Tisk: Lékař Barták plánoval z vězení tři vraždy

Domácí Domácí
25. 11. 2013 7:42
Oběťmi měli být lidé, kteří ho údajně "zradili" a vypovídali proti němu.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Lékař Jaroslav Barták, který si za mřížemi odpykává čtrnáctiletý trest, údajně plánoval z věznice v Liberci vraždu nejméně tří lidí.

Chtěl se tak pomstít některým významným osobnostem a svým někdejším známým z Lion's Clubu (Lvího klubu), napsal deník Právo.

Oběťmi měli být někdejší šéf vojenské tajné služby Ándor Šándor, pražský advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann z Teplic.

Plán: Vražda v MHD

Od bývalé manželky podle deníku pravidelně dostával do vězení různé balíčky a peníze, jejichž prostřednictvím se posléze snažil některé vězně přemluvit, aby po svém propuštění dotyčné zavraždili.

Měli je pobodat například v přeplněné tramvaji, aby nebylo možné zjistit pachatele. Jeden z potenciálních kompliců ale zřejmě vše oznámil dozorcům.

"Nikomu se nic nestalo a nestane, vše bylo zastaveno v zárodku," podotkl další důvěryhodný zdroj z justice.

Až výjimečný trest

"Mohu potvrdit, že v průběhu tohoto týdne bylo zahájeno trestní stíhání pětapadesátiletého muže pro zločin vraždy ve stadiu přípravy s tím, že oběti měly být tři. V téže věci bylo také zahájeno stíhání i pro zločin vydírání ve stadiu přípravy," cituje list žalobce Radima Kadlčka z liberecké pobočky ústeckého krajského státního zastupitelství.

"Právní kvalifikace přípravy vraždy je ve třetím odstavci, tudíž tam hrozí až výjimečný trest."

Pětapadesátiletý Barták byl začátkem roku odsouzen ke 14 rokům žaláře za to, že v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.

Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací.

On sám tvrdí, že nic neprovedl a celá kauza je výsledkem spiknutí. Z komplotu obviňoval právě zmíněnou trojici a zpravodajské služby.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy