Majitelé IZIP přišli o milionovou smlouvu s pojišťovnou, teď krachl i prodej firmy

Radek Nohl Radek Nohl
6. 12. 2015 16:08
Majitelé společnosti IZIP neprožívají zrovna úspěšné období. Nejprve firma přišla o milionovou smlouvu s největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou VZP a nyní se menšinovému akcionáři nepodařila dotáhnout do konce ani jednání o prodeji společnosti. O podíl měla zájem firma Mediware. Její jednatel Jiří Potůček v Česku prosazuje dva zdravotní systémy. První se zaměřují na optimální dávkování léků pro pacienty, druhý na dálku sleduje tlak, váhu, glykémii nebo EKG u seniorů a chronicky nemocných. Potůček jednal i s VZP, která vlastní zbytek akcií, poté ale prodej krachl.
Prodej IZIP se opět nepodařilo dotáhnout do konce.
Prodej IZIP se opět nepodařilo dotáhnout do konce. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Majitelům IZIP, který proslul provozováním elektronických zdravotních knížek, se podruhé během několika měsíců nepodařil dotáhnout prodej společnosti. Do ní stát bez velkého výsledku investoval více než dvě miliardy korun

Poté, co o firmu přestal mít zájem slovenský investor, krachla také jednání s tuzemskou společností Mediware.

Její jednatel Jiří Potůček v Česku prosazuje dva zdravotní systémy. První se zaměřuje na optimální dávkování léků pro pacienty, druhý na dálku sleduje tlak, váhu, glykémii nebo EKG u seniorů a chronicky nemocných.

Prodej akcií IZIP je u ledu

Potůček, který v současné době působí podle obchodního rejstříku v pěti firmách, měl zájem o koupi 49 procent akcií společnosti IZIP. Menšinový podíl dnes patří švýcarské firmě eHI eHealth International, která sídlí v městě Baar a jediným členem představenstva je Erwin Zurfluh. Ten vedle toho působí v dalších desítkách společností ve Švýcarsku.

Zbytek 51 procent akcií patří největší tuzemské zdravotní pojišťovně VZP. Kvůli nákupu menšinového podílu se Potůček dvakrát sešel i s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňkem Kabátkem. "Jednání skutečně proběhla. Společnost Mediware projevila zájem o nákup podílu od firmy eHi eHealth International," řekl Aktuálně.cz Kabátek.

Schůzky potvrzuje také Jiří Potůček. "K rozhovorům došlo," uvedl Potůček. Jenže podle jeho slov jsou už debaty ohledně nákupu akcií pasé. "Ta věc je u ledu," prohlásil podnikatel ve zdravotnictví.

Společnost podle informací deníku Aktuálně.cz chtěla kromě akcií i záruky, že VZP bude mít zájem také o projekty, které Potůčkovy firmy provozují. Společnost Mediware se tak chtěla dostat ke smlouvě se zdravotní pojišťovnou, která by jí přinesla zisk. To ale vedení VZP odmítlo.

Portál si bude pojišťovna provozovat sama

V současné době společnost IZIP již s největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou nespolupracuje. Nejprve byla vypovězena smlouva na elektronické zdravotní knížky a v pátek VZP ukončila i provoz portálu, který pro ni firma IZIP spravovala.

"Dosavadní portál bude od 14. prosince nahrazen moderní komunikační platformou. VZP ji vyvinula vlastními silami. Zatímco za provoz portálu platila firmě IZIP ročně 72 milionů korun, náklady na provoz VZP POINT dosáhnou šesti milionů korun ročně," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Jakou hodnotu nyní společnost IZIP má, není jasné. Ale v loňském roce ústav Znalex uvedl v posudku, že maximální hodnota je necelých 77 milionů korun.

Firmu si však nechal ohodnotit také menšinový akcionář. Podle tohoto posudku, který vypracoval znalec Vladimír Smejkal, měla aktiva firmy hodnotu 923,5 milionu korun. Cena akcií, které drží VZP, by tak podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by činil 452 milionů korun.

Experti z firmy Znalex však ve své analýze uvedli, že v prvním posudku bylo několik chyb a nesrovnaností. Proto bylo ocenění vypracované odborníkem Smejkalem údajně mimo realitu.

 

Právě se děje

Další zprávy