Janoušek po operaci hlavy nečekaně krvácel. Kvůli komplikacím se může léčit až rok

Radek Nohl Radek Nohl
16. 3. 2016 12:21
Krajský soud v Brně přerušil odsouzenému podnikateli Romanu Janouškovi trest do 9. května. Soudce své rozhodnutí opírá o znalecký posudek. V něm se píše, že po operaci Janouška nastaly nečekané komplikace. Ošetřující lékař soudu doporučil, aby Janoušek zůstal na lůžkovém neurologickém oddělení se zkušenostmi s případy, kdy opakovaně dochází ke krvácením do okolí mozku. Znalec odhadl, že se Janoušek může léčit až rok.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Odsouzený podnikatel Roman Janoušek nemusí být ve vězení, protože po jeho operaci v pražské Ústřední vojenské nemocnici nastaly nečekané komplikace a je nutné další léčení, které mu nemohou zdravotníci Vězeňské služby poskytnout. Tím soudce vysvětlil, proč Janouškovi trest přerušil. Podle znaleckého posudku by se neměl do vězení vrátit, než se jeho zranění vyléčí, což může trvat i rok.

Janoušek si za mřížemi odpykává 4,5 roku vězení za to, že srazil vietnamskou ženu a způsobil jí vážná zranění. Kvůli svému zdravotnímu stavu několikrát žádal o přerušení trestu, Krajský soud v Brně veškeré žádosti zamítl. Teprve nyní, když se Janoušek na konci února podrobil další operaci hlavy, byl z vězení propuštěn. Soud mu trest přerušil do 9. května.

Soudce Daniel Plšek své rozhodnutí, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, opírá o posudek znalce Martina Häckela. Ten v dokumentu popsal, že po operaci Janouška nastaly nečekané komplikace. "Pooperační průběh byl komplikován krvácením, odsouzený byl urgentně podroben reviznímu výkonu s odstraněním hematomu," napsal Häckel.

Doba hojení? Až jeden rok

Další vývoj zdravotního stavu Romana Janouška je podle znalce nejistý. "Dobu hojení odsouzeného znalec odhaduje v řádu několika měsíců. Podle jeho názoru by odsouzený neměl být předkládán do vězeňské nemocnice alespoň po dobu nezbytnou k dohojení lebečního krytu, což odhaduje na dobu nejméně tří, ale spíše šesti až dvanácti měsíců," uvedl soudce Daniel Plšek, který o přerušení trestu rozhodl.

Janouškovým ošetřujícím lékařem je David Netuka, zástupce přednosty neurochirurgické a neuroonkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Netuka v lékařské zprávě, kterou předložil soudu, popsal, že Janouškovi podávají antiepileptické léky. Soudu doporučil, aby jeho pacient zůstal na lůžkovém neurologickém oddělení, které má zkušenosti s případy, kdy opakovaně dochází ke krvácením do okolí mozku.

Soudce Plšek s jeho závěry souhlasí. Ve svém rozhodnutí píše, že zdravotníci z Vězeňské služby nedisponují zařízením, které by Janouškovi mohlo požadovanou péči poskytnout. "Podle názoru soudu zdravotní stav odsouzeného není v současné době takový, aby odsouzenému Romanu Janouškovi umožňoval vykonávat uložený trest odnětí svobody," dodal Plšek.

Janoušek zaplatil odškodné

Janouškův advokát Vít Široký se ke zdravotnímu stavu svého klienta nyní nechce vyjadřovat, protože k tomu nemá jeho svolení. Zdravotní problémy má ale pražský podnikatel dlouhodobě.

Široký už loni na podzim Aktuálně.cz řekl, že Janouška čeká nová operace. Jeden zákrok již podstoupil v roce 2013. To lékaři v pražské Ústřední vojenské nemocnici zjistili, že měl hematom v hlavě, údajně způsobený při nehodě na lodi v Chorvatsku.

Jeho případ ještě v současné době řeší Ústavní soud. Na něj se Janoušek obrátil poté, co Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání. Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení.

Soudy ale přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku a že projevil snahu napravit následky činu. Ženě vyplatil odškodné 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Vězeňská lékařská péče se od dob Wonky nezměnila. Operaci, kterou potřebuje pan Janoušek, není schopná provést, tvrdí ředitel vrchlabské nemocnice, exsenátor Vladimír Dryml. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 37 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy