Tisk: Lékař Barták plánoval z vězení tři vraždy

Domácí Domácí
25. 11. 2013 7:42
Oběťmi měli být lidé, kteří ho údajně "zradili" a vypovídali proti němu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Lékař Jaroslav Barták, který si za mřížemi odpykává čtrnáctiletý trest, údajně plánoval z věznice v Liberci vraždu nejméně tří lidí.

Chtěl se tak pomstít některým významným osobnostem a svým někdejším známým z Lion's Clubu (Lvího klubu), napsal deník Právo.

Oběťmi měli být někdejší šéf vojenské tajné služby Ándor Šándor, pražský advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann z Teplic.

Plán: Vražda v MHD

Od bývalé manželky podle deníku pravidelně dostával do vězení různé balíčky a peníze, jejichž prostřednictvím se posléze snažil některé vězně přemluvit, aby po svém propuštění dotyčné zavraždili.

Měli je pobodat například v přeplněné tramvaji, aby nebylo možné zjistit pachatele. Jeden z potenciálních kompliců ale zřejmě vše oznámil dozorcům.

"Nikomu se nic nestalo a nestane, vše bylo zastaveno v zárodku," podotkl další důvěryhodný zdroj z justice.

Až výjimečný trest

"Mohu potvrdit, že v průběhu tohoto týdne bylo zahájeno trestní stíhání pětapadesátiletého muže pro zločin vraždy ve stadiu přípravy s tím, že oběti měly být tři. V téže věci bylo také zahájeno stíhání i pro zločin vydírání ve stadiu přípravy," cituje list žalobce Radima Kadlčka z liberecké pobočky ústeckého krajského státního zastupitelství.

"Právní kvalifikace přípravy vraždy je ve třetím odstavci, tudíž tam hrozí až výjimečný trest."

Pětapadesátiletý Barták byl začátkem roku odsouzen ke 14 rokům žaláře za to, že v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.

Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací.

On sám tvrdí, že nic neprovedl a celá kauza je výsledkem spiknutí. Z komplotu obviňoval právě zmíněnou trojici a zpravodajské služby.

 

Právě se děje

před 26 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 59 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy