Cena IZIP padá, nový posudek ji srazil víc než desetinásobně

Radek Nohl Radek Nohl
31. 8. 2014 15:00
VZP chce odkoupit zbytek společnosti známé ze zastaveného projektu elektronických zdravotních knížek. Podle expertů však má 49procentní podíl mnohem nižší hodnotu, než dosud tvrdili zástupci firmy.
Foto: René Volfík/Economia

Praha – Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP už s jistotou ví, že menšinový vlastník firmy IZIP - švýcarská společnost eHI eHealth International - jí nabízel 49 procent akcií za příliš vysokou cenu.

VZP totiž nyní dostala do ruky znalecký posudek pražského ústavu Znalex, podle kterého je maximální hodnota projektu elektronických zdravotních knížek IZIP včetně portálu, který pojišťovna využívá ke komunikaci se svými klienty a lékaři, necelých 77 milionů korun.

Zástupci eHI eHealth International přitom před několika měsíci požadovali na základě svého vlastního posudku za téměř polovinu firmy zhruba 400 milionů korun.

Informace o čerstvém posudku pro VZP získal deník Insider z materiálu pro členy správní rady pojišťovny, následně je potvrdil i mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. „Cena stanovená znaleckým posudkem je dle našeho názoru adekvátní,“ uvedl Tichý pro Insider.

Koupíme, ale maximálně za 37 milionů

Správní rada v pondělí pověřila ředitele pojišťovny Zdeňka Kabátka, aby nyní na základě svého posudku se zástupci eHI eHealth International jednal o odkoupení 49 procent akcií do vlastnictví VZP. Ovšem pouze s podmínkou, že pojišťovna může nabídnout nejvýše okolo 37 milionů korun. „Ještě nevíme, zda nabídku přijmou,“ řekl předseda správní rady VZP Jiří Běhounek.

Pojišťovna za posudek podle informací deníku Insider zaplatila firmě Znalex 160 tisíc korun bez DPH. Zakázku získal znalecký ústav napřímo bez soutěže. VZP ale ujišťuje, že vybírala velmi pečlivě.

„Rozhodli jsme se pro přímé zadání dodavateli, který není žádným způsobem vázán na společnost IZIP či kteréhokoliv vlastníka. Respektive který pro uvedené subjekty nikdy neposkytoval služby, a to ani pro personálně propojené osoby, a současně má oprávnění k výkonu znalecké činnosti,“ řekl šéf odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň.

Stanovení hodnoty akcií je přitom klíčové pro další jednání, která se táhnou již několik měsíců. „Jde to velmi pomalu, ale asi se to nedá urychlit,“ prohlásil člen správní rady VZP a šéf sněmovního zdravotního výboru Rostislav Vyzula z vládního hnutí ANO.

Pokud bude chtít menšinový akcionář prodat svou část majetku pojišťovně, bude muset ustoupit od svých finančních požadavků. Právní zástupce firmy eHI eHealth International při březnové schůzce s VZP uvedl, že společnost požaduje za svůj podíl zhruba 400 milionů a dalších 59 milionů za komunikační portál s pacienty a lékaři. Za něj nyní pojišťovna platí IZIP každý měsíc pět milionů korun bez DPH.

Dodnes existoval pouze jediný dokument, který odhadl hodnotu společnosti IZIP. Zpracovat si ho nechal menšinový akcionář a podle posudku, který vypracoval znalec Vladimír Smejkal, mají aktiva firmy hodnotu 923,5 milionu korun. Cena akcií, které drží VZP, by tak podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by činil 452 milionů korun.

Experti z firmy Znalex však ve své analýze uvedli, že v prvním posudku bylo několik chyb a nesrovnaností. Proto bylo ocenění vypracované odborníkem Smejkalem údajně mimo realitu.

Článek vyšel ve čtvrtek 28. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy