Testování Kellnerova léku na rakovinu vstupuje do třetí fáze

Domácí Domácí
22. 5. 2014 15:47
Firma už na vývoji vakcíny pro muže s rakovinou prostaty pracuje několik let, na finálním testování se bude podílet 1170 lidí z celého světa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Biotechnologická firma Sotio miliardáře Petra Kellnera zahájila třetí a poslední fázi klinického léku na rakovinu prostaty, který vyvíjí. K léčbě už přijala prvního pacienta. Mezinárodního projektu se celkem účastní 1170 lidí z Evropy, USA nebo z Ruska.

Informoval o tom server iDNES.cz.

Třetí fáze klinického testování je podle generálního ředitele firmy Sotia a minoritního podílníka Kellnerovy skupiny PPF Ladislava Bartoníčka přelomovou událostí pro celou vědu. "V moderní historii je to vůbec poprvé, co do takovéto fáze klinického vývoje vstoupila firma z České republiky," dodává k tomu ředitel komunikace Sotia Richard Kapsa.

Lék "na míru"

Firma už na vývoji vakcíny pracuje několik let. Lék, který nese zkratku DCVAC/PCa, se vyrábí z takzvaných dendritických buněk, které jsou součástí imunitního systému člověka. Vakcína se tak vyrábí nemocnému "na míru" z jeho vlastních buněk, v těle pak vyvolává imunitní reakci proti bujení nádoru.

V moderní historii je to vůbec poprvé, co do takovéto fáze klinického vývoje vstoupila firma z České republiky.

Richard Kapsa

Stejně jako každý lék musí i tento projít právě třemi fázemi. Předchozích etap se účastnilo několik set pacientů v různých fázích rakoviny prostaty. Třetí fáze, která je nejrozsáhlejší a nejnákladnější, proběhne v nemocnicích dvaceti států.

Prvního pacienta již přijala Maďarská vojenská nemocnice v Budapešti, připojí se nemocní v Belgii, Bulharsku, České republice, Francii, Chorvatsku, Itálii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Srbsku, Španělsku, Švédsku, Turecku, USA a Velké Británii. "První lékařská centra byla již do studie zapojena, zařazování prvních pacientů začne v nejbližších týdnech," doplnil Kapsa.

Podpora při chemoterapii

Cílem třetí fáze je ověřit účinnost a bezpečnost vakcíny, která se bude podávat jako doplněk ke standardní chemoterapii u mužů s metastázujícím karcinomem.

"Zatímco chemoterapie přechodně snižuje množství nádorových buněk, léčba pomocí přípravku DCVAC/PCa může vyvolat imunitní reakci namířenou proti nádorovým buňkám. Může jejich další růst zpomalit nebo držet pod kontrolou. Studie bude ověřovat hypotézu, že kombinace těchto dvou druhů terapií má synergický účinek a vede k prodloužení života léčených pacientů," vysvětlil ředitel Sotia pro vědu a výzkum Radek Spíšek.

V úspěch léku věří i odborníci. "Je to jednoznačně úspěch, byť to ještě nemusí znamenat vítězství. Rozhodně to ale představuje naději, že může jít o účinný lék," řekl Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy