Janoušek navrhl soudu, aby znovu otevřel jeho kauzu. Chce zrušit trest 4,5 roku za nehodu

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
Aktualizováno 16. 6. 2016 10:22
Janoušek byl odsouzen za úmyslné sražení ženy autem. A teď žádá obnovu trestního řízení. Soud to může udělat, pokud se objeví dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy. Obnovené řízení by mohlo zvrátit pravomocný rozsudek. Janoušek si dlouhodobě stěžuje na zdravotní stav, kvůli kterému se nedávno dostal dočasně na svobodu. Soud mu trest na půl roku přerušil kvůli operacím hlavy.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odsouzený lobbista Roman Janoušek požádal pražský městský soud o obnovu svého trestního řízení, ve kterém byl uznám vinným z úmyslného sražení ženy autem, sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Obnovené řízení by mohlo zvrátit pravomocný rozsudek, který Janouškovi uložil 4,5 roku vězení.

Trestní řád stanoví, že soud obnovu řízení povolí, jestliže vyjdou najevo dříve neznámé skutečnosti nebo důkazy, které by mohly odůvodnit jiné rozhodnutí o vině nebo které by ukázaly, že původně uložený trest byl ve zřejmém nepoměru k povaze a závažnosti trestného činu či k poměrům pachatele nebo ve zřejmém rozporu s účelem trestu.

O návrhu na povolení obnovy řízení rozhoduje při veřejném zasedání soud, který rozhodoval o obžalobě, tedy v tomto případě Městský soud v Praze a konkrétně soudní senát Tomáše Kubovce. Pokud soud neshledá důvody k obnově, Janouškův návrh zamítne. V opačném případě zcela nebo zčásti zruší napadený rozsudek a povolí obnovu řízení. Musel by také rozhodnout o tom, zda Janouška vezme do vazby, nebo jej ponechá na svobodě.

Soudce přerušil trest do konce listopadu

Janoušek si dlouhodobě stěžuje na zdravotní komplikace po operacích hlavy. Brněnský krajský soud mu ze zdravotních důvodů nedávno přerušil trest odnětí svobody na půl roku, Vězeňská služba navrhovala přerušení dvojnásobně dlouhé. Podle informací médií se lobbista v únoru podrobil další operaci a od března měl kvůli tomu přerušen trest na dva měsíce.

Brněnský soudce Daniel Plšek ve svém několik dní starém rozhodnutí, podle kterého Janouškovi přerušil trest do konce listopadu, uvádí, že odsouzený trpí těžkou nemocí, která mu byla způsobena po úrazu hlavy a následně se rozšíříla po zdravotních komplikací. Komise Vezeňské služby ČR podle lékařských zpráv už předtím došla k závěru, že jeho stav není stabilizován a vyžádá si další rekonvalescenci.

Plšek doplnil, že doba devíti měsíců od Janouškovy operace je minimální proto, aby se dal do pořádku. Poté je podle soudu možné, že podnikatel bude další léčbu absolovat již ve vězeňské nemocnici. "Na druhou stranu nelze ani vyloučit, že si léčba odsouzeného v civilních zdravotnických zařízení vyžádá ještě delší dobu," uvedl Plšek.

Opilý lobbista naboural v březnu 2012 v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900 tisíc korun.

Pražský městský soud Janouškovi původně uložil za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky tříletý trest, který odvolací senát o rok a půl zpřísnil. Lobbista navíc nesmí dalších sedm let usednout za volant.

Žalobci požadovali, aby byl Janoušek uznán vinným z pokusu o vraždu. Nejvyšší státní zástupce proto podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Dovolal se i lobbistův advokát, soud však loni obě dovolání odmítl jako "zjevně neopodstatněná".

Vězeňská lékařská péče se od dob Wonky nezměnila. Operaci, kterou potřebuje pan Janoušek, není schopná provést, tvrdí ředitel vrchlabské nemocnice, exsenátor Vladimír Dryml. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy