Cena IZIP padá, nový posudek ji srazil víc než desetinásobně

Radek Nohl Radek Nohl
31. 8. 2014 15:00
VZP chce odkoupit zbytek společnosti známé ze zastaveného projektu elektronických zdravotních knížek. Podle expertů však má 49procentní podíl mnohem nižší hodnotu, než dosud tvrdili zástupci firmy.
Foto: René Volfík/Economia

Praha – Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP už s jistotou ví, že menšinový vlastník firmy IZIP - švýcarská společnost eHI eHealth International - jí nabízel 49 procent akcií za příliš vysokou cenu.

VZP totiž nyní dostala do ruky znalecký posudek pražského ústavu Znalex, podle kterého je maximální hodnota projektu elektronických zdravotních knížek IZIP včetně portálu, který pojišťovna využívá ke komunikaci se svými klienty a lékaři, necelých 77 milionů korun.

Zástupci eHI eHealth International přitom před několika měsíci požadovali na základě svého vlastního posudku za téměř polovinu firmy zhruba 400 milionů korun.

Informace o čerstvém posudku pro VZP získal deník Insider z materiálu pro členy správní rady pojišťovny, následně je potvrdil i mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. „Cena stanovená znaleckým posudkem je dle našeho názoru adekvátní,“ uvedl Tichý pro Insider.

Koupíme, ale maximálně za 37 milionů

Správní rada v pondělí pověřila ředitele pojišťovny Zdeňka Kabátka, aby nyní na základě svého posudku se zástupci eHI eHealth International jednal o odkoupení 49 procent akcií do vlastnictví VZP. Ovšem pouze s podmínkou, že pojišťovna může nabídnout nejvýše okolo 37 milionů korun. „Ještě nevíme, zda nabídku přijmou,“ řekl předseda správní rady VZP Jiří Běhounek.

Pojišťovna za posudek podle informací deníku Insider zaplatila firmě Znalex 160 tisíc korun bez DPH. Zakázku získal znalecký ústav napřímo bez soutěže. VZP ale ujišťuje, že vybírala velmi pečlivě.

„Rozhodli jsme se pro přímé zadání dodavateli, který není žádným způsobem vázán na společnost IZIP či kteréhokoliv vlastníka. Respektive který pro uvedené subjekty nikdy neposkytoval služby, a to ani pro personálně propojené osoby, a současně má oprávnění k výkonu znalecké činnosti,“ řekl šéf odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň.

Stanovení hodnoty akcií je přitom klíčové pro další jednání, která se táhnou již několik měsíců. „Jde to velmi pomalu, ale asi se to nedá urychlit,“ prohlásil člen správní rady VZP a šéf sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula z vládního hnutí ANO.

Pokud bude chtít menšinový akcionář prodat svou část majetku pojišťovně, bude muset ustoupit od svých finančních požadavků. Právní zástupce firmy eHI eHealth International při březnové schůzce s VZP uvedl, že společnost požaduje za svůj podíl zhruba 400 milionů a dalších 59 milionů za komunikační portál s pacienty a lékaři. Za něj nyní pojišťovna platí IZIP každý měsíc pět milionů korun bez DPH.

Dodnes existoval pouze jediný dokument, který odhadl hodnotu společnosti IZIP. Zpracovat si ho nechal menšinový akcionář a podle posudku, který vypracoval znalec Vladimír Smejkal, mají aktiva firmy hodnotu 923,5 milionu korun. Cena akcií, které drží VZP, by tak podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by činil 452 milionů korun.

Experti z firmy Znalex však ve své analýze uvedli, že v prvním posudku bylo několik chyb a nesrovnaností. Proto bylo ocenění vypracované odborníkem Smejkalem údajně mimo realitu.

Článek vyšel ve čtvrtek 28. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy