Liglass poslal zemanovcům 200 tisíc a Hrad se přimluvil. Šlo o sympatie, vysvětlil dar šéf firmy

Jakub Zelenka David Klimeš Jakub Zelenka, David Klimeš
Aktualizováno 4. 10. 2017 14:11
Kancléř Vratislav Mynář doporučil neznámou firmu Liglass Trading Kyrgyzstánu v ten samý rok, kdy společnost darovala 200 tisíc korun Straně práv občanů. Mynář této straně dříve předsedal a uskupení je spjaté i s prezidentem Milošem Zemanem, kterým je jejím čestným předsedou. Informace o daru jsou zanesené ve výroční zprávě Strany práv občanů. Podle místopředsedy strany Martina Nejedlého dar s doporučením kancléře nesouvisí.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Firma Liglass Trading poskytla minulý rok dar 200 tisíc korun Straně práv občanů (SPO), která je spjata s prezidentem Milošem Zemanem a již mezi lety 2010 a 2013 vedl nynější hradní kancléř Vratislav Mynář. Jak uvádí webová stránka SPO, Mynář stále ve straně působí jako předseda ve Zlínském kraji.

Liglass Trading daroval 200 tisíc SPO. Výpis z výroční zprávy strany za rok 2016.
Liglass Trading daroval 200 tisíc SPO. Výpis z výroční zprávy strany za rok 2016. | Foto: Aktuálně.cz

Prezident i kancléř se přitom za firmu přimlouvali v Kyrgyzstánu, kde pak Liglass Trading získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Společnost navíc sídlí v chátrajícím objektu a v posledních letech vykazovala ztrátu a minimální obrat. Smlouva na investici na stavbu přesahovala 12 miliard korun.

Informace o daru jsou zanesené ve výroční zprávě Strany práv občanů. Majitel firmy Liglass Trading Michael Smelík se nejprve odmítl vyjádřit, poté redakci napsal: "Sympatie. Nemají nic společného se spekulacemi, se kterými stále pracujete."

Nynější předseda SPO Jan Veleba byl informací o daru Liglass Trading překvapen. "Nic o tom nevím, budu se muset s informacemi seznámit," řekl pouze. O tom, zdali dar mohl motivovat kancléře k doporučení neznámé firmy pro miliardovou zakázku v Kyrgyzstánu, nechtěl Veleba spekulovat.

Kancléř Mynář odmítá, že by o daru věděl. "Od roku 2013 do financování SPO nevidím. Jsem pouze řadový člen strany," doplnil Mynář. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na otázky Aktuálně.cz neodpověděl s tím, že není mluvčím politické strany, ale prezidenta republiky.

Zemanův poradce a místopředseda strany SPO Martin Nejedlý o daru podle svých slov nevěděl. "V roce 2016? Nemohu to posoudit. Určitě ten dar s doporučením pana kancléře nesouvisí. Rozhodně s tím nic nesouvisí," sdělil stručně Aktuálně.cz Nejedlý.

Podezřelý dar

Podle organizace Transparency International (TI) je dar od firmy Liglass Trading podezřelý. "Z naší strany je tento dar skoro nejdůležitější díl skládačky kvůli tomu, že se pravděpodobně jedná o systém protiplnění," míní analytik TI Milan Eibl.

Podle Eibla je u Strany práv občanů ještě podezřelé, jak SPO zachází s penězi na transparentních účtech. "Příkladem je teď zářijový výdaj dva miliony na PR kampaň. Předtím neutráceli nic. Ty peníze přišly z netransparentní účtu přímo od nich a hned byly přeposlány dal, což je podezřelý znak. Ty peníze mohly sloužit i k něčemu jinému," dodal Eibl.

Smlouvu nakonec kyrgyzská vláda s Liglass Trading vypověděla poté, co nesplnila doložku, že musí vyplatit ruskou společnost RusHydro. Smelíkova firma se ale s výsledkem nesmířila a hrozí Kyrgyzstánu arbitráží. 

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 47 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy