Astmatiků jsou v Česku statisíce. Třetina potíže zlehčuje

Astmatiků jsou v Česku statisíce. Třetina potíže zlehčuje
Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Kunc Štěpán Plaček Tomáš Kunc, Štěpán Plaček
6. 5. 2014 10:12
Podívejte se, jak vypadá průduška astmatika a zdravého člověka.

Praha - Astma, typická záchvatovitá dušnost s pískoty a suchým kašlem, ztrpčuje život statisícům lidí v Česku, z toho značnému počtu dětí. 6. květen je světovým dnem alergií a astmatu.

Onemocněním trpí odhadem 800 tisíc Čechů, léčbu zahajuje asi půl milionu, k lékaři vůbec nejde až 300 tisíc lidí. Astmatickými problémy trpí asi 10 procent dětí a asi 8 procent dospělých. 

Přitom podle informací České iniciativy pro astma téměř polovina nemocných nedotáhne léčbu, tedy užívání léků, do konce a zhruba třetina s léčbou nezačíná vůbec.   

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy