Polepší si učitelé, vojáci i zdravotníci. ČSSD před volbami slibuje státním zaměstnancům růst platů

Domácí Domácí
23. 2. 2017 13:06
Sociální demokraté slibují státním zaměstnancům zvyšování platů. Polepšit si mají vojáci, zdravotníci, učitelé, hasiči, sociální pracovníci i zaměstnanci v kultuře. Kromě platů premiér navrhne zvýšení minimální mzdy od ledna příštího roku. Koalice se při svém vzniku zavázala, že se minimální mzda bude rovnat 40 procentům mzdy průměrné. Ta má i nadále růst.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha - Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) ještě do voleb připraví návrh státního rozpočtu pro příští rok. Výrazně by si měli polepšit vojáci, zdravotníci, učitelé, hasiči, sociální pracovníci i zaměstnanci v kultuře. "Chceme jednat o dalším zvýšení platů učitelů, sester a lékařů, které by mělo být o něco vyšší než u ostatních zaměstnanců veřejného sektoru. Budeme se bavit i o růstu tarifů policistů, hasičů a dalších lidí, kteří pracují pro stát," potvrdil Hospodářským novinám premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kromě platů premiér navrhne zvýšení minimální mzdy od ledna příštího roku. Koalice se při svém vzniku zavázala, že se minimální mzda bude rovnat 40 procentům mzdy průměrné, která má i nadále růst.

Jednotliví ministři už navrhují, kolik a komu by se mělo přidat. "Navyšování platů ve veřejném sektoru je důležité, protože tlačí na růst mezd v podnikatelském prostředí. Proto budu určitě prosazovat zvýšení," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) s tím, že prvního navýšení by se mohli státní zaměstnanci dočkat už v polovině letošního roku.

Platových stupnic by podle ČSSD mělo být místo současných devíti pouze šest. Tím by si zhruba o 9,4 procenta přilepšili například zaměstnanci v kultuře nebo školníci, dále také zdravotníci spadající pod ministerstva vnitra a obrany, kteří působí ve věznicích či u letecké záchranky. O 5,1 procenta by pak platy vzrostly sociálním pracovníkům.

Návrh vítá i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který dlouhodobě upozorňuje na nízké platy ve svém resortu. Očekává, že podle letošního rozpočtu by měly platy v kultuře vzrůst o 36 procent ve srovnání s rokem 2013.

Se zvyšováním platů souhlasí i ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Chápu, že zejména zaměstnancům kultury, sociálních služeb, zdravotníkům, ale i dalším povoláním je nutné navyšovat platy. Jejich současná odměna je opravdu nízká," řekl Babiš HN s tím, že nesouhlasí s návrhem ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) přidat od letošního pololetí deset procent bezpečnostním sborům.

"Pokud pan ministr tvrdí, že policisté, hasiči i další členové bezpečnostních sborů mají platy dostatečně vysoké, jde o nesmysl a projev neúcty k lidem, kteří pro naše bezpečí riskují své životy," hájil podle deníku zvyšování platů příslušníkům bezpečnostních složek Chovanec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy