Lékař Barták míří znovu k soudu, z vězení plánoval vraždy

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 9. 2014 11:41
Jaroslav Barták byl již minulý rok odsouzen ke dvanácti letům vězení za zneužívání svých asistentek.
Jaroslav Barták u soudu
Jaroslav Barták u soudu | Foto: Vojtěch Marek

Praha- Státní zástupce podal k soudu návrh na obžalobu odsouzeného lékaře Jaroslava Bartáka.

Barták, který si již za mřížemi odpykává dvanáctiletý trest za zneužívání svých asistentek, údajně plánoval z věznice v Liberci vraždu tří lidí a vydírání dalších tří lidí. "Za přípravu zločinů vraždy a vydírání hrozí šestapadesátiletému muži 15 až 20 let," řekl státní zástupce Radim Kadlček.

"Pokud má soud za to, že by použití původní trestní sazby bylo nepřiměřeně přísné, tak může jít s trestem i pod tuto sazbu," uvedl Kadlček. Vraždy a vydírání měl šestapadesátiletý muž plánovat a domlouvat s několika dalšími vězni. Podle Kadlčka ale nikdo další nebyl v souvislosti s tímto případem obžalován.

Dřívější významný lékař, který se pohyboval v nejvyšších kruzích české společnosti, se tak chtěl údajně pomstít některým významným osobnostem a svým někdejším známým z Lions Clubu (Lvího klubu).

Podle dřívějších informací deníku Právo měli být oběťmi někdejší šéf vojenské tajné služby Ándor Šándor, pražský advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann z Teplic.

Barták se ve vězení snažil přemluvit a uplatit některé vězně, aby po svém propuštění dotyčné osoby zavraždili. Měli je například pobodat v přeplněné tramvaji, aby nebylo možné zjistit pachatele. Jeden z potenciálních kompliců ale zřejmě vše oznámil dozorcům.

Trest za zneužívání asistentek

Šestapadesátiletý Barták byl začátkem loňského roku odsouzen ke 14 rokům žaláře za to, že v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.

Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací, upozorňoval je při tom na své známosti s prominenty.

Chtěl se pomstít za uvěznění

On sám tvrdí, že nic neprovedl a celá kauza je výsledkem spiknutí. Z komplotu obviňoval právě zmíněnou trojici a zpravodajské služby. Soudy jej loni potrestaly za šest znásilnění, pět případů vydírání, dále sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami.

Vraždy a vydírání údajně plánoval proto, aby se pomstil za své uvěznění. Barták prý měl ve věznici zpočátku problém přijmout režim, neposlouchal vězeňskou službu, ničil zařízení, verbálně útočil.

Postupně se údajně uklidnil, ubylo nadměrných požadavků i korespondence adresované různým institucím a osobnostem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

Další zprávy