Astmatiků jsou v Česku statisíce. Třetina potíže zlehčuje

Astmatiků jsou v Česku statisíce. Třetina potíže zlehčuje
Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Kunc Štěpán Plaček Tomáš Kunc, Štěpán Plaček
6. 5. 2014 10:12
Podívejte se, jak vypadá průduška astmatika a zdravého člověka.

Praha - Astma, typická záchvatovitá dušnost s pískoty a suchým kašlem, ztrpčuje život statisícům lidí v Česku, z toho značnému počtu dětí. 6. květen je světovým dnem alergií a astmatu.

Onemocněním trpí odhadem 800 tisíc Čechů, léčbu zahajuje asi půl milionu, k lékaři vůbec nejde až 300 tisíc lidí. Astmatickými problémy trpí asi 10 procent dětí a asi 8 procent dospělých. 

Přitom podle informací České iniciativy pro astma téměř polovina nemocných nedotáhne léčbu, tedy užívání léků, do konce a zhruba třetina s léčbou nezačíná vůbec.   

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy