Právní předpisy navíc neumožňují ministerstvu obrany jakkoli zasahovat do výkonu vlastnických práv městské části Praha 6, v jejímž vlastnictví pomník maršála Koněva je, dodal Lubomír Metnar v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KSČM Miroslava Grebeníčka. Odstranění sochy městskou částí Praha 6 letos v dubnu vyvolalo spory i protesty z ruské strany.
Koněvův památník podle vyjádření ministra nesplňuje definiční znaky válečného hrobu podle českého zákona, ani znaky ruského válečného hrobu podle mezistátní dohody mezi ČR a Ruskem z roku 1999. "Ministerstvo obrany se proto do plánovaného přemístění sochy nezapojovalo," uvedl Metnar.
Grebeníček ve své interpelaci píše, že ho oslovili občané, kteří poukazují na údajnou nečinnost ministerstva, obcházení i neplnění zákona o válečných hrobech a pietních místech.
Starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře označil Grebeníček za politizujícího místního starostu, který při odstranění sochy zneužil nouzový stav a s doprovodnou skandální neetickou argumentací hodnou jen výtržníka zhanobil pietní místo.
Socha maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Letos v dubnu byla ze čtvrti Bubeneč odstraněna a je uložena v depozitáři. Následně se má přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město.
Moskvu odstranění sochy popudilo a protestovala proti tomu. Tento krok označila za porušení bilaterální smlouvy z roku 1993 a ruské orgány zahájily trestní stíhání představitelů Prahy 6, což české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.
VIDEO: Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář o kauze Koněv.