Jak mizí peníze na léčbu: Ústav leukemie tratil miliony

Petr Holub
14. 11. 2010 18:20
Ústav hematologie a krevní transfúze se zařadil mezi nemocnice s předraženými přístroji

Praha - Do seznamu nemocnic, jež nakupují předražené přístroje, se zařadila také elitní zdravotnická instituce - Ústav hematologie a krevní transfuze, který léčí pacienty s leukémií.

Podle zjištění Aktuálně.cz zaplatil zbytečně nejméně pět milionů za cytometr od americké firmy BD Biosciences.

Nákup je netransparentní - zprostředkovaly jej tři firmy a každá z nich tají, jakou cenu účtovala.

Jak nemocnice rozhazují

Leksellův gamma nůž

Způsob, jakým elitní ÚKHT koupil nový cytometr, je pro utrácení peněz v českém zdravotnictví příznačný. Aktuálně.cz už od začátku roku popsalo několik takových případů, kdy se veřejné peníze utráceji přinejmenším podezřele.

1. Gama nůž

Nový Leksellův gama nůž, model Perfexion, který letos v Nemocnici na Homolce požehnal osobně arcibiskup pražský Dominik Duka, byl teprve druhý ve střední Evropě, ale zároveň podle dostupných informací také nejdražší na světě. Nemocnice za něj zaplatila 152,4 milionu korun, z toho 13,7 milionu jako DPH. ZDE

2. Robot da Vinci

Největší tuzemské centrum robotické chirurgie bylo zřízeno v lesích nedaleko Velkého Meziříčí. Zdejší americký robot da Vinci provede ve zdejší Nemocnici svaté Zdislavy 250 zákroků. Za každý zákrok zaplatí pojišťovny 140 tisíc korun. To je o 110 tisíc víc, než stojí operace prostaty bez robota. Jde o mimořádně výhodnou investici. ZDE

3. Cyberknife

České zdravotnictví drží od počátku srpna nový rekord. Ostravská fakultní nemocnice začala léčit nádory kybernetickým nožem CyberKnife, za který zaplatila dvě stě milionů korun. To odpovídá po odečtení DPH deseti milionům dolarů.Kybernetické nože se však ve světě nakupují za 3-5 milionů dolarů. ZDE

Ani detektor navíc

Aktuálně.cz získalo informaci, že Ústav hematologie a krevní transfúze přístroj získal za 21,6 milionu korun včetně daně z přidané hodnoty. Na přímý dotaz tuto částku potvrdil ředitel ústavu Marek Trněný.

Cena je o osm milionů korun vyšší, než podle databáze ministerstva financí za cytometr zaplatila Všeobecná fakultní nemocnice nebo Ústav experimentální botaniky Akademie věd.

Další nakoupené cytometry, tedy přístroje na průtokovou analýzu buněk, nedosahovaly dokonce ani této částky.

Expert jedné z českých nemocnic pak Aktuálně.cz řekl, jak vysoká bývá obvyklá cena cytometru značky BD FACSaria III.

"Obecně mohu odpovědět, že uvedený přístroj by měl stát mezi dvanácti a šestnácti miliony korun, podle vybavení a obchodní zdatnosti kupujícího," řekl tento lékař, který si nepřál být jmenován při hodnocení nákupů jiného pracoviště.

Cenu 16 milionů by neměl přístroj překročit, pokud má tři lasery, deset detektorů, jednotku ACDU a přídavnou ochranu Biohazard. Cytometr v hematologickém ústavu má pouze odpovídající počet laserů a detektorů.

Další dotázaný expert potvrdil, že přístroj v ÚHKT by pořídil do 15 milionů korun.

Hochtief, Braun a Intertact

Ředitel Trněný cenu zdůvodnil tím, že se uskutečnila řádná veřejná soutěž na rekonstrukci jednoho křídla ústavu. Součástí zakázky za 60 milionů byl rovněž nákup cytometru.

Do soutěže se přihlásily čtyři firmy, pro nesplnění kvalifikačních kritérií byly dvě vyřazeny a ze zbylých dvou vyhrála nabídka společnosti Hochtief CZ. "Ve srovnání s konkurenční nabídkou byla o šest milionů nižší," upozorňuje Trněný.

Česká pobočka německé stavební firmy Hochtief odmítá odpověď na otázku, za kolik koupila cytometr, který dodávala do ÚHKT za 21,6 milionu.

"Zakázku na rekonstrukci jsme získali v konsorciu se společností B.Braun Medical. Stavební část provádí Hochtief a B.Braun Medical dodává technologickou část," upřesnil veřejně dostupné informace tajemník českého Hochtiefu Michal Talián.

Pražská pobočka rakouské společnosti B.Braun Medical pak potvrzuje, že cytometr hematologickému ústavu skutečně prodala.

Odmítá však uvést cenu, za kterou přístroj získala od amerického výrobce.

"Smluvní cena podléhá obchodnímu tajemství, které je definováno Obchodním zákoníkem," upozorňuje mluvčí Lucie Kocourková s tím, že B.Braun i výrobce BD Biosciencies jsou soukromé společnosti a na rozdíl od hematologického ústavu nemusí své transakce zveřejňovat.

Povinnost obchodníka

Americký výrobce BD Biosciences prodává Čechům cytometry prostřednictvím dceřiné firmy ITA-Intertact.

"Pokud se týká dotazu na skutečnou cenu, za kterou naše společnost prodala přístroj BD FACSAria III společnosti B.Braun Medical, doufám, že mne pochopíte, ale vzhledem k našim smluvních závazkům a z nich vyplývajících povinností tuto Vám sdělit bohužel nemůžeme," odmítl bližší informace zástupce Intertactu Lubomír Němec.

Jeho firma dodala všechny v Česku užívané cytometry.

Němec na přímý dotaz neuvedl žádnou zakázku, při které by Intertact od státní firmy inkasoval víc než 14 milionů. "Cenové rozpětí je velmi široké a v zásadě ho lze kvantifikovat mezi 12 a 24 miliony," uvedl pouze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy