Praha - Neurochirurgický operační sál v Ústřední vojenské nemocnici je unikátní hned ze tří důvodů. Při jeho otevření na jaře 2008 asistovali prezident i premiér, jsou v něm nejlepší přístroje v republice a jsou zároveň nejvíc předražené.
Ústřední vojenská nemocnice tvrdí, že cena přístrojů je přiměřená. Když však Aktuálně.cz předložilo seznam nakoupených přístrojů expertům na zdravotnickou techniku, vyplynulo z jejich odpovědí, že více než 90 miliónů korun se zaplatilo zbytečně.
Investici hradilo ministerstvo obrany, které tvrdí, že nemocnice postupovala přesně podle instrukcí. Mluvčí Vladimír Lukovský však nechce prozradit, kdo byl za zakázku odpovědný.
K dispozici je pouze informace, že při slavnostním zahájení Václavu Klausovi a Mirkovi Topolánkovi asistoval první náměstek Martin Barták, který je shodou okolností neurochirurg.
Případ ve vojenské nemocnici je další z řady podezřelých zakázek, o nichž Aktuálně.cz průběžně informuje. Přehled najdete v přiloženém infoboxu.
Šlendrián zakázek
1. Gama nůž
- Nový Leksellův gama nůž, model Perfexion, který letos v Nemocnici na Homolce požehnal osobně arcibiskup pražský Dominik Duka, byl teprve druhý ve střední Evropě, ale zároveň podle dostupných informací také nejdražší na světě. Nemocnice za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako DPH. ZDE
2. Robot da Vinci
- Největší tuzemské centrum robotické chirurgie bylo zřízeno v lesích nedaleko Velkého Meziříčí. Zdejší americký robot da Vinci provede ve zdejší Nemocnici svaté Zdislavy 250 zákroků. Za každý zákrok zaplatí pojišťovny 140 tisíc korun. To je o 110 tisíc víc, než stojí operace prostaty bez robota. Jde o mimořádně výhodnou investici. ZDE
3. Cyberknife
- České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord. Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů. ZDE
4. Cytometr v ÚHKT
- Podle zjištění Aktuálně.cz zaplatil zbytečně nejméně pět milionů za cytometr od americké firmy BD Biosciences.Nákup je netransparentní - zprostředkovaly jej tři firmy a každá z nich tají, jakou cenu účtovala. ZDE
Před příchodem Topolánka
Stavbu nového operačního sálu si Vojenská nemocnice objednala v dubnu 2006 za 250 milionů korun bez DPH. Za stavbu nového pavilonu chtěli vojáci podle zadávacích dokumentů zaplatit 50 milionů, za trojrozměrný rentgen zvaný magnetická rezonance 200 milionů.
Soutěž, v níž byli dva účastníci, vyhrálo sdružení Hypokramed-Metrostav s cenou 255 milionů.
Hypokramed měl dodat přístroje a Metrostav zajišťoval stavební práce. Výběrová komise rozhodla 4. srpna 2006, v době povolebního bezvládí přesně měsíc před nástupem první Topolánkovy vlády.
Nejlepší operační sál na světě
Vojenští neurochirurgové si do sálu objednali tříteslovou rezonanci, která přijde na 40-50 miliónů (za běžnou rezonanci s elektrickým polem o síle 1,5 tesly se platí 20-30 milionů).
Fakt, že rezonance vyšla čtyřikrát dráž, než je obvyklé, vysvětluje mluvčí vojenské nemocnice Jitka Zinke tím, že bylo dodáno mnohem víc přístrojů než jen samotná rezonance.
„Šlo o dodání a zprovoznění komplexu specializovaných zdravotnických přístrojů jak diagnostických, tak přímo operačních, které byly technologicky i softwarově propojeny do jednoho komplexu a zabudovány do speciálně upraveného operačního sálu propojeného s pracovištěm magnetické rezonance tak, aby každý z nich mohl fungovat samostatně a zároveň jako jeden systém," uvedla na dotaz Aktuálně.cz.
Na sále se nejmodernějšími metodami operují nádory na mozku a dokonalým rentgenem průběžně kontroluje stav pacienta.
Nešlo tedy jen o rezonanci, ale celý operační sál s ocelovým pláštěm, který kromě rentgenu ještě obsahoval operační stůl a celou řadu dalších přístrojů.
„Dovolil bych si tvrdit, že můžeme pacientům nabídnout jeden z nejlepších operačních sálů na světě," řekl v dva roky starém rozhovoru pro Medical Tribune tehdejší ředitel nemocnice Štefan Brunclík.
Sečteno: 350 milionů
Aktuálně.cz předložilo seznam přístrojů od vojenské nemocnice třem obchodníkům se zdravotnickou technikou.
Ti se shodli, že rezonance, operační stůl a ocelový plášť přijdou na 50-70 milionů. Dalších pět přístrojů stojí víc než milion a dalších šest může stát přes sto tisíc.
I kdyby nemocnice kupovala hodně draho, víc než 90 milionů platit nemusela.
Vojenští lékaři se přitom nakonec neomezili na 250milionovou částku. Hypokramedu později ještě doplatili 25 milionů a Metrostavu 40 milionů. Celkový účet tak dosáhl 225 milionů za přístroje a 95 milionů za stavbu pavilonu. Po započtení DPH stály přístroje 240 milionů a stavba 115 milionů.
Proč? Je to jedinečné
Přehled nákupních cen za přístroje předložilo Aktuálně.cz nemocnici i ministerstvu.
Úřady navzdory položeným otázkám nevysvětlily, proč se cena konkrétních přístrojů pro vojenskou neurochirurgii liší od obvyklých tržních cen.
Mluvčí Jitka Zinke pouze vysvětlila, že pro tak unikátní pracoviště tržní ceny neplatí.
„Multifunkční sál a magnetická rezonance naší nemocnice jsou vybaveny nadstandardně a pracoviště je ojedinělé svého druhu a nesrovnatelné s jiným v rámci celé ČR. Pracoviště poskytuje nadstandardní a jedinečné služby a náročné operace zachraňující lidské životy předními vysoce profesionálními odborníky," napsala jménem Ústřední vojenské nemocnice.
Případ "jedinečné" a obří zakázky ve vojenské nemocnici se řešil v minulém roce. Ukázalo se, že odcházející Fischerova vláda na posledním zasedání před volbami schválila v areálu nemocnice stavbu tříhvězdičkového hotelu s bazénem za několik miliard korun.