Praha/Biškek - Zástupci české společnosti Liglass Trading CZ minulý týden jednali v Kyrgyzstánu o osudu smlouvy na stavbu vodních elektráren za zhruba 12 miliard korun. Tamním úřadům čeští podnikatelé nabídli opatření, jak spor urovnat. Kyrgyzská vláda ale v úterý vzkázala, že jsou pro ni návrhy Liglassu nepřijatelné a že smlouva má být vypovězena.
Firma Liglass Trading, která po přímluvě Hradu v Kyrgyzstánu vyhrála tendr na stavbu deseti menších vodních elektráren a přibrala k tomu budování kaskády na řece Naryn, do slíbeného termínu nezaplatila 37 milionů pro ruskou firmu RusHydro. Tamní vláda pak avizovala, že od smlouvy pro nedodržení podmínek jednostranně odstoupí.
Čeští podnikatelé se ale bránili tím, že smlouvu porušuje kyrgyzská strana, a pohrozili mezinárodní arbitráží. Dohoda totiž obsahuje ujednání, podle nějž smluvní strany v případě sporů musí tři měsíce vyjednávat a hledat řešení.
Z toho důvodu zástupci Liglassu minulý čtvrtek jednali v Biškeku se Státním výborem pro průmysl a energetiku. "Z tohoto jednání vzešly návrhy, o jejichž písemné zaslání kyrgyzská strana požádala," napsala česká firma na svých stránkách s tím, že předložila návrhy, jak situaci řešit.
Problémy by měla pomoci urovnat pracovní skupina, navrhla firma, která chce také doložit svou finanční způsobilost 37 milionů zaplatit. Liglass také hodlá řešit vrácení záruky ve výši asi milionu dolarů, kterou za účast v tendru vyplatila, a pozici ruského RusHydra, jež rovněž hrozí Kyrgyzstánu arbitráží.
Vicepremiér Dujšenbek Zilalijev však v úterý prohlásil, že vláda hodlá udělat za sporem s českou společností tečku. "Liglass předložil své návrhy, ale Státní výbor pro průmysl a energetiku a státní orgány je shledaly nepřijatelnými. Státní výbor navrhl vládě, aby od smlouvy zcela odstoupila. V nejbližších dnech bude za tímto problémem udělána tečka," uzavřel.