Levné léky v Česku? Mýtus. Jiné země je nakupují za polovinu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
9. 6. 2014 6:12
Podle statistik Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se ceny medikamentů na českém trhu pohybují pod průměrem, další evropské země je ale nakupují ještě výhodněji.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Z českých lékáren mizí medikamenty za miliardy, protože jsou jedny z nejlevnějších v Evropě. Překupníkům se proto vyplatí je vozit za hranice a znovu prodávat. Takové bylo doposud vysvětlení odborníků na lékovou politiku, proč nejsou některé pilulky na českém trhu k dostání.

Jenomže poslední statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhalují něco jiného: ceny léků na českém trhu se sice skutečně pohybují pod průměrem, další evropské země je ale nakupují ještě výhodněji.

Například Irsko nebo Itálie dokážou získat některé léky až o polovinu levněji. Cena medikamentů v Lucembursku je dokonce o dvě třetiny nižší. Méně vydávají za léky také Švýcarsko, Francie, Španělsko nebo Finsko. Ceny podle expertů OECD snížila především hospodářská krize.

Statistiky se ale týkají jen takzvaných generických léčiv – to znamená levnějších kopií už dříve vyvinutých originálních přípravků. OECD čísla zveřejnila ve své nejnovější zprávě.

Ceny spadly za osm let o třetinu

Podle odborníků jde o velké překvapení. "České zákony totiž říkají, že by cena českých pilulek neměla nikdy překročit průměr tří nejnižších v Evropě," připomíná Josef Suchopár ze společnosti Infopharm. Revizemi, které měly toto pravidlo zajistit, už přitom podle něj prošly naprosto všechny léčivé přípravky v Česku. Za posledních osm let tak podle něj spadly ceny pilulek v lékárnách dokonce o třetinu.

"Ta čísla opravdu boří představu o tom, že jsou české léky v Evropě nejlevnější," komentuje statistiky také bývalý zástupce Česka v OECD Michal Mejstřík.

Jediné vysvětlení je podle něj to, že jsou čísla uměle zkreslená. "Řada výrobců totiž odmítá skutečné ceny léků zveřejnit. Děje se to hlavně tehdy, když si pojišťovna dokáže v aukci vysoutěžit výraznou slevu. Pokud by se totiž tyto ceny odtajnily, okamžitě by se staly referenčními. A chtěly by za ně nakupovat i jiné státy," podotýká Mejstřík.

Podle viceprezidenta České lékárnické komory Michala Hojného mohou ceny pilulek v takových aukcích spadnout až o pětinu.

Byznys za 4,7 miliardy

Přestože nejsou ceny pilulek v tuzemsku nejnižší, tisíce balení přípravků z českých apatyk mizí. Kvůli distributorům. Ti stále častěji výhodných cen v Česku zneužívají - léky nakoupí za místní výhodné ceny a obratem je převezou za hranice. Tam je pak znovu prodají. Dráž.

Podle analýzy Asociace inovativního farmaceutického průmyslu si takto distributoři předloni vydělali na 4,7 miliardy korun. Jiné země přitom tak velký problém s paralelním vývozem medikamentů nemají. Ačkoliv se jejich ceny léků pohybují stejně nízko, nebo dokonce níž.

"Podle mě je příčina zřejmá: máme za souseda velké a drahé Německo, kde jsou ceny léků naopak bezkonkurenčně nejvyšší. Zřejmě tam končí drtivá většina od nás vyvezených léků," má jasno ekonom Michal Mejstřík. Draze léky nakupují podle OECD například i Nový Zéland nebo Dánsko.

Z léků bude strategická surovina

Ministerstvo zdravotnictví už proto připravuje regulaci. Ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv chce vytvořit seznam „strategických“ léků, které jsou nenahraditelné a u nichž vývoz do zahraničí hrozí. Obchodování s těmito medikamenty výrazně omezí.

Kdo bude chtít lék ze seznamu vyvézt, bude muset požádat úřady o povolení. Ty pak vývoz povolí jen v případě, že si budou jisté tím, že k žádnému výpadku v českých lékárnách nedojde. Seznam by měl být průběžně aktualizován, pravděpodobně každý měsíc. "Odhadujeme, že by se to mohlo týkat několika desítek léčivých přípravků," říká mluvčí ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové si ale nové pravidlo vyžádá novelizaci zákona o léčivech. "Návrh novely plánujeme předložit během tohoto roku," uzavřela Čechová.

 

Právě se děje

Další zprávy