Praha - Tichomořská Mikronésie se obává, že česká uhelná elektrárna Prunéřov, vzdálená desítky tisíc kilometrů, může přispět k tomu, že ostrovní státeček zmizí pod mořskou hladinou.
Prunéřov je největším českým zdrojem skleníkových plynů, kvůli nimž stoupá hladina oceánů a mění se klima.
Mikronésie se obrátila na české ministerstvo životního prostředí, aby se mohla zapojit do procesu, v němž se posuzuje vliv modernizovaného Prunéřova na životní prostředí.
"Federativní stát Mikronésie má rozumné důvody se domnívat, že jeho území bude ovlivněno dopady na životní prostředí z výše uvedeného plánu," uvádí se v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Modernizaci elektrárny chystá její majitel společnost ČEZ.
Je to poprvé, co se oběť ozvala
Česká pobočka mezinárodní organizace Greenpeace uvedla, že je to patrně poprvé, kdy se současné nebo budoucí oběti klimatických změn rozhodly právní cestou ovlivnit zahraniční projekt, který je ohrožuje jejich emisemi skleníkových plynů.
V listu se připomíná, že případná modernizace a rozšíření provozu by způsobilo 0,021 procent celosvětových emisí oxidu uhličitého na dalších 25 let.
"Prunéřov je jedním z největších industriálních zdrojů emisí oxidu uhličitého na světě a uvedení či zdokonalení jakékoliv velké uhelné elektrárny by mohlo hrát důležitou úlohu v destrukci celého našeho státu," stojí v dopise Úřadu pro životní prostředí a mimořádné situace Federálních států Mikronésie.
Mikronésie dostane podklady, slíbilo ministerstvo
České ministerstvo životního prostředí hodlá ještě tento týden na dopis Mikronésie odpovědět. Podle českých zákonů má Mikronésie právo se do posuzování vlivů elektrárny na životní prostředí zapojit.
"Pošleme jim veškerou dokumentaci i posudek. Připomínky Mikronésie zapracujeme do závěrečného stanoviska, které by mělo být hotovo na konci ledna," řekl Aktuálně.cz Daniel Vondrouš, šéf poradců ministra životního prostředí.
Zatím se hlásily jen sousední země
Vondrouš uvedl, že žádost od tak vzdálené země ministerstvo ještě nedostalo. Až dosud se do posuzování vlivů na životní prostředí zapojovaly jen sousední země - Rakousko, Německo a Polsko.
Dopis od Mikronésie přišel v době, kdy se v Kodani snaží světoví státníci dohodnout na závazném snižování skleníkových plynů.
"Zatímco ministři a hlavy států přijíždějí do Kodaně, aby do konce týdny uzavřeli celosvětovou dohodu o ochraně klimatu, malé ostrovní státy začínají využívat všech dostupných politických i právních prostředků, aby zabránily svému zániku," uvedla pražská kancelář Greenpeace.
Čtyřicetkrát více emisí než Mikronésie
Organizace připomněla, že prunéřovská elektrárna vypustí ročně 40krát více oxidu uhličitého, než jsou emise celé Mikronésie.
Česko vesrus Mikronésie
Celkové roční emise CO2:
- Česko: 129 949 mil. tun
- Prunéřov: 10 103 mil. tun
- Mikronésie: 0,23 mil. tun
Roční emise na obyvatele:
- Česko: 12,5 tun
- Mikronésie: 2,14 tun
Greenpeace, Ekologický právní servis a další sdružení nyní vedou souboj se společností ČEZ o to, jakou bude mít modernizovaný Prunéřov účinnost. Od toho se totiž odvíjí i to, kolik oxidu uhličitého a dalších škodlivin vypustí z komínu.
ČEZ plánuje zvýšit účinnost z 32 procent na 38, což je podle nevládních organizací málo. Požadují minimálně 42procentní účinnost.
"Klimatické změny jsou globálním problémem a lidé, jejich životy, zdraví a majetek jsou ohroženy emisemi našich průmyslových podniků, mají právo žádat globální řešení. Podporujeme žádost Mikronésie o mezinárodní posouzení Prunéřova," řekl Jan Rovenský z české pobočky Greenpeace.
ČEZ: Vybrali jsme to nejlepší
Společnost ČEZ se brání tvrzením, že pro elektrárnu, pro níž je zajištěno uhlí na 25 let provozu, zvolil tu nejmodernější a nejčistší technologii. Argumentuje i tím, že musel najít nejlepší rovnováhu mezi ekonomikou a ekologií.
"Nelze totiž upřednostnit jen jeden faktor, pak by totiž elektřinu z elektrárny s požadovanou účinností nikdo nekoupil," konstatoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Dodal, že i tak bude Prunéřov plnit všechny přísné ekologické limity a díky uzavření Prunéřova I a modernizaci Prunéřova II se sníží emise škodlivých látek přibližně o polovinu.
ČEZ navíc tvrdí, že vliv emisí z její elektrárny Prunéřov na rozvojové země není prokazatelný. Podle posudku, který si nechala firma vypracovat, je "emisní příspěvek elektrárny z hlediska globálních emisí zcela marginální" a vliv na rozvojové země neprokazatelný.
Chceme nechat Prunéřov zavřít, říkají Greenpeace
Greenpeace to ale nestačí. "Vzhledem k tomu, že ČEZ trvale odmítá použít v Prunéřově nejlepší dostupnou technologii, budeme požadovat ukončení provozu elektrárny," řekl Jan Rovenský z Greenpeace.
"Nedostatek energie nám nehrozí, ČEZ by pouze musel snížit současný masivní export české elektřiny přibližně na třetinu," dodal Rovenský.