouvu plánuje na dodávku 62 vozidel Titus. Ty jsou společným produktem Tatry a francouzské společnosti Nexter Systems.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy