Lékař Barták míří znovu k soudu, z vězení plánoval vraždy

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 9. 2014 11:41
Jaroslav Barták byl již minulý rok odsouzen ke dvanácti letům vězení za zneužívání svých asistentek.
Jaroslav Barták u soudu
Jaroslav Barták u soudu | Foto: Vojtěch Marek

Praha- Státní zástupce podal k soudu návrh na obžalobu odsouzeného lékaře Jaroslava Bartáka.

Barták, který si již za mřížemi odpykává dvanáctiletý trest za zneužívání svých asistentek, údajně plánoval z věznice v Liberci vraždu tří lidí a vydírání dalších tří lidí. "Za přípravu zločinů vraždy a vydírání hrozí šestapadesátiletému muži 15 až 20 let," řekl státní zástupce Radim Kadlček.

"Pokud má soud za to, že by použití původní trestní sazby bylo nepřiměřeně přísné, tak může jít s trestem i pod tuto sazbu," uvedl Kadlček. Vraždy a vydírání měl šestapadesátiletý muž plánovat a domlouvat s několika dalšími vězni. Podle Kadlčka ale nikdo další nebyl v souvislosti s tímto případem obžalován.

Dřívější významný lékař, který se pohyboval v nejvyšších kruzích české společnosti, se tak chtěl údajně pomstít některým významným osobnostem a svým někdejším známým z Lions Clubu (Lvího klubu).

Podle dřívějších informací deníku Právo měli být oběťmi někdejší šéf vojenské tajné služby Ándor Šándor, pražský advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann z Teplic.

Barták se ve vězení snažil přemluvit a uplatit některé vězně, aby po svém propuštění dotyčné osoby zavraždili. Měli je například pobodat v přeplněné tramvaji, aby nebylo možné zjistit pachatele. Jeden z potenciálních kompliců ale zřejmě vše oznámil dozorcům.

Trest za zneužívání asistentek

Šestapadesátiletý Barták byl začátkem loňského roku odsouzen ke 14 rokům žaláře za to, že v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.

Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací, upozorňoval je při tom na své známosti s prominenty.

Chtěl se pomstít za uvěznění

On sám tvrdí, že nic neprovedl a celá kauza je výsledkem spiknutí. Z komplotu obviňoval právě zmíněnou trojici a zpravodajské služby. Soudy jej loni potrestaly za šest znásilnění, pět případů vydírání, dále sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami.

Vraždy a vydírání údajně plánoval proto, aby se pomstil za své uvěznění. Barták prý měl ve věznici zpočátku problém přijmout režim, neposlouchal vězeňskou službu, ničil zařízení, verbálně útočil.

Postupně se údajně uklidnil, ubylo nadměrných požadavků i korespondence adresované různým institucím a osobnostem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy