Ministr Němeček odvolal ředitele SÚKL Březovského

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 2. 2014 15:11
Němeček uvedl, že Březovský nenakládal s veřejnými prostředky dostatečně šetrně.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček odvolal z funkce ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Pavla Březovského.

Jako důvod uvedl celkovou nespokojenost s jeho řízením ústavu, a to zejména po stránce dozorčí a kontroly nad nakládáním s veřejnými prostředky a také cenové a úhradové regulace.

"Dosavadní výkony a styl práce úřadu se výrazně rozchází s mými požadavky na klíčovou instituci českého zdravotnictví. Ta by měla být pružnější a pod větší kontrolou státu. Současně považuji za nešťastné, aby jeden člověk řídil dvě významné instituce zároveň. Pavlu Březovskému děkuji a přeji mnoho úspěchů v příštím působišti," uvedl ministr Němeček.

Ústav nyní dočasně povede Zdeněk Blahuta, dosavadní vedoucí lékárník nemocniční lékárny ostravské městské nemocnice.

Blahuta přichází do vedení SÚKL jako krizový manažer. Není členem žádné politické strany a do funkce nebyl dosazen politicky, ale pro své zkušenosti z distribuce, lékárenských činností i řízení organizace, řekl mluvčí ministerstva Jan Štoll. Blahuta byl řadu let také členem představenstva České lékárnické komory.

"Největší důraz budu klást na precizní výkon činnosti regulace cen a úhrad léčivých přípravků, která povede k finančním úsporám pro pacienty a systém veřejného zdravotního pojištění," nastínil svoje současné cíle Němeček.

Pavel Březovský do vedení SÚKL nastoupil předloni v květnu, když vyhrál výběrové řízení po té, co exministr Leoš Heger odvolal kvůli rozdílným názorům na lékovou politiku bývalého ředitele Martina Beneše.

Výběrové řízení na nového ředitele SÚKL bude vypsáno v řádu měsíců, doplnil Štoll.

 

Právě se děje

Další zprávy