Luxusní dary jsme Nečasové nedávali, jen drobnosti a květiny, tvrdí svědci

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2019 15:20
Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, advokát Karel Muzikář, lobbista Vladimír Johanes a a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš u soudu popřeli, že by někdejší šéfce premiérova kabinetu Janě Nečasové (dříve Nagyové) někdy dali luxusní dary. Shodně uvedli, že jí občas podarovali drobnostmi či květinou. Nečasová čelí obžalobě z toho, že luxusní dary od podnikatelů a lobbistů nezdanila.
Jana Nečasová.
Jana Nečasová. | Foto: Ludvík Hradilek

Johanes, který vypovídal první, uvedl, že zná Nečasovou již od roku 2000 a stýká se s ní. "Dáváme si dary, já jí dal například cestovní tašku pro psa, šátek… Všechno řádově za tisíce korun," prohlásil.

Muzikář pak podle své výpovědi podaroval Nečasovou lístky na koncert či do divadla nebo knihami k Vánocům. "Byli jsme přátelé. Starala se o mě, když jsem byl nemocný," uvedl.

Podobně se vyslovil i Beneš. "Na Vánoce či o narozeninách mi dala kravatu, já jsem jí dal šátek," řekl. Doplnil, že si s Nečasovou často povídal, byla podle něj velmi extrovertní.

Také Chalupa připustil pouze to, že Nečasové věnoval občas květinu. Trojice popřela, že by nakupovala pro bývalou šéfku kabinetu luxusní kabelky, kožichy, hodinky a šperky.

Podle vyjádření státního zástupce Rostislava Bajgera by muži pravděpodobně vypovídali jinak, kdyby je mohl konfrontovat se záznamy odposlechů pořízených policií. Soudkyně Helena Králová tento důkaz však již dříve odmítla jako nezákonný. Žalobce se soudu dotázal, zda to ještě nepřehodnotí. "Rozhodnutí je konečné," prohlásila Králová.

Správkyně Hrzánského paláce Alena Hegrová soudu řekla, že Nečasová měla kolem roku 2012 každou středu schůzku v Hrzánském paláci. Velmi často na těchto setkáních dostávala drahé dary, které pak Hegrové ukazovala. Byly to podle ní zejména kabelky značek Luis Vuitton či Prada, ale i luxusní oblečení nebo cestovní kufry. "U předání jsem nebyla," uvedla s tím, že tedy nezná konkrétní dárce.

K soudu dorazilo sedm z 18 pozvaných svědků. Například podnikatel Tomáš Chrenek či bývalý šéf Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček se z jednání již po několikáté omluvili.

Nečasové hrozí osmileté vězení

Za krácení daní hrozí Nečasové až osmileté vězení. Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k premiérovi. Neměli ale dostatek důkazů.

Celková hodnota darů, které Nečasová podle obžaloby přijala a nepřiznala, činí 10,1 milionu korun a údajně zkrácená daň pak 736 tisíc korun. Advokát Nečasové před časem uvedl, že klientka peníze doplatila. Žena se však proti zpětnému vyměření daně brání správními žalobami.

V kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády, čelí Nečasová také obžalobě z podplácení. Spolu s ní jsou obžalováni bývalý premiér Petr Nečas (ODS) a někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Státní zástupce tvrdí, že v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Také v části týkající se takzvaných trafik obžalovaní vinu odmítají.

Křetínský svým doznáním potvrdil verzi obžaloby z krácení daní Janou Nečasovou, říká právník Transparency International Petr Leyer. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy