Rebel ČSSD Foldyna měl být lídrem v Ústí. Napřed si promluvme, vzkázalo mu předsednictvo

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
16. 2. 2017 10:25
Poslanec Jaroslav Foldyna je známý tím, že občas říká věci, které se vedení ČSSD nelíbí. Vedl však ve svém Ústeckém kraji několik úspěšných kampaní, a tak si ho kolegové vybrali na post lídra pro podzimní parlamentní volby. Jejich návrh však celorepublikové předsednictvo na svém posledním jednání neschválilo a rozhodnutí odložilo.
Jaroslav Foldyna by měl být lídrem v Ústeckém kraji.
Jaroslav Foldyna by měl být lídrem v Ústeckém kraji. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Severočeský poslanec Jaroslav Foldyna by přebarvil oranžovou sociálnědemokratickou růži na červeno. I to je jeden z důvodů, proč je ve straně považovaný za rebela. Nicméně ve svém kraji mívá volební výsledky slušné, proto ho kolegové z regionu na začátku minulého týdne navrhli na pozici lídra.

Jména jedniček kandidátek ČSSD musí potvrdit celostátní předsednictvo a v případě Foldyny ústecká stranická buňka nečekala komplikace. Přesto obtíže přišly. Předsednictvo Foldynu neschválilo a rozhodnutí odložilo. Prý si chce s dlouholetým zkušeným kolegou napřed promluvit.

"Raději si o tom nic nemyslím. V pátek jednám s politickým grémiem strany a uvidíme, jaký názor si na situaci udělám potom," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz Foldyna. Od kolegů z vedení sociální demokracie se dozvěděl, že budou hovořit o společné linii a strategii vedení volební kampaně a přípravách kandidátních listin.

Podle mluvčího sociální demokracie Mikuláše Klanga nejde v ústeckém případě o žádný konflikt. Předsednictvo strany podle něj debatuje o každém návrhu lídra a minulou sobotu stihlo prodiskutovat jen čtyři jména. "Na posledním jednání byli z časových důvodů schváleni lídři v prvních čtyřech krajích, o dalších jménech se rozhodne na dalších jednáních širšího vedení strany. Určitě ale nejde o snahu někoho upřednostňovat nebo naopak něčí nominaci oddalovat," dodal Klang.

Foldyna se s většinou členů předsednictva zná dlouhé roky, volby vedl několikrát. Vybrala si ho coby lídra sama ústecká organizace, poslanec přitom získal silnou podporu kolegů. 

"Je legitimní, pokud chtějí mít prostor na vyjednávání. Na druhou stranu nebudu zastírat, že mne to trochu překvapilo, protože jsem si říkal, že už to mohlo být schválené a nemuseli jsme to odkládat," odpověděl předseda krajského výkonného výboru ústecké ČSSD Miroslav Andrt na otázku, zda může odklad souviset s březnovým sjezdem strany.

Lídři jsou jasní ve čtyřech krajích

Ačkoli bude Foldyna hovořit s politickým grémiem tento týden, vedení by mělo další krajské lídry schvalovat až po sjezdu. Podle Andrta ho členové předsednictva ujistili, že Foldynu podpoří, jen si s ním nejprve pohovoří o volební strategii.

Na sjezdu bude ČSSD volit nového předsedu a místopředsedy, což kandidáty z nejužšího vedení sociální demokracie znervózňuje. Napříč republikou tak nyní krajské organizace vyjednávají o tom, kdo koho podpoří. O pozici prvního místopředsedy se hlásí ministr vnitra Milan Chovanec a poslanec Jeroným Tejc.

Sociální demokracie tak schválila lídry kandidátek ve čtyřech krajích - premiéra a předsedu strany Bohuslava Sobotku pro jižní Moravu, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na Ostravsku a volebního manažera Jana Birkeho v Královéhradeckém kraji. Na Vysočině to jsou dva kandidáti - hejtman Jiří Běhounek a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

V ČSSD jména lídrů navrhují krajské organizace, předsednictvo strany výběr schvaluje a pak o kandidátce hlasují členové daného regionu v referendu. Již nyní je jasné, že Sobotka tlačí na pozice lídrů ministry své vlády, proto má například ministryně práce Michaela Marksová šanci být lídryní v Libereckém kraji, ministr pro lidská práva Jan Chvojka může získat Pardubicko a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík Prahu. 

Plánované dokončení modernizace dálnice D1 bylo 2020, já si myslím, že rok 2018 by byl hezký cíl, říká ministr dopravy Dan Ťok. Přechod z byznysu na ministerský post není podle něj obvyklý, ale možný. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 14 minutami

Není důvod k panice kvůli koronaviru, tvrdí ministr Vojtěch. Česko neplánuje testovat všechny Čechy vracející se z Itálie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po schůzce Ústřední epidemiologické komise vyzval, aby lidé k nepropadali panice. "Všechny orgány veřejného zdraví jsou v pohotovosti a jsou připraveny jednat," ubezpečil Vojtěch.

Podle Vojtěcha jsou aktuálně tři problémové země - Írán, Jižní Korea a Itálie.
"To jsou oblasti, kde dochází ke komunitní nákaze," popsal ministr.

Vojtěch připomněl, že se nadále budou testovat na koronavirus pouze lidé s příznaky nemoci, kteří zároveň navštívili jednu z rizikových oblastí. "Nebudeme testovat každého, kdo se objevil v Itálii," řekl Vojtěch. Ministr zároveň vyzval občany vracející se ze zahraničí, aby v následujících 14 dnech sledovali svůj zdravotní stav.

Aktualizováno před 53 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru obytné budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče. Příčina neštěstí zatím není známa, úřady ale nevyloučily závadu na rozvodech elektřiny.

Požár ve čtvrti u hlavního nádraží si vyžádal životy tří mužů ve věku od 30 do 45 let a dvou žen, jedné 25leté a jedné asi 70leté. Podle regionálního listu DNA se podařilo hasičům z budovy dostat 23 lidí bez zranění. Většina z nich našla přístřeší v jedné ze školních tělocvičen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy