Ústí nad Labem - Dálnice D8 přes Chráněnou krajinnou oblast České Středohoří se podle výkladu rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem staví od počátku nezákonně.
Soud po více než osmi letech uznal námitky ekologického sdružení Děti Země, že základní dokumenty ke stavbě - posouzení vlivu na životní prostředí - byly vydány v rozporu se zákonem, protože se k nim nemohla vyjádřit veřejnost.
Soudní verdikt může mít zásadní dopad na dokončení celé dálnice, které se může protáhnout o roky.
Ačkoli větší část z šestnáctikilometrového úseku přes Středohoří už je hotová, respektive rozestavěná, k posledním zhruba pěti kilometrům u Řehlovic ještě chybějí potřebná povolení.
Bez platných dokumentů posuzujících vliv stavby na životní prostředí (SEA a EIA) přitom není možné vydat územní rozhodnutí a stavební povolení.
100 metrů rozhoduje o 16 kilometrech
Krajský soud se sice nezabýval celou dálnicí přes Středohoří, ale pouze stometrovým úsekem u obce Bílinka u Lovosic, kde zrušil územní rozhodnutí. Jenže strategické dokumenty SEA a EIA, které byly podle soudu vydány v rozporu se zákonem, se netýkají jen tohoto krátkého úseku, ale celé dálnice.
Problémem je, že se na konci roku 1994 nemohla kvůli pochybení úředníků na ministerstvu životního prostředí k projednávanému ekologickému posuzování stavby dostatečně vyjádřit veřejnost.
"Soud uznal, že stanovisko EIA o hodnocení vlivů dálnice na životní prostředí bylo v listopadu 1996 vydáno ministerstvem životního prostředí v rozporu se zákonem, neboť navázalo na stanovisko SEA z dubna 1995 vydané nezákonně bez účasti veřejnosti," řekl Aktuálně.cz Miroslav Patrik z Dětí Země.
Osm let soudních tahanic
Organizace přitom napadla územní rozhodnutí pro stometrový úsek dálnice u Bílinky už před více než osmi lety - v srpnu 2003. Krajský soud v Ústí nad Labem ovšem na jaře 2005 žalobu zamítl.
Jenže Děti Země uspěli s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu, který v roce 2008 vrátil spor k novému projednání ke krajskému soudu.
Pak se celá záležitost opakovala. Krajský soud žalobu znovu zamítnul, ale správní soud vrátil spor znovu nazpátek.
V roce 2010 pak krajský soud z jiných důvodů zrušil územní rozhodnutí, takže úřady musely posléze vydat nový souhlas. Námitky proti SEA a EIA ovšem znovu odmítl. Až po dalších dvou letech ústecký soud uznal i pochybení při projednávání SEA a EIA v rozsudku, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Sto metrů dálnice už stojí
"Jsme samozřejmě velmi potěšeni, že soud konečně uznal naši žalobní námitku proti stanovisku EIA pro dálnici D8 přes České středohoří, i když spor řešil osm a půl roku," konstatoval Miroslav Patrik z Dětí Země.
Paradoxem je, že soudní verdikt už nemá na napadený stometrový úsek u Bílinky reálný vliv. Dálnice v tomto místě už totiž stojí.
"Pro nás je hlavně podstatné, že po více než patnácti letech čekání nám dal krajský soud konečně za pravdu, že ministerstvo životního prostředí v letech 1994 až 1995 vedlo proces SEA o výběru koridoru pro dálnici D8 nezákonným způsobem, neboť z něho byla vyloučena veřejnost, která tak nemohla podpořit variantu s dlouhým tunelem pod chráněnou krajinnou oblastí," sdělil Patrik.
Utratilo se už 7 miliard
Aktuální rozsudek ovšem může mít zásadní vliv na zbývajících pět kilometrů dálnice D8 u Řehlovic. Proti spojenému územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení se už odvolala Společnost ochránců životního prostředí v Litoměřicích.
Ministerstvo dopravy uvedlo, že rozsudek musí nejprve podrobně prostudovat a probrat se svými právníky, a pak se rozhodne, jak bude postupovat dál.
Pokud by se dokončení dálnice přes Středohoří zásadně prodloužilo, ohrozilo by to i účelnost investice. D8 přes CHKO České Středohoří vyjde na bezmála 16 miliard korun, přičemž zatím se utratilo více než 7 miliard. Na tento rok se počítá s dalšími 3,5 miliardami korun.