Matky mohou do práce. Nový plán, jak otevřít školky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
31. 1. 2010 15:00
Na podnět premiéra Fischera se uvažuje o tom, že by školky byly už pro dvouleté děti
Řidiči pozor! Slunce, teplo a sucho lákají motorkáře po zimě zase na silnice.
Řidiči pozor! Slunce, teplo a sucho lákají motorkáře po zimě zase na silnice. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česko se spolu s dalšími státy Evropské unie zavázalo, že se pokusí do letošního roku zajistit místo v jeslích pro 33 procent dětí mladších tří let. Už teď je jasné, že takový závazek je utopie. Místa jsou asi pro pět procent dětí a vzhledem ke stavu státního rozpočtu to tak mělo i zůstat.

Úřednický kabinet se ale do věci vložil a na podnět premiéra Fischera se oživily úvahy expertů z ministerstev školství, zdravotnictví a sociálních věcí, jak se o malé děti postarat. Za dva měsíce o nich bude kabinet znovu jednat.

Podle pracovního materiálu ministerstev, který má Aktuálně.cz k dispozici, odborníci navrhují jako nejlepší řešení otevřít všechny mateřské školky už pro děti od dvou let. Nyní jsou hlavně pro děti starší tří let.

 

Návrh počítá i s tím, že třídy, kde budou i dvouleté děti, budou menší, aby se pedagogové zvládli o všechny postarat. Vychovatelé ve školkách by také museli mít další vzdělání. Zatím není vyřešeno, jestli by nejmenší děti měly ve školkách vlastní třídy nebo by chodily do tříd se staršími.

Například na Slovensku funguje druhá varianta, ale počet dětí ve třídě je při přijetí dvouletého žáčka snižován o jedno.

Účet? Tři miliardy stát, další obecní rozpočty

Stát by rozšíření provozu mateřských školek přišlo na tři miliardy korun, což je ale o polovinu méně než další varianta, podle které by vznikly jesle jako nová školská zařízení a stát by je dotoval stejně jako třeba mateřské školky. Nové náklady by měly i obce.

V současnosti je provozování jeslí složité a drahé, spadají pod ministerstvo zdravotnictví a musí v nich být zajištěna péče sester, i když se starají o děti zdravé.

"Zkušenosti zemí EU ukazují , že bez vyšších investic do předškolní výchovy a vzdělávání jsou opatření ke zvýšení porodnosti málo účinná," stojí v pracovním materiálu.

Nápad, že by školky přijímaly i dvouleté děti navazuje i na současnou podobu rodičovské, jejíž nejrychlejší varianta trvá právě dva roky.

Ať se vláda rozhodne jakkoli, dostat návrh do praxe nebude jednoduché. Dvě klíčové politické strany v zemi - ODS a ČSSD - se v názorech rozcházejí. ČSSD jesle podporuje a na jejich provoz by obcím chtěla přispívat, zatímco ODS preferuje dávky pro rodiče, kteří se pak sami rozhodnou, kdo se o jejich dítě postará.

Brusel jesle podporuje, Karviné poslal 10 miliónů

Problémy s penězi můžou městům, obcím i soukromým provozovatelům pomoci vyřešit dotace z evropských fondů.

Takovou dotaci získala například Karviná. Na opravu městských jeslí přišlo z Bruselu devět a půl milionu korun, což pokrylo 85 procent nákladů. Od ledna chodí do opravených jeslí děti.

"Díky dotaci jsme konečně mohli výrazně zmodernizovat jediné jesle ve městě, nepřetržitě fungují bez větších zásahů už od roku 1961. Budova celkově prohlédla: je zateplená, má nová okna, jídelnu i kuchyň, nové sociální zařízení a zázemí pro personál,"  řekl primátor města Tomáš Hanzel.

Pozn.: Ve statistice jsou zahrnuty pouze jesle evidované jako zdravotnické zařízení zřízené většinou obcí. V krajích mohou být jiné instituce, které o děti do tři let pečují.

 

Právě se děje

Další zprávy