Janoušek po operaci hlavy nečekaně krvácel. Kvůli komplikacím se může léčit až rok

Radek Nohl Radek Nohl
16. 3. 2016 12:21
Krajský soud v Brně přerušil odsouzenému podnikateli Romanu Janouškovi trest do 9. května. Soudce své rozhodnutí opírá o znalecký posudek. V něm se píše, že po operaci Janouška nastaly nečekané komplikace. Ošetřující lékař soudu doporučil, aby Janoušek zůstal na lůžkovém neurologickém oddělení se zkušenostmi s případy, kdy opakovaně dochází ke krvácením do okolí mozku. Znalec odhadl, že se Janoušek může léčit až rok.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Odsouzený podnikatel Roman Janoušek nemusí být ve vězení, protože po jeho operaci v pražské Ústřední vojenské nemocnici nastaly nečekané komplikace a je nutné další léčení, které mu nemohou zdravotníci Vězeňské služby poskytnout. Tím soudce vysvětlil, proč Janouškovi trest přerušil. Podle znaleckého posudku by se neměl do vězení vrátit, než se jeho zranění vyléčí, což může trvat i rok.

Janoušek si za mřížemi odpykává 4,5 roku vězení za to, že srazil vietnamskou ženu a způsobil jí vážná zranění. Kvůli svému zdravotnímu stavu několikrát žádal o přerušení trestu, Krajský soud v Brně veškeré žádosti zamítl. Teprve nyní, když se Janoušek na konci února podrobil další operaci hlavy, byl z vězení propuštěn. Soud mu trest přerušil do 9. května.

Soudce Daniel Plšek své rozhodnutí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, opírá o posudek znalce Martina Häckela. Ten v dokumentu popsal, že po operaci Janouška nastaly nečekané komplikace. "Pooperační průběh byl komplikován krvácením, odsouzený byl urgentně podroben reviznímu výkonu s odstraněním hematomu," napsal Häckel.

Doba hojení? Až jeden rok

Další vývoj zdravotního stavu Romana Janouška je podle znalce nejistý. "Dobu hojení odsouzeného znalec odhaduje v řádu několika měsíců. Podle jeho názoru by odsouzený neměl být předkládán do vězeňské nemocnice alespoň po dobu nezbytnou k dohojení lebečního krytu, což odhaduje na dobu nejméně tří, ale spíše šesti až dvanácti měsíců," uvedl soudce Daniel Plšek, který o přerušení trestu rozhodl.

Janouškovým ošetřujícím lékařem je David Netuka, zástupce přednosty neurochirurgické a neuroonkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Netuka v lékařské zprávě, kterou předložil soudu, popsal, že Janouškovi podávají antiepileptické léky. Soudu doporučil, aby jeho pacient zůstal na lůžkovém neurologickém oddělení, které má zkušenosti s případy, kdy opakovaně dochází ke krvácením do okolí mozku.

Soudce Plšek s jeho závěry souhlasí. Ve svém rozhodnutí píše, že zdravotníci z Vězeňské služby nedisponují zařízením, které by Janouškovi mohlo požadovanou péči poskytnout. "Podle názoru soudu zdravotní stav odsouzeného není v současné době takový, aby odsouzenému Romanu Janouškovi umožňoval vykonávat uložený trest odnětí svobody," dodal Plšek.

Janoušek zaplatil odškodné

Janouškův advokát Vít Široký se ke zdravotnímu stavu svého klienta nyní nechce vyjadřovat, protože k tomu nemá jeho svolení. Zdravotní problémy má ale pražský podnikatel dlouhodobě.

Široký už loni na podzim Aktuálně.cz řekl, že Janouška čeká nová operace. Jeden zákrok již podstoupil v roce 2013. To lékaři v pražské Ústřední vojenské nemocnici zjistili, že měl hematom v hlavě, údajně způsobený při nehodě na lodi v Chorvatsku.

Jeho případ ještě v současné době řeší Ústavní soud. Na něj se Janoušek obrátil poté, co Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání. Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení.

Soudy ale přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku a že projevil snahu napravit následky činu. Ženě vyplatil odškodné 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Vězeňská lékařská péče se od dob Wonky nezměnila. Operaci, kterou potřebuje pan Janoušek, není schopná provést, tvrdí ředitel vrchlabské nemocnice, exsenátor Vladimír Dryml. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy