Lékař Barták míří znovu k soudu, z vězení plánoval vraždy

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 9. 2014 11:41
Jaroslav Barták byl již minulý rok odsouzen ke dvanácti letům vězení za zneužívání svých asistentek.
Jaroslav Barták u soudu
Jaroslav Barták u soudu | Foto: Vojtěch Marek

Praha- Státní zástupce podal k soudu návrh na obžalobu odsouzeného lékaře Jaroslava Bartáka.

Barták, který si již za mřížemi odpykává dvanáctiletý trest za zneužívání svých asistentek, údajně plánoval z věznice v Liberci vraždu tří lidí a vydírání dalších tří lidí. "Za přípravu zločinů vraždy a vydírání hrozí šestapadesátiletému muži 15 až 20 let," řekl státní zástupce Radim Kadlček.

"Pokud má soud za to, že by použití původní trestní sazby bylo nepřiměřeně přísné, tak může jít s trestem i pod tuto sazbu," uvedl Kadlček. Vraždy a vydírání měl šestapadesátiletý muž plánovat a domlouvat s několika dalšími vězni. Podle Kadlčka ale nikdo další nebyl v souvislosti s tímto případem obžalován.

Dřívější významný lékař, který se pohyboval v nejvyšších kruzích české společnosti, se tak chtěl údajně pomstít některým významným osobnostem a svým někdejším známým z Lions Clubu (Lvího klubu).

Podle dřívějších informací deníku Právo měli být oběťmi někdejší šéf vojenské tajné služby Ándor Šándor, pražský advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann z Teplic.

Barták se ve vězení snažil přemluvit a uplatit některé vězně, aby po svém propuštění dotyčné osoby zavraždili. Měli je například pobodat v přeplněné tramvaji, aby nebylo možné zjistit pachatele. Jeden z potenciálních kompliců ale zřejmě vše oznámil dozorcům.

Trest za zneužívání asistentek

Šestapadesátiletý Barták byl začátkem loňského roku odsouzen ke 14 rokům žaláře za to, že v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.

Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací, upozorňoval je při tom na své známosti s prominenty.

Chtěl se pomstít za uvěznění

On sám tvrdí, že nic neprovedl a celá kauza je výsledkem spiknutí. Z komplotu obviňoval právě zmíněnou trojici a zpravodajské služby. Soudy jej loni potrestaly za šest znásilnění, pět případů vydírání, dále sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami.

Vraždy a vydírání údajně plánoval proto, aby se pomstil za své uvěznění. Barták prý měl ve věznici zpočátku problém přijmout režim, neposlouchal vězeňskou službu, ničil zařízení, verbálně útočil.

Postupně se údajně uklidnil, ubylo nadměrných požadavků i korespondence adresované různým institucím a osobnostem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného řeckého tábora Moria

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Ve středu to oznámil státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. Také Itálie nabídla, že přijme 300 žadatelů o azyl z ostrova Lesbos, napsal ve středu deník Kathimerini.

"Francie se již zavázala k přijetí 350 nezletilých (…), nyní tento závazek zvyšujeme o dalších 150 dětí," sdělil Beaune rozhlasové stanici RTL. "Od začátku tohoto roku tak Francie ze solidarity s Řeckem přijme 1000 lidí, z nichž polovinu budou tvořit uprchlíci a další část rodiny v nesnázích," doplnil.

Požár v přeplněné Morii před dvěma týdny připravil o střechu nad hlavou 12.000 lidí. Deset členských zemí Evropské unie se zavázalo, že přijme 400 nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýkora pomohl Poznani v Evropské lize gólem k postupu

Fotbalový záložník Jan Sýkora pomohl gólem Lechu Poznaň k drtivému vítězství 5:0 v třetím předkole Evropské ligy na hřišti Apollonu Limassol. Desetinásobný český reprezentant se v polském týmu trefil poprvé od srpnového příchodu z pražské Slavie.

Šestadvacetiletý Sýkora odehrál na Kypru celý zápas a v 81. minutě se postaral o čtvrtý gól Lechu přízemní střelou z hranice pokutového území. O postup do základní skupiny se polský celek v závěrečném předkole utká s vítězem duelu Charleroi - Partizan Bělehrad.

Sýkora podepsal před měsícem v Poznani čtyřletou smlouvu a po třech a půl letech ukončil působení ve Slavii, v jejímž dresu získal v roce 2017 mistrovský titul. Poslední rok a půl strávil na hostování v Liberci a Jablonci.

Další zprávy