Marksová: Hádáme se, ale máme výsledky. Další vládu s ANO si umím představit, i s premiérem Babišem

Veronika Neprašová Markéta Šrajbrová Veronika Neprašová, Markéta Šrajbrová
24. 2. 2017 6:25
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová si dovede představit, že by sociální demokracie i po volbách nadále vládla s ANO. A to i v případě, že se premiérem stane Andrej Babiš. "My se sice hádáme, ale děláme konkrétní kroky, které jsou kompromisní, určitě jsou však ve prospěch občanů této země. Říct, že nepůjdu do vlády, v níž Babiš bude premiérem, je podle mě prostě chyba," říká místopředsedkyně ČSSD. Nevylučuje ani koalici s komunisty, dodává, ale že by v takové situaci byla velmi opatrná. Podle ní by se KSČM nejprve musela v koaliční smlouvě vzdát některých pasáží ve svém programu. Třeba těch týkajících se odmítání členství v NATO.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. | Foto: Honza Mudra

Po nedávném prohlášení premiéra Sobotky o zastaralosti Bohumínského usnesení už sociální demokracie nově může s komunisty vyjednávat o vládě.

To není pravda. Zatím se nic formálně nezrušilo.

Ale premiér říkal, že se ani nic rušit nemusí. Usnesení je vyhaslé a už není nutné se jím řídit.

To usnesení přece de facto padlo tím, že jsme s komunisty tvořili koalice na krajích. Jestli to udělat, nebo neudělat na vládní úrovni? Já osobně bych byla opatrná. KSČM místy stále prohlašuje takové zvláštní programové věci, například o NATO. Kdyby náhodou nastala situace, kdy by taková koalice přicházela v úvahu, je to na to, podepsat koaliční smlouvu, v níž oni se některých těchto věcí vzdají. Představte si, že ministr za KSČM půjde na jednání na evropské úrovni a bude říkat, že je proti NATO. To je absurdní.

Při našem posledním rozhovoru jste říkala, že ČSSD má šanci ve sněmovních volbách výrazně za ANO nezaostat. Pořád si myslíte, že první místo už je obsazené?

Mě průzkumy nezajímají. Ať vypadají, jak vypadají, pro mě to stejně znamená udělat maximum, aby náš výsledek byl co nejlepší.

Ale myslíte si stále, že to nemůže stačit na první místo?

Já nevím. Stát se může leccos. Nevylučovala bych to.

Dovedete si vy osobně po volbách představit další vládu s ANO?

Já ano.

I kdyby byl Andrej Babiš premiérem?

Já si myslím, že člověk nemá dávat takto ostrá a vyhraněná prohlášení před volbami. Situace se nějak vyvine. Na tuhle vládu můžeme nadávat, jak chceme, ale jako celek je nejúspěšnější v očích lidí za dlouhou dobu. My se sice hádáme, ale děláme konkrétní kroky, které jsou kompromisní, určitě jsou však ve prospěch občanů této země. Říct, že nepůjdu do vlády, v níž Babiš bude premiérem, je podle mě prostě chyba.

Kampaň někdo racionálně řídí. To je změna

ČSSD teď naplno rozjela předvolební kampaň. Jak vy osobně ten start hodnotíte?

Jsme úplně na začátku. Hlavní je, že to někdo nějak racionálně řídí.

Naznačujete, že dosud se to úplně racionálně nedělalo?

Nedělalo se to moc systematicky. To nenaznačuji, to konstatuji.

Je dobře, že to racionálně řídí zrovna Jan Birke v roli nového volebního manažera?

To určitě. Já jsem to přivítala s nadšením.

Ve vládě končí ministr průmyslu Jan Mládek. Myslíte si, že je marketingově dobré pár měsíců před volbami odvolat vlastního ministra? Obzvlášť když nedávno už dvě personální obměny proběhly?

Pro mě osobně je to velká ztráta, protože je to můj soused na vládě, který je velmi chytrý a vtipný. Pro mě ho těžko někdo nahradí. To, že nesouhlasím s tím, co řekl o operátorech a elitě, to je jiná. Vím, že roaming se týká každého. Co se týče výměny, to je věcí pana premiéra. On si to musí vyhodnotit. Předpokládám, že si to vyhodnotil.

Ve hře je Tomáš Prouza. To by pro vás byl přijatelný soused na vládě?

Já opravdu nevím, kdo si tam sedne. Jen jsem prostě konzervativní a tři roky jsem na někoho zvyklá.

Trestáme rodiny s dětmi

V dlouhodobém programu máte například plán prosadit bezplatné školky. Nedočetli jsme se ale, jak to chce ČSSD financovat. Jaký bude princip?

Za a) to je dlouhodobá vize. Za b) jak princip? To je prostě ze státního rozpočtu. Je to otázka nějakého vyčíslení, až by se to navrhovalo. Nicméně v řadě vyspělých států školky v podstatě zdarma jsou.

A myslíte, že je skutečně potřeba, aby byly školky zdarma? Není to pro rodiny sice zanedbatelná částka, ale není ani tak velká.

Ale zase tím trestáme rodiny s dětmi. Když jste bezdětní, máte o hodně víc peněz pro sebe, než když máte děti. Když vychováváte pro tuto zemi budoucí generaci, tak jste na tom velmi finančně bití. Já bych snad měla pro rodiny udělat maximum, abych jim umožnila důstojně žít. Ono se to pak vrátí. Když rodiny mají slušné podmínky pro slaďování, tak pak ženy nemají strach rodit děti. Když jim podmínky nedáme, tak děti mít nebudou. To je jednoduché. Také jsme na tom dost špatně, že.

Začínají se také skládat kandidátky. Můžete prozradit něco víc o tom, na které se ocitnete vy osobně?

Uvažuje se o tom, že bych byla lídrem v Libereckém kraji. Mám nominaci z okresní konference v Liberci.

Neprotestovala jste proti umístění právě na Liberecko, které je tradičně poměrně pravicové?

To vůbec. Praha je také přece pravicová. To by mě nenapadlo takhle rozlišovat. Liberecký kraj mě i požádal, bylo to vzájemné.

V podstatě ve stejnou dobu, kdy se vy sejdete na celostátním sjezdu, prezident Zeman oznámí, jestli bude znovu kandidovat. Když řekne ano, vy osobně byste ho podpořila?

To velmi záleží na protikandidátech. Já jsem přesvědčená, že člověk má jít volit a vždycky si vybrat.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy